Dobrá vůle – Píseň o zemi – portrét Hany Librové (2014)
Alena Blažejovská. O lidech s upřímnou snahou učinit svět lepším. Dokument představuje brněnskou bioložku, socioložku a zakladatelku oboru Humanitní environmentalistika. V roce svých 70. narozenin publikovala esej s názvem Environmentální žal. Zde připomíná mj. Píseň o zemi Gustava Mahlera, kde je vyjádřena představa věčné přírody, a konfrontuje ji s bezmocným zoufalstvím z utrpení zvířat a z vymírání biologických druhů, které zažívají i její studenti. Dramaturgie Lenka Svobodová. Zvuková spolupráce Lukáš Dolejší. Režie Radim Nejedlý.
Účinkuje Jiří Valůšek.
Natočeno 2014. Premiéra 6. 9. 2014 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.; 29 min). Repríza 4. 7. 2015 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.), 11. 7. 2015 (ČRo Plus, 20:10 h.) v cyklu Dobrá vůle Plus.
Pozn.: Dokument byl vysílán také 12. 7. 2015 v 17:30 h. v rámci Audiokabinetu brněnského studia Českého rozhlasu (Husa na provázku, hlavní sál). Následovala diskuse s Alenou Blažejovskou a Hanou Librovou.
Pozn.: Při repríze 13. 9. 2014 (ČRo Plus, 19:00h) zazněla po dokumentu také diskuse na téma: Žal jako reakce na ztrátu krajiny. Inspirace Gustavem Mahlerem a verše Jakuba Demla v působivém dokumentu Aleny Blažejovské o zakladatelce humanitní environmentalistiky. Profesorka Hana Librová vedla až do roku 2003 Katedru environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Významně tak ovlivnila několik generací ekologů, především kolem Hnutí Duha a časopisu Sedmá generace. V roce svých sedmdesátých narozenin vydala esej s názvem Environmentální žal. Připomíná v ní i Píseň o zemi Gustava Mahlera, kde je vyjádřena představa věčné přírody, a konfrontuje ji s bezmocným zoufalstvím z utrpení zvířat a vymírání biologických druhů. Z toho vychází koncepce dokumentu Aleny Blažejovské. Hosty odborné diskuze budou ekologové Jakub Patočka a Blanka Dobešová. Moderuje Lenka Svobodová.
Lit.: Blažejovská, Alena: Píseň o zemi – portrét Hany Librové. In web ČRo 2 Praha, září 2014 (článek). – Cit.: Žal jako reakce na ztrátu krajiny. Inspirace Gustavem Mahlerem a verše Jakuba Demla v působivém dokumentu o zakladatelce oboru humanitní environmentalistiky.
Profesorka Hana Librová (narozená 1943) vedla až do roku 2003 Katedru environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Významně tak ovlivnila několik generací ekologů a environmentalistů, především kolem Hnutí Duha a časopisu Sedmá generace.
Po čtenářsky oblíbených knihách Láska ke krajině? (1988), Pestří a zelení: Kapitoly o dobrovolné skromnosti (1994) a Vlažní a váhaví: Kapitoly o ekologickém luxusu (2003) publikovala v roce svých sedmdesátých narozenin esej s názvem Environmentální žal.
Thanatologie aplikované na krajinu
S tímto souslovím přišly americké thanatoložky Kriss Kevorkianová a Marie Eatonová. Thanatologie se zabývá žalem jako přirozenou lidskou reakcí na ztrátu.
Žal chápe jako emoční strádání, které zažíváme, když někdo, koho milujeme, zemře. Environmentální žal je tedy podmíněn láskou k živým tvorům či ke krajině.
Inspirace Mahlerem a Demlem
Profesorka Hana Librová v eseji připomíná i Píseň o zemi Gustava Mahlera, kde je vyjádřena představa věčné přírody, a konfrontuje ji s bezmocným zoufalstvím z utrpení zvířat a vymírání biologických druhů.
Z toho vychází koncepce dokumentu Aleny Blažejovské. Zazní v něm také verše Jakuba Demla na téma utrpení přírody, která žízní a strádá následky působení člověka.
Lit.: anonym: Brno – Hana Librová v Audiokabinetu na festivalu Měsíc autorského čtení. In web Akcuj.cz, červenec 2015 (upoutávka). – Cit.: V rámci Audiokabinetu brněnského studia Českého rozhlasu zazní rozhlasový dokument Aleny Blažejovské Píseň o zemi – portrét Hany Librové. Dokument představuje brněnskou bioložku, socioložku a zakladatelku oboru Humanitní environmentalistika. Profesorka Hana Librová (nar. 1943) publikovala v roce svých sedmdesátých narozenin esej s názvem Environmentální žal. Zde připomíná mj. Píseň o zemi Gustava Mahlera, kde je vyjádřena představa věčné přírody, a konfrontuje ji s bezmocným zoufalstvím z utrpení zvířat a vymírání biologických druhů. Režie Radim Nejedlý.
Po poslechu půlhodinového pořadu následuje beseda s prof. Hanou Librovou.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku