Estetické problémy pod napětím 1/3 (2014)
Oleg Sus. Z knihy předního českého estetika a literárního vědce vybral a pro rozhlas připravil Ivan Němec. Režie Lukáš Kopecký.
Čte Vladimír Krátký.
Připravil Český rozhlas Brno v roce 2014 (3 x 15 min.). Premiéra 8. – 10. 9. 2014 v cyklu Psáno kurzívou (ČRo 3 Vltava 15:05-15:20).
Obsah: 1. O sváru estetického systému s estetickou zkušeností. – 2. Totožnost člověka uprostřed víru. – 3. Antropologická konstanta a kategorie náhodnosti v surrealismu.
Lit.: (anonym): Oleg Sus: Estetické problémy pod napětím. In web ČRo 8. 9. 2014 (anonym). – Cit.: Filosof a estetik Květoslav Chvatík nazval jednu svoji studii o Olegu Susovi Rytíř bez bázně a hany české literární kritiky. A právem – Oleg Sus patřil k našim předním estetikům a nepřehlédnutelným literárním kritikům. Byl dlouholetým externím redaktorem literárního měsíčníku Host do domu, jehož kritickou linii v 60. letech významně určoval.
Osud k němu ale nebyl laskavý – docent Sus musel v době normalizace na vrcholu svých tvůrčích sil opustit brněnskou Filosofickou fakultu, kde mnoho let vyučoval, zůstal bez prostředků, odkázán pouze na výdělek manželky.
Rozmetána byla rovněž sazba jeho připravených knih Geneze sémantiky hudby a básnictví v moderní české estetice, Estetické problémy pod napětím a Bez bohů geneze?
A právě třemi ukázkami z druhé jmenované knihy, která vyšla až v roce 1992 (do tisku ji připravili literární vědci Jaroslava Janáčková a Milan Suchomel spolu s jazykovědcem Dušanem Šlosarem na základě dochovaných autorových korektur), chceme připomenout 90. výročí autorova narození (narodil se v Brně 9. září 1924).
Lit.: Kopecký, Lukáš: Backstage – Estetické problémy pod napětím. In web Lukáš Kopecký, 6. 9. 2014 (noticka). – Cit.: Ve dnech 8. – 10. září budou na stanici ČRo Vltava odvysílané tři úvahy Olega Suse, které pro rozhlas vybral a připravil Ivan Němec. Oleg Sus byl český estetik, literární věděc a kritik. Po maturitě vystudoval na Masarykově univerzitě bohemistiku a estetiku. Poté přednášel na Filozofické fakultě v Brně, roku 1964 se habilitoval pro obor estetika. Téhož roku se stal členem Svazu československých spisovatelů a začal externě přispívat do časopisu Host do domu a Index. V 60. letech se Sus prosadil jako jedna z nejvýraznějších osobností české literární kritiky. V roce 1971 byl však donucen z politických důvodů odejít z Filozofické fakulty a byl bez práce, živil se pouze občasným psaním článků pod jmény svých přátel nebo pod pseudonymy. Zabýval se především otázkami estetiky, obecné teorie umění a literární vědy.
V knize Estetické problémy pod napětím, jejíž sazba byla svého času rozmetána, se zabýval českou literaturou a kulturou v období mezi dvěma světovými válkami. V centru autorova zájmu zde stojí poetika českého poetismu a surrealismu, věnuje se však i paradoxům moderní estetiky. Z éteru postupně zazní úvahy O sváru estetického systému s estetickou zkušeností, Totožnost člověka uprostřed víru a nakonec Antropologická konstanta a kategorie náhodnosti v surrealismu. Už jen názvy poodhalují určitou výlučnost daných úvah. Věřím však, že v podání Vladimíra Krátkého jsou Susovy texty sdělné dostatečně a „svého“ diváka uspokojí.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku