Rada Horn (2014)
Rainer Maria Rilke. Raná povídka německy píšícího básníka, prozaika a dramatika vypráví o fascinaci básnictvím. Překlad Milan Tvrdík a Viera Glosíková. Připravil Petr Turek. Režie Jaroslav Kodeš.
Účinkuje Jiří Hromada.
Natočeno 2014. Premiéra 27. 9. 2014 (ČRo 3 Vltava, 11:31 h.; 27 min). Repríza 26. 3. 2022 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.); 30. 10. 2024 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.).
Lit.: -tur- (= Turek, Petr): Rainer Maria Rilke: Rada Horn. In web ČRo 3 Vltava, září 2014 (článek). – Cit.: Raná povídka německy píšícího básníka, prozaika a dramatika vypráví o fascinaci básnictvím. Druhý svazek výboru z díla básníka a prozaika Rainera Marii Rilka (1875–1926) Tichý doprovod a jiné prózy (Labyrint, Praha 2013) se zaměřuje na jeho rozsáhlou ranou prozaickou tvorbu.
Mezi povídkami a povídkovými skicami, které dokládají nevšední zralost Rilkova literárního talentu, se zároveň objevuje řada unikátních textů, jež byly tiskem německy vydány teprve po roce 1996 a v českém překladu vycházejí vůbec poprvé.
Povídka s názvem Rada Horn vyšla německy poprvé až v roce 2000. Vypráví se v ní příběh o tajemném radovi Hornovi, který je autorem monumentálního básnického díla, jež však shořelo. Zmizelé básnické dílo vypravěče fascinuje.
V letech 1892–1905 napsal Rilke téměř stovku povídkových textů různého rozsahu, v nichž se projevují stylové postupy dobového naturalismu, symbolismu, impresionismu či novoromantismu. Tyto povídky, které Rilke nikdy nezničil, vznikaly v Praze a také bezprostředně po odjezdu z rodného města, s nímž byl ještě několik let poté myšlenkově i emocionálně silně spjat.
Lit.: tur (= Turek, Petr) – Mačas, Dominik – Brixová, Alžběta – Křišťálová, Karolína – Kalinová, Zuzana: Reflexe, Tajemství, Rada Horn a další povídky z přelomu minulého století Rainera Marii Rilkeho. In web ČRo 3 Vltava, 28. říjen 2024 (článek). – Cit.: Raná prozaická tvorba pražského německého básníka Rainera Marii Rilkeho byla čtenářům dlouho neznámá. Řada jeho textů z přelomu století se jak v němčině, tak v českých překladech začala objevovat až více než sedmdesát let po autorově smrti. Několik z nich vybíráme do vltavské Povídky. (…)
V Rilkových raných prózách se odráží nálady filozofie fin de siecle včetně reakcí na dílo Sigmunda Freuda či Friedricha Nietzscheho, najdeme v něm i ohlasy vídeňského novoromantismu, prvních výbojů německého expresionismu a tehdy nejvýraznějšího uměleckého směru – secese.
O svých raných povídkách se Rainer Maria Rilke (1875–1926) v pozdějším věku vyjadřoval jen velmi zdrženlivě. V dopisu spisovateli Stefanu Zweigovi napsal, že v nich chtěl vyjádřit „jedno a stále znovu to jedno, které s postupem času jednoduše nahradí lepší a dospělejší výraz“. Přesto už tyto rané práce prozrazují Rilkův nevšední literární talent. Také se v nich už objevují témata charakteristická pro jeho pozdější tvorbu. Jedním z nich je bezesporu i láska a smrt. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku