Najednou se začnete ptát (2014)

Studenti českobudějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka se svým profesorem Vladimírem Kojanem zkoumají autentické dokumenty z doby první světové války. Připravila Hana Soukupová. Technická spolupráce Michal Kolář. Režie Luboš Koníř.

Ukázky z válečných deníků čte Martin Hruška a Tomáš Drápela.

Natočil ČRo České Budějovice v roce 2014. Premiéra 22. 11. 2014 (ČRo 3 Vltava, 9:10 h.; 50 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.

Lit.: Matyášová, Judita: Válka není jen kapitola v učebnici. In Lidové noviny, 2. 6. 2015, s. 16 (článek o akci českobudějovických studentů se zmínkou o rozhlasovém pořadu).

Lit.: Klomfarová, Jana: První světová válka zaujala studenty. Pátrají po osudech vojáků. In web Českobuějovický deník, 26. 6. 2014 (článek o aktivitě českobudějovických studentů). – Cit.: Kulku, která uvízla pradědečkovi Lenky Houskové v noze na italské frontě, má její rodina stále doma. Teď mladá studentka spolu s dalšími spolužáky ze Střední průmyslové školy stavební v Českých Budějovicích sbírá střípky ze vzpomínek na první světovou válku.

Rodinné dědictví opatruje Lukáš Přílepek. Po prapradědečkovi mu zůstal deník i noviny.

„Jde o akci, kterou jsme dali dohromady spolu s francouzskou školou, s níž jsme spolupracovali už na projektu Comenius,“ vysvětluje jeden 
z učitelů Jan Mužík.

„Snažíme se posbírat osudy těch, kteří bojovali v první světové válce především ve Francii. Sešlo se nám ale 
i mnoho příběhů z italské fronty nebo východu Evropy,“ dodává.

Do projektu se ve škole zapojilo kolem deseti studentů. „Každý je z jiného ročníku. Jsem rád, že je to bádání po historii tak zaujalo. Samotného mě překvapilo, kolik se nám tady sešlo fotografií, deníků i příběhů,“ vypočítává učitel.

Projekt, který spojil českou a francouzskou školu, by měl vyvrcholit na podzim v příštím školním roce. „Pokud se to podaří, tak se studenty, co se na bádání podíleli, pojedeme do Francie,“ říká Jan Mužík. „Zde bychom se měli setkat 
s francouzskými kolegy a vyměnit si příběhy vojáků. Jen je škoda, že zatím nevíme jistě, zda do Francie pojedeme. Naši francouzští kolegové totiž na projekt dostali mnohem méně peněz, než počítali,“ doplňuje učitel anglického jazyka.

„Já jsem z domova přinesl deník, který můj prapradědeček za války psal,“ ukazuje starý notes Lukáš Přílepek. „Je to opravdu zajímavé čtení, prapradědeček v něm zaznamenal i počty zajatců nebo cesty vlakem,“ dodává student třetího ročníku.
Všichni studenti, kteří se do akce zapojili, teď pilně pracují na prezentacích svých objevů. „My jsme při rekonstrukci objevili zápisky jakéhosi Antonína Dvořáka, který v našem domě musel kdysi bydlet,“ vykládá další student Matyáš Bartoš.

„Určitě to není můj příbuzný, ale i tak je to zajímavé svědectví o válce. V projektu jsem dostal na starost zpracovat válečné dopisy jakéhosi Josefa. Jeho přesné jméno ale neznáme. Trochu mě překvapilo, že se v nich píše o úplně obyčejných věcech. Čekal bych, že tam bude víc popisů samotné války, bojů a tak,“ říká trochu zklamaně Matyáš, který příští rok nastoupí do druhého ročníku.

Také na samotné průmyslové škole zanechala první světová válka stopy. „Ve vstupních prostorách máme pamětní desku, která je věnovaná studentům padlým za první světové války,“ vypráví Jan Mužík. „Chtěli bychom zjistit, jaké byly osudy našich studentů, kteří padli v té válce. Nic bližšího o nich totiž nevíme. Známe vlastně jen jejich jména a místa, kde v bojích padli,“ vykládá učitel.
Deník.

Psáno v deníku
Studenti mají také deník Jana Krebse. Ten si do něj zapisoval nejen své postřehy, ale i každodenní život.

15. března 1915
Válka! Toto neštěstí všeho lidu, zlo národu, o níž se již mnoho let mluvilo a na něž se vše připravovalo a zbrojilo, je hotovou věcí. V červenci 1914 vypovědělo Rakousko Srbsku válku, v srpnu Rusku, Německo Rusku a Francii atd. atd. Koncem srpna 1914 začala všeobecná mobilizace.

Jména uvedená ve škole na pamětní desce z roku 1930
Bečvář Václav – nar. Račice – padl 14. 5. 1917  v Itálii
Čutka Rudolf – nar. České Budějovice – padl 6. 6. 1918 v Itálii
Honer Jakub – nar. Kaliště – padl 8. 9. 1914 v Srbsku
Chalupecký František – nar. Brodek – zemřel 21. 3. 1917 v Chrudimi
Jedlička Franc – nar. České Budějovice – padl 7. 11. 1914 v Srbsku
Klíma Bedřich – nar. Želetava – padl 16. 11. 1914 v Polsku
Krejča Jan – nar. Moravské Budějovice – padl 28. 5. 1916 v Itálii
Küba Václav – nar. Studená – padl 5. 7. 1915 v Itálii
Lošek Antonín – nar. Soběnov – padl 11. 11. 1914 v Srbsku
Mádr Rudolf – nar. Chvalkovice – padl 25. 11. 1918 v Rusku
Nováček Alois – nar. Ledenice – padl 2. 7. 1917 v Haliči
Remta Josef – nar. Dobřejovice – padl 6. 12. 1914 v Srbsku
Stefan Václav – nar. Senička – padl 15. 1. 1915 v Uhrách
Štěpánek Čeněk – nar. Volenice – padl 4. 12. 1914 v Srbsku

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Ukázky z válečných deníků čte Martin Hruška a Tomáš Drápela.
Technická spolupráce Michal Kolář.
Režie Luboš Koníř.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)