Na nic nepřísahat (2014)
Alfred de Musset. Romantická komedie o svůdci, který se chytil do vlastní pasti. Mladý pařížský hejsek Valentin van Buck si žije nad poměry. Jednoho dne však strýci dojde trpělivost a oznámí synovci, že se musí oženit… Překlad Eva Musilová. Hudba Tomáš Pergl. Mistr zvuku Ladislav Reich. Dramaturgie Renata Venclová. Produkce Dana Reichová. Režie Hana Kofránková.
Osoby a obsazení: Valentin Van Buck (Martin Písařík), Van Buck, jeho strýc (Viktor Preiss), Cecílie (Andrea Elsnerová), hraběnka de Mantes, její matka (Taťjana Medvecká), abbé (Kamil Halbich), učitel tance (Jan Vondráček) a hostinský (Miroslav Hanuš).
Natočeno 2014. Premiéra 25. 12. 2014 (ČRo 3 Vltava, 21:30 – 22:30 h.). Repríza 1. 5. 2015 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.); 29. 5. 2016 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.); 1. 5. 2019 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.); 9. 12. 2023 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.) v cyklu Sobotní drama.
Předpremiérový veřejný poslech ve středu 17. 12. 2014 v 10.00 v poslechové místnosti MO1 (mezanin budovy Vinohradská).
Pozn.: Všech patnáct divadelních her básníka Alfreda de Musseta (snad jen s výjimkou Lorenzaccia) má jeden společný základní motiv a tím je láska. Zdá se, že velkého francouzského romantika nikdy nepřestal fascinovat zrod a vývoj milostných citů, které sledoval od prvních záchvěvů až po konečné vyznání lásky. V komedii Na nic nepřísahat z roku 1836 nám s pobavením vypráví variaci oblíbeného příběhu o polepšeném svůdci, který se chytí do vlastní pasti.
Valentin Van Buck je mladý pařížský hejsek, který hřeší na laskavost svého strýce a opatrovníka. Jednoho dne však strýci dojde trpělivost a postaví synovce před jasnou volbu – buď se ožení a povede spořádanější život nebo musí přestat počítat s jeho penězi. Valentinovi se vyhlídka na sňatek nijak nelíbí, tvrdí strýci, že každá žena začne dřív nebo později svého muže podvádět. Uzavřou tedy sázku, pokud se Valentinovi podaří nevěstu do týdne svést, ženit se nemusí. Rafinovaná partie začíná a kupodivu nejlíp si v ní vede hráčka nejméně zkušená, nevinná Cecílie, která má na rozdíl od Valentina ve svých citech od začátku jasno … (anotace)
Lit.: Venclová, Renata: Alfred de Musset: Na nic nepřísahat. In web ČRo 3 Vltava, prosinec 2014 (článek). – Cit.: Po nezdaru divadelní prvotiny Benátská noc, kterou francouzské publikum vypískalo v prosinci 1830, se zdálo, že Alfred de Musset na divadlo zanevřel. Naštěstí se jako dramatik neodmlčel úplně, jen začal psát hry určené ke čtení, krátké komedie či proverby. Výjimku tvoří pětiaktové drama Lorenzaccio s námětem z italských renesančních kronik.
Zadostiučinění se Musset dočkal sedmnáct let po premiéře Benátské noci, roku 1847 vystoupila v Comédie Française v proverbu Rozmar herečka Allanová-Despréauxová a byl to triumf. Skutečnost, že se Musset prosadil na jevišti poměrně pozdě, měla svou kladnou stránku. Uchoval si tak jistou nezávislost na konvencích romantického dramatu a našel svou osobitost.
Mussetovo dramatické dílo zahrnuje patnáct her a s výjimkou Lorenzaccia je spojuje jeden základní motiv – láska. Po této stránce navazuje Musset na tradici, kterou založil Marivaux, i on ve svých komediích rád sledoval vývoj milostných citů od prvních záchvěvů až po konečné vyznání lásky.
„Kdyby podivným řízením zůstal před některým z lidí utajen cit lásky, stačilo by takovému tvoru v člověčí podobě, aby si pročetl pár nevelkých svazků Mussetova díla: zvěděl by asi tak všechno, co tato vášeň chová v sobě sladkého i jakou trýzeň působí svým vyvoleným…,“ napsal dramaturg Karel Kraus, překladatel několika Mussetových her.
Komedie Na nic nepřísahat (Il ne faut jurer de rien, 1836) zpracovává oblíbený motiv polepšeného svůdce, který se chytí do vlastní pasti. Valentin je mladý pařížský hejsek, který si žije nad poměry a hřeší na laskavost svého strýce a opatrovníka Van Bucka. Jednoho dne však strýci dojde trpělivost a postaví synovce před jasnou volbu – buď se ožení a povede spořádanější život nebo musí přestat počítat s dosavadní finanční podporou. Valentinovi se vyhlídka na sňatek nijak nelíbí, tvrdí strýci, že každá žena začne dřív nebo později svého muže podvádět. Uzavřou tedy sázku, pokud se Valentinovi podaří nevěstu do týdne svést, může zůstat svobodný. Rafinovaná partie začíná a kupodivu nejlíp si v ní vede hráčka nejméně zkušená, nevinná Cecílie, která má na rozdíl od Valentina ve svých citech od začátku jasno…
Lit.: Venclová, Renata – Novotná, Klára: Nalaďte si o svátcích – V hlavní roli třikrát Viktor Preiss. In Týdeník Rozhlas 52-1/2014-2015, s. 11 (článek).
Lit.: Hnilička, Přemysl: Hattrick Viktora Preisse. In Týdeník Rozhlas 5/2015,s . 21 (recenze). – Cit.: Když Renata Venclová s Klárou Novotnou připravovaly propagační článek pro předvánoční Týdeník Rozhlas, nemohly vybrat příhodnější název: V hlavní roli třikrát Viktor Preiss. Skutečně, během vánočních svátků se v programové nabídce sešly hned tři premiérově uvedené inscenace, v nichž tento herec účinkoval. (…)
V dramaturgii Renaty Venclové vznikla i úprava divadelní komedie francouzského klasika Alfréda de Musseta Na nic nepřísahat (2014), kterou režírovala nedávno ředitelem Českého rozhlasu zároveň oceněná i propuštěná Hana Kofránková. S nebývalou lehkostí nechává probíhat děj ještě lehkovážnější milostné komedie, v níž hlavní roli hraje sázka Valentina Van Bucka (Martin Písařík) a jeho strýce (Viktor Preiss) o to, zda Valentin získá náklonnost mladé Cecílie (Andrea Elsnerová) – a naopak, zda jí se podaří okouzlit Valentina. (…)
Všechny tři inscenace nabídly posluchači to, co asi o vánočních prázdninách očekával: kvalitní a nepodbízivou zábavu. Odhlédneme-li však od premiérového zařazení, musíme se začít ptát po dramaturgické aktuálnosti všech tří her. Co přimělo dramaturgyně k zařazení do tvůrčího plánu? U Pinterova dramatu se nabízí nejen téma boje s byrokraty, ohrožujícími podstatu lidskosti, ale také jistá návaznost na dřívější rozhlasové realizace Pinterových dramat (Rodinné hlasy, 2011; Nádraží Victoria, 2011). U dalších dvou je však dramaturgický přínos spornější. Nutno se tedy spokojit s kladem, který je společný pro všecky tři inscenace: nabídly vynikajícímu herci v krátkém časovém období hned tři rozdílné postavy.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku