Čajovna – Pavel Kosatík (2014)
Host: spisovatel, publicista, scenárista televizního cyklu České století a autor několika rozhlasových minutových her Pavel Kosatík. Připravila a uvádí Kateřina Rathouská.
Natočeno 2014. Premiéra 23. 12. 2014 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h.; 59 min).
Lit.: -krs- (= Rathouská, Kateřina): Sváteční Čajovna s Pavlem Kosatíkem: o Českém století, české společnosti, komiksech i rozhlasových hrách. In web ČRo 3 Vltava, prosinec 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Hostem úterní Čajovny byl spisovatel, publicista a scenárista Pavel Kosatík. Kromě řady aktivit je také autorem tří rozhlasových minutových her (nazval je podle let, ve kterých se odehrávají – 1918, 1939 a 1968) a další miniatury píše.
Jedním z témat pořadu Kateřiny Rathouské bylo právě zpracování historických událostí různými způsoby, jejich přenos do televizního scénáře, krátkého dramatu či komiksu; v posledním jmenovaném případě pozornost upoutala zejména kniha Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského (Edice ČT, Mladá fronta 2013). Také v cyklu České století se díl Zabíjení soudruha s Jiřím Vyorálkem a Davidem Novotným stal jedním z nejvýraznějších.
Pavel Kosatík, spisovatel, publicista, scenárista televizního cyklu České století a autor rozhlasových minutových her, byl hostem K. Rathouské. Řeč byla i o dějinách v českých domácnostech, V. Havlovi a posledním čtvrtstoletí v českém prostředí.
V nedávném rozhovoru pro Lidovky.cz Kosatík řekl: „Považuju vztah k minulosti za důležitou možnost, jak může každý člověk vzdorovat manipulaci mediální, politické i jiné. Nemyslím tím jenom znalost faktů, v těch univerzitní profesor vždycky převálcuje chlapa, co třeba jezdí s náklaďákem. Ale ani ten, co nemá školy, přece nemusí být ´historicky blbej´, protože to se znalostmi vůbec nesouvisí. Podstata je, aby se lidi té historie a celého toho světa okolo sebe přestali bát, aby v tom přestali vidět hru lidí nebezpečnějších, než jsou sami, takže bude lepší se na to předem vykašlat. To není hlásání amatérismu všech proti všem, já prostě věřím hlavně na takový vztah ke skutečnosti, který je bytostný.“
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku