Pouť do malé Patagonie s Josefem Kroutvorem (2014)
O kraji, kde je čtvrt roku zima a zbytek roku také zima. Pořad připravila Renata Klusáková. Hudbu ze sborníků z konce 19. století exkluzivně pro tento pořad vybral a nahrál citerista Michal Müller.
Hovoří Josef Kroutvor.
Natočeno 2014. Premiéra 24. 12. 2014 (ČRo 3 Vltava, 19:30 h.; 70 min).
Lit.: anonym: Pouť do malé Patagonie s Josefem Kroutvorem. In web ČRo 3 Vltava, prosinec 2014 (článek). – Cit.: Zimní pouť „ Winterreise“ je klasickým tématem německého romantismu. Objevuje se ve výtvarném umění, v literatuře i v hudbě. A také naši pouť do Novohradských hor budou provázet poletující sněhové vločky a svým způsobem romanticky a s nostalgií se budeme vracet do starých časů.
Oblastí česko-rakouského pomezí pod horami Kraví, Kuní a Vysokou nás povede básník, esejista a historik umění Josef Kroutvor. “Málokoho nechá tato krajina lhostejným, málokde lze takovou krajinu spatřit. Lesy, lesy, samé lesy a jen málo cest a obydlí skoro žádná. A přece tu kdysi žili lidé, obdělávali chudá políčka a v lesích pracovali. Byla to často bída s nouzí, kdekdo v kraji pytlačil a leccos pašoval. V zimě, když sníh zasypal cesty, stal se kraj skoro nepřístupným. V pokoře se lidé obraceli k Bohu a malovali na sklo obrázky svatých zdobené růžemi a kvítím.“ Tak líčí Josef Kroutvor místo, kde se setkávají tři země Dolní Rakousko, Horní Rakousko a Čechy.
Někdejší Buquojské panství a bývalé Sudety proměnilo poválečné vysídlení původních obyvatel téměř v pustinu. S odsunem zmizely chalupy, selské grunty, dílny, hájovny, lesní osady, hostince, kapličky i křížky, z kostela v městečku Pohoří zbyla jen pietně upravená ruina. Vydáme se na místa, kde střepy v potoce a jabloně v lese obrostlé mechy a lišejníky připomínají osudy zdejších lidí…
Pouť do malé Patagonie doplní vánoční eseje Josefa Kroutvora a jeho básně v próze ze sbírek Fernety, Rozsypaný čaj a V kupě. Znít bude dobová hudba, kterou ze sborníků z konce 19. století exkluzivně pro tento pořad vybral a nahrál citerista Michal Müller.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku