Guláš pro Masaryka 1/10 (2015)

Milena Štráfeldová. Četba na pokračování. Režie Michal Bureš.

Účinkují Valérie Zawadská a Igor Bareš.

Nastudoval ČRo Olomouc. Natočeno 9. – 13. 2. 2015. Premiéra 1. dílu 9. 3. 2015 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).

Pozn.: Guláš pro Masaryka je zčásti fiktivní rodinnou kronikou vyhlášené hostinské z jihomoravských Židlochovic, která skutečně vařila guláš pro prezidenta T. G. Masaryka.

Kuchařka Poldinka je ale jen jednou z těch obyčejných ženských, které dokáží své blízké pokaždé chránit tím nejprostším způsobem – i uprostřed nejhorší válečné bídy, za epidemií a požárů postaví na stůl mísu s gulášem. A na pozadí této kroniky „bouří“ velké dějiny, probíhá národní obrození se svými spory, obě války, Osvětim.

V Blouzněních o Vlasti, o Divadle, O Republice a Lepších Zítřcích, které román prolínají, se autorka také kriticky dívá na nedotknutelné národní mýty a idoly naší novodobé historie. Ptá se, jak jinak by se třeba naše dějiny vyvíjely, kdyby věc národního obrození nevzala za svou jakási kávová společnost básníků, kteří si národ vysnili jako literární postavu? Proč horliví vlastenci raději uvěřili padělkům, i když je před podvrženými Rukopisy varoval už sám Josef Dobrovský? A proč se celá desetiletí hádali nad Národním divadlem? Proč studenti uspořádali za hilsneriády štvanici na svého profesora T. G. Masaryka a titíž studenti ho pak nadšeně vítali jako Presidenta Osvoboditele? A zaplatil skutečně Masaryk z peněz, které byly určeny pro Čs. legie, atentát na Lenina? Byl Edvard Beneš agentem NKVD? Nebyl nakonec vznik samostatného Československa historickým omylem? A umíme se dnes, po sto letech, vyrovnat s tak provokativními otázkou? (anotace)

Lit.: Bureš, Michal: Milena Štráfeldová: Guláš pro Masaryka. In web ČRo 2 Praha, březen 2015 (článek). – Cit.: Premiéra fiktivní rodinné kroniky hostinské Poldinky z jihomoravských Židlochovic. Hlavní hrdinka v podání Valérie Zawadské skutečně vařila našemu prvnímu prezidentovi. V roli TGM Igor Bareš.

Z dívky, která toužila hrát divadlo, se nakonec stane vyhlášená hostinská. Vždyť být schopen dobře uvařit i téměř z ničeho, to je umění, které je v životě k nezaplacení! Zvláště v dobách, kdy jídla není nazbyt.

Vařit ji učila negramotná máma

Poldinčina matka Anna měla při vší životní smůle velikánské štěstí. Patřila totiž mezi životaschopné ženské, které zachraňují svět. I uprostřed nejhorší mizérie dokázala postavit na stůl hrnec s polívkou nebo gulášem a sezvat všechny k jídlu.

Vařit guláš bylo taky to jediné, co negramotná Anna opravdu uměla. A toto umění se rozhodla předat své jediné dcerce. Jen kvůli tomu se naučila psát a po nocích smolila pro Poldinku své recepty. A právě tyto recepty Poldince skutečně pomůžou, když pak za dramatických okolností přichází o své nejbližší.

Klíčové okamžiky života dvou žen

Výstižně vylíčené útrapy a radosti nejednoho obyčejného lidského života na pozadí několika válek zachycuje rozsáhlá publikace Mileny Štráfeldové. Autorka z nich pro rozhlas vybrala klíčové okamžiky z příběhů dvou žen, které se rozhodly, že se nenechají životem utlouct. Třebaže při tom samy přijdou o život.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)