Ohlédnutí za Vladimírem Fuxem (2015)

Připravili Jiří Plocek a Alena Blažejovská.

Natočeno 2015. Premiéra 14. 2. 2015 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 18:00 – 19:00 h.).

Lit.: Blažejovská, Alena – Plocek, Jiří: Ohlédnutí za Vladimírem Fuxem – mužem mnoha rozhlasových řemesel. In web ČRo Brno, únor 2015 (článek + nahrávky k poslechu: Alena Blažejovská se Vladimíra Fuxe zeptala, kterým profesím se v rozhlase věnoval; Vladimír Fux: Krajánkem v rámci jednoho podniku; Vladimír Fux: Heroldi XX. století). – Cit.: Vladimír Fux se narodil 13. června 1928 v Ostravě, mládí strávil na Valašsku. Proslul jako textař, překladatel a dramatik. Zesnul po dlouhé nemoci večer 31. ledna 2015 v nemocnici ve Vyškově.

Původně vystudovaný chemik se specializací na výbušniny opustil záhy svůj obor a vydal se za svými láskami, jimiž byly písně a divadlo. Nastoupil jako redaktor do Československého rozhlasu v Brně. Zde se věnoval písňové tvorbě.  Kromě toho spolupracoval od jeho založení se Satirickým divadlem Večerní Brno. Patřil k jeho čelným postavám jako dramaturg a scénárista a vůbec 60. léta jsou vrcholem jeho tvůrčí aktivity.  Ze známých inscenací lze připomenout například hru Drak je drak aneb jak Žužličtí k rozumu přišli, kterou napsal se spoluautory Vlastimilem Pantůčkem a Miroslavem Skálou.

Po odchodu z rozhlasu koncem 60. let se živil jako čerpač vody, kulisák a příležitostně ještě spolupracoval s Československým rozhlasem. Jeho celoživotní láskou byl český jazyk. 

Prohřeškům proti jeho správnému používání věnoval Vladimír Fux nejprve rozhlasový seriál a pak i knihu Z českých luhů do háje. Jako celoživotně naladěný humorista a recesista byl členem brněnské Velkomoravské university strécovské a tetinské jakožto přednosta katedry jazykových nevyhnutelností.

Pro časopis Masarykovy univerzity Universitas napsal vzpomínkový seriál Zmizelý zápisník Vladimíra Fuxe. V magazínu Českého rozhlasu Brno Zelný rynk jste jej mohli celý slyšet už v roce 2014.

Už v září 2013, při příležitosti jeho osmdesátých pátých narozenin, však redaktorka Alena Blažejovská Vladimíra Fuxe požádala o přečtení dvou kapitol, které se týkají jeho zkušeností s Českým rozhlasem.
První z nich se jmenuje Krajánkem v rámci jednoho podniku.

Rozhlasovému hlasatelství je věnována další kapitola Fuxova Zmizelého zápisníku. Jmenuje se Heroldi XX. století.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)