Ráj a peklo 1/10 (2015)
Jón Kalman Stefánsson. Četba na pokračování z románu islandského autora. Překlad Marta Bartošková. Připravila Vladimíra Bezdíčková. Režie Hana Kofránková.
Účinkuje Ladislav Mrkvička.
Natočeno 2015. Premiéra 1. dílu 19. 3. 2015 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.; 30 min).
Lit.: anonym: Jón Kalman Stefánsson: Ráj a peklo (5/10). In web ČRo 3 Vltava, březen 2015 (článek). – Cit.: Autor se dnes řadí mezi významné islandské spisovatele. Jeho zásadním námětem je islandský venkov. Tam zasazuje již svůj starší příběh Letní světlo, a pak přijde noc (dybbuk, 2009, překlad Helena Kadečková), nominovaný na Cenu severské rady. Následující román Ráj a peklo (dybbuk, 2012, překlad Marta Bartošková) nabízí ještě hutnější čtení.
Jeho téma, v literatuře hojně využívané, je boj člověka s mořem, využité jako obraz zápasu o smysl bytí. Ocitáme se v islandské rybářské osadě asi před sto lety ve fjordu poblíž severního pólu, kde chod lidských osudů určuje drsné počasí a nevyzpytatelné moře. Všechny obyvatele živí lov ryb, a tak rybáři neustále na svých „skořápkách“ vyplouvají na moře.
S věčným střídáním běsnících živlů, bouřek, vánic a mrazů, znamená boj o život odolávání peklu a jediné, co připomíná opak, je starý překlad Miltonova Ztraceného ráje. I ten se však nakonec ukáže jako prokletí. Autor pracuje s tématy jako touha, samota či smrt, ale jeho styl vyprávění působí jednoduše, nenásilně. Stejně jako v předchozí knize je tu zásadním tématem hledání smyslu života; v tomto případě se „děje“ prostřednictvím vyprávění.
Navzdory nepřízni osudu se ale obyvatelé osady nevzdávají naděje a „věnují se“ životu, přestože se může zdát jen jako sled tmavých dní přetrhaný několika zářivými chvílemi. Je ale špatné chtít od života něco víc než jenom čekání na konec?
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku