Od premiéry propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana uplynulo 40 let (2015)

Major Zeman vykročil na obrazovky před 40 lety. Výročí premiéry připomíná Martin Karlík.

Natočeno 2015. Premiéra 18. 4. 2015 (ČRo Radiožurnál).

Lit.: mkk (= Karlík, Martin),  mkp: Od premiéry propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana uplynulo 40 let. In web ČRo 1 Radiožurnál, 18. 4. 2015 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V pátek 18. dubna 1975, přesně před 40 lety, měl ve 20 hodin a 15 minut premiéru seriál Třicet případů majora Zemana. Natočil ho režisér Jiří Sequens. Seriál má své odpůrce i fanoušky, a proto existuje i Fanklub majora Zemana. Každý díl se točil jako samostatný celovečerní film.

Hodně známý je 26. díl s názvem Studna. Kývajícího se otce znají nejen čeští diváci, ale třeba i ti ruští. Seriál vysílaly i další země.  „Vlastně všechny země socialistického bloku, včetně Kuby, kde měl nebývalý ohlas,“ popisuje Lubomír Zbořil z Fanklubu majora Zemana.

Dne 18. dubna 1975 se vysílal pouze první díl, kvůli zpoždění se zpracováním na Barrandově.

„Na tu dobu to byla poměrně nezvyklá zakázka. Není to seriál televizní, v podstatě je to 30 celovečerních filmů,“ uvádí Zbořil a dodává, že v tu dobu měl Barrandov normu 52 celovečerních filmů za rok.

Celá první desetidílná série se tak dostala k divákům až v lednu 1976. Souběžně se vysílala i v NDR.

„Paradoxně ve východním Německu měl premiéru o dva dny dříve než u nás. Kdo si v Krušných horách dokázal chytit tehdejší východoněmeckou televizi, tak měl štěstí, že viděl premiéru o dva dny dříve, než spoluobčané v bývalém Československu,“ dodává Lubomír Zbořil.

Fanklub seriálu se schází přibližně jednou za měsíc a kromě diváků chodí na srazy občas i herci. Na Zemana vzpomíná i jeho představitel Vladimír Brabec.

„Také se na ten film rád dívám a vzpomínám si zrovna na dialog v rozbořeném kostele, tam jsme opravdu zažili hrozné věci a nikdo z nás si nestěžoval – herecky. Zkrátka, hrajte a ukažte, že jste herci!“ přiblížil scénu ze 4. dílu.

Ten se jmenoval Rubínové kříže. A rozbořený kostel, kde se představitelé potkali, je ve skutečnosti poutní místo Skalka u Mníšku pod Brdy.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)