Telefonotéka – Miloš Štědroň (2015)
Hostem Telefonotéky Miloš Štědroň, hudební skladatel a popularizátor. Připravila Zuzana Ledererová.
Natočeno 2015. Premiéra 10. 4. 2015 (ČRo 3 Vltava, 9:50 h.).
Lit.: Ledererová, Zuzana: Miloš Štědroň, hudební skladatel a popularizátor. In web ČRo 3 Vltava, duben 2015 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Miloš Štědroň je znám jako dosti častý divadelní skladatel, autor a spoluautor komorních oper a musicalů. V současné době se v několika divadlech v Česku hraje jeho a Uhdeův musical Balada pro banditu. Divadlo Husa na provázku uvádí jeho operní skeč MOCART o Amadeově brněnské lásce.
Nově otevřené plzeňské divadlo uvedlo na podzim musical Divá Bára, autoři Leoš Kuba – Miloš Štědroň a Milan Uhde. Divadlo Husa na Provázku kromě toho uvádí Baladu pro banditu a hudebně scénickou kompozici autorů Miloše Štědroně a Milana Uhdeho Leoš aneb Tvá nejvěrnější, za niž dostal skladatel cenu Alfreda Radoka.
Brněnská Opera diversa uvedla vícekrát komorní operu Ivo Medka, Aloise Piňose a Miloše Štědroně Anály avantgardy dokořán o brněnské návštěvě amerického skladatele Henryho Cowella u Janáčka v polovině 20. let, dále pak operní skeč Miloše Štědroně Strašlivý konec Palackého na text Huberta Krejčího.
Na letošní rok chystá tentýž ansámbl Štědroňova Chameleona aneb Joseph Fouché v obnovené a rozšířené verzi 31 let od původní premiéry.
Kromě toho Štědroň píše komorní, sborovou a vokální tvorbu a v letošní sezóně bude proveden jeho cyklus pro violu a cembalo s názvem Queen Lear: her work songs, tunes and banalissimo pro brněnskou cembalistku a profesorku JAMU Barbaru Mariu Willi a mezinárodně proslavenou violistku čínského původu Pchej-Džun, která působí ve švýcarském Baselu.
Na objednávku Filharmonie Brno píše skladatel hudbu k filmu o orchestru, který byl nedávno nalezen. Tato skladba bude uvedena na novoročním koncertě 2016.
Současně pracuje skladatel na symfonické verzi Balady pro banditu pro koncertní uvedení v Českých Budějovicích a na dalších místech.
Host pořadu umí překrásně vzpomínat na skvělé brněnské hudebníky z doby jeho mládí i na časy, kdy Husa na povázku neměla ani vlastní scénu, ale byla jedním ze symbolů svobodného myšlení.
Krom toho všeho se Miloš Štědroň stačí láskyplně starat o svou českou teriérku a když je toho všeho skutečně nad hlavu – tak se právě na onu hlavu na chvíli postaví.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku