Mrtvá šelma (2015)
Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková. Nezkrácená audiokniha. Detektivní thriller ze série detektivních případů Souřadnice zločinu (1). Produkce Klára Smolíková. Technik záznamu Karel Macl. Režie Radek Volf.
Čtou Otakar Brousek II., Jiří Klem a Kateřina Janečková, později Jitka Ježková.
Natočeno 2015. Vydalo Audio vydavatelství Walker a Volf v roce 2015 (1 CD MP3, celkem 11 hod. 6 min.) v edici Souřadnice zločinu (1.).
Pozn.: Souřadnice zločinu #1 – Tábor. Dlouho očekávaná detektivka od legendy české fantastiky Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové, oblíbené autorky populárně naučných knih pro děti. Autorská dvojice spojila své síly, takže čtenáře čeká napětí, akce, svérázný humor i promyšlený příběh s historickým pozadím.
Mrtvá šelma, první ze série detektivních případů Souřadnice zločinu, se odehrává v Táboře. Zmizení renomovaného profesora uvede do pohybu nejen policejní vyšetřování, ale také svede dohromady nesourodou dvojici, která se pouští do pátrání na vlastní pěst. Muzejní kurátorka Berenika Weissová a bývalý policista Robert Štolba se dostanou do míst, o kterých policie nemá ani zdání a kde oba dva musí spoléhat jen sami na sebe. Přepadení, vraždy a krádeže pokaždé nějak souvisejí s táborským muzeem a záhad přibývá.
Kdo všechno z okruhu podezřelých patří k tajné sektě husitských bratří? Jakou roli hraje lidská zášť a chamtivost? Do poslední chvíle nebude mít jasno ani čtenář, jenž rozplétá děj vyprávěný ze dvou pohledů – ženským náhledem intelektuálky Weissové a mužskou optikou přímého a poněkud neomaleného Štolby. Třetí hlavní postavou je samo město Tábor. A zatímco si čtenáři lámou hlavu nad mrtvolou z táborské radniční věže, autoři již splétají nitky Stříbrné iniciály, dalšího případu, tentokrát z Kutné Hory.
—
Jiří W. Procházka (1959), autor kultovních děl z žánru sci-fi a fantasy, opět vstupuje do neznámých literárních vod. Nechává jiné, ať pokračují v jeho světech, a sám se vydává do neznáma. Detektivní žánr přetváří, přeskupuje, taví stejnou silou, s níž kdysi sepsal první původní český fantasy román nebo cyberpunkové povídky předbíhající o deset let poetiku Matrixu. Pochází z Kutné Hory, v níž se bude odehrávat další díl detektivní série Souřadnice zločinu. Žije v Praze s manželkou Klárou Smolíkovou, psem Lupinem a proměnlivým počtem dětí.
Klára Smolíková (1974) se vypracovala na renomovanou autorku dětských knih s populárně vzdělávacím zaměřením. Píše scénáře komiksů a večerníčků. Má za sebou bohaté lektorské a metodické zkušenosti, angažuje se v muzejní pedagogice. V Táboře pracovala v Husitském muzeu a na kolegy, ač by se čtenář mohl domnívat něco jiného, vzpomíná ráda a stále s nimi spolupracuje. Během psaní Mrtvé šelmy si vzala Jiřího W. Procházku a přestěhovala se po patnácti letech zpět do Prahy.
Otakar Brousek ml. (1957) je herec ze slavné herecké rodiny, ale také výborný dabér. Působil v Městských divadlech pražských, v Divadle na Fidlovačce a od roku 2012 je členem Divadla na Vinohradech. Namluvil několik audioknih o Sherlocku Holmesovi, protože jeho hlas je přímo stvořený pro temné detektivní příběhy. Nyní se posluchačům představuje v roli svérázného detektiva Štolby.
Kateřina Janečková (1984) se do diváckého podvědomí se zapsala jako „Ošklivka Katka“. Hrála v Kytici, v řadě televizních seriálů či ve filmových pohádkách. Loni nahrála ve studiu Walker & Volf svou první audioknihu „Znamení vlka“. Hlasem dokáže kouzlit, takže kurátorka Weissová ze série Souřadnice zločinu dokáže být v jejím podání chladná intelektuálka, drsná ranařka i vyděšená holčička.
Jiří Klem (1944) je herec s nezaměnitelným hlasem. Diváci ho mohli spatřit v nespočtu filmových rolí. Jiří Klem hrál v divadle Labyrint, v Divadle Komedie a nyní účinkuje v Divadle ABC. Dlouhá léta působil jako pedagog na DAMU. Nezapomenutelné jsou jeho role v dabingu, exceluje i v oblasti audioknih. Pro Walker&Volf skvěle namluvil 16hodinovou space-operu „Hvězdní honáci“, nyní jeho charismatický hlas dokreslí atmosféru Mrtvé šelmy.
Lit.: Macháček, Tomáš: Po stopách české detektivky VI. In web Naposlech.cz, 17. 9. 2019 (článek). – Cit.: Odhalovat či odkrývat, to je význam latinského slova detegere, od nějž je odvozen i výraz detektivka. Vydejte se s námi už pošesté a naposledy Po stopách české detektivky, které jejich autoři zanechali mezi zvukovými nahrávkami. Na závěr jsme si nechali současné příběhy, které mají více tvůrců či se svou formou vymykají běžné produkci.
Manželská dvojice Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková má za sebou kromě samostatných spisovatelských počinů i několik společných. Audioknižně vyšel nejprve u domovského vydavatelství Walker & Volf jejich detektivní román Mrtvá šelma. Původně mělo jít o pilotní díl série Souřadnice zločinu, zůstal však bez následovníků. Zajímavý osud měla ale i audiokniha. V původní verzi účinkovala vedle známých herců Otakara Brouska ml. a Jiřího Klema i Kateřina Janečková. Poté, co její výkon podrobili posluchači kritice, byly následně její party přetočeny zkušenější Jitkou Ježkovou. Příběh, odehrávající se v Táboře, svádí dohromady nesourodou dvojici, muzejní kurátorku Bereniku Weissovou a bývalého policistu Roberta Štolbu. Společně musejí přijít na kloub zločinům, které mají společné pojítko v podobě místního muzea. (…)
Lit.: Macháček, Tomáš: Táborský thriller. In web Naposlech.cz, 4. 5. 2015 (recenze). – Cit.: Guru české fantasy a sci-fi, Jiří Walker Procházka, spojil své síly se spisovatelkou dětských knížek Klárou Smolíkovou aby společně vytvořili… severskou detektivku z jižních Čech. Na první pohled by se mohlo zdát, že takové spojení může vést k rozpačitému výsledku, ale bylo by chybou odsuzovat hned zpočátku. Pojďme se tedy podívat detektivní Mrtvé šelmě blíže na zoubky, či spíše tesáky.
Hned na začátku, bychom si měli ujasnit, že nejde o čistokrevnou detektivku. Nový román, jenž je zároveň základním kamenem plánované série Souřadnice zločinu, se spíše řadí k proudu detektivního thrilleru. Více než detektivku jako od Agathy Christie můžete očekávat směs brownovsky laděných atraktivních lokalit a tajných sekt – příběh je totiž zasazen do husitskou historií protkaných kulis současného Tábora tajemného sektářského spolku se v něm také dočkáte. K tomu přihoďte nehezky provedené brutální vraždy, které jakoby vypadly z knížek Larse Keplera. Navrch nezapomeňte okořenit špetkou chandlerovského humoru – hlavní hrdinové totiž sypou z rukávu hlášky na počkání a všechny zážitky glosují, kudy chodí. Phil Marlowe hadr. Může tohle fungovat?
Kupodivu ano. Oproti jiným, žánrově podobným, knihám se u Mrtvé šelmy pořádně zasmějete, přitom ale tajemné záhady s kořeny v minulosti nechybí. Míchání historických skutečností a fabulací tu není nepřirozené, husitská tradice je s jižními Čechami trvale propojena a historické vsuvky a citáty dokážou zaujmout i zapřisáhlé odpůrce školního dějepisu. Místy se však až zdá, že si autoři z kališnické minulosti a jejího odkazu v dnešním husitském muzeu, bez nápisu muzeum na fasádě, pořádně utahují a že se ani jihočeská severská detektivka nebere smrtelně vážně. Což je jen dobře – americký thriller v českém prostředí by nejspíš skončil špatně. O co ale v knize přesně jde?
Z děje se snad smí prozradit, že zmizení renomovaného profesora táborského muzea nenechává chladnými nejen policii, ale ani Kalandrovu kolegyni, kurátorku Weissovou. Ta spojí síly se svým naprostým protikladem, bývalým policistou Štolbou, který provádí v muzeu zabezpečovací práce. Nesourodá, ale čtenářsky naprosto skvěle fungující dvojice, se i za cenu nasazení vlastních krků snaží nahlédnout pod roušku záhadné vraždy, protože jsou to právě oni, kdo najdou profesorovo mrtvé tělo na místní věži. Kromě vražd si v knížce užijete i přepadení, rvačky, loupeže a falešná obvinění, kterými se snaží autoři svést čtenáře a v našem případě i posluchače ze stopy.
Jak zafungovala dvojice Robert Štolba a Berenika Weissová právě v interpretaci pro zvukové vydání románu? Není překvapením, že o výrobu audioknihy se postaralo domovské vydavatelství Walker & Volf, které si dalo na výsledném produktu záležet. Dokazuje to zejména angažování dvou vynikajících mužských hlasů, z nichž jeden patří herecké legendě Jiřímu Klemovi a druhý neméně slavnému Otakaru Brouskovi mladšímu. Oba pány doplňuje herečka Kateřina Janečková, která už pro W&V přečetla lykantropickou fantasy Znamení vlka. Zatímco Jiřímu Klemovi zůstal výjimečně pouze menší prostor vypravěče a narátora předělů a úvodů, drtivou většinu hlavního děje si mezi sebou rozdělili zbylí dva interpreti. Kapitoly, které jsou vyprávěny z pohledu Štolby, čte Otakar Brousek a Bereničiny řádky načetla Kateřina Janečková. Při poslechu více kapitol za sebou, kde se takto oba jejich hlasy střídají, bohužel vychází najevo, že jde o obdobně nesourodou dvojici, jako u jejich literárních postav. Ačkoliv interpretka střídá různé polohy a do postavy se opravdu vžívá, jakmile promluví jeden ze dvou mužských kolegů, začne posluchači připadat, že vyrovnat se interpretačně takovým hereckým bardům není jednoduché. Kapitoly čtené panem Brouskem jsou posluchačsky šťavnatější, přirozenější a lépe střídají různá tempa vyprávění. Možná to byl můj dojem, ale i zvuk mi přišel u partů Kateřiny Janečkové méně čistý a trochu syrovější. Ostatní kapitoly s oběma sametovými mužskými hlasy však byly pro uši takřka pohlazením, pokud to jde u takto drsného vyprávění vůbec říct.
Četbu doplňuje i dynamická hudba, jejíž opakující se motiv však začne být časem trochu otravný. Drobnější variace na podobné téma by výsledku prospěly. Na několika místech pak byly bohužel slyšet zásahy zvukařových nůžek, kdy bylo patrné, že interpretka pravděpodobně nenačetla celé souvětí na jeden zátah a věta zněla kvůli různým výškovým tóninám hlasu v obou částech nepřirozeně.
Sečteno a podtrženo, první díl série máme za sebou. Interpretačně jde u obou mužských hlasů o bezchybný přednes. Dějově pak kniha rozhodně obstojí i mezi zahraniční konkurencí. Množství hlášek, které se objevovalo zejména v pasážích vyprávěných ze Štolbova pohledu, by bylo možná vhodné trochu zredukovat – vnucovat vtipy za každou cenu nemusí vždy dopadnout dobře. Za sebe však mohu říct, že jsem výslednou podobou Mrtvé šelmy potěšen a nemůžu se dočkat, až dnes již manželská dvojice autorů dokončí její románové pokračování. Kutnohorská Stříbrná iniciála má rozhodně na co navazovat. Brzy na shledanou, Štolbo a Weissová! Snad opět i v audiu…
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku