Ostrov v Ptačí ulici (2015)
Uri Olev. Dramatizace příběhu z varšavského ghetta. Jako Robinson na pustém ostrově přežívá židovský chlapec s nesmírnou vynalézavostí a odvahou v opuštěné čtvrti polského ghetta. Strhující příběh z druhé světové války. Překlad Lenka Bukovská. Dramatizace Hana Roguljič. Mistr zvuku a hudba Filip Skuhrovec. Dramaturgie Renata Venclová. Režie Lukáš Hlavica.
Osoby a obsazení: Alex a Snížek (Matěj Převrátil), táta (Petr Stach), Baruch (Jaromír Meduna), Grün (Martin Myšička), Grünová (Petra Špalková), Josi (Mikuláš Převrátil), Bolek (Miroslav Táborský), Henryk (Petr Lněnička), Fredy (Marek Němec), doktor (Jan Hartl), Halina (Lucie Juřičková), strážný (Zdeněk Hess), německý strážný (Lothar Martin), vojáci (Jacob Erftemeijer a Ondřej Bauer), Vladek (Ondřej Svejkovský), kluk (Sebastian Baalbaki), hlasy kluků (Jindřich Skokan, Vojtěch Jiří Podrazil, Vincent Klusák a Geronimo Santos) a jiný strážný (Vlado Rusko).
Natočeno 2015. Premiéra 8. 5. 2015 (ČRo 2 Praha, 13.00 h.; 59 min.). Repríza 22. 12. 2015 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h); 7. 5. 2016 (ČRo 2 Praha, 13:00 h.); 8. 5. 2020 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.).
Lit.: Venclová, Renata: Dobrodružství v Ptačí ulici. In Týdeník Rozhlas 19/2015 (článek). – Cit.: Není to zrovna typická zápletka dětské knihy. Židovský chlapec se ukrývá ve vyklizeném ghettu za druhé světové války a snaží se přežít. Alexovi je dvanáct let, když ze dne na den zůstane opuštěný nejbližšími lidmi a odkázaný sám na sebe. Navíc v situaci, kdy se mu každá neopatrnost nebo chyba může stát osudná. Do své nejslavnější knížky promítl izraelský spisovatel Uri Orlev vlastní zážitky z varšavského ghetta a stvořil jeden z nejdojemnějších příběhů dětské literatury s tematikou války a holocaustu. Ostrov v Ptačí ulici byl přeložen do šestatřiceti jazyků a v mnoha evropských zemích je součástí povinné školní četby. V roce 2013 vyšel v překladu Lenky Bukovské poprvé také česky.
Uri Orlev vydal přes třicet knih pro čtenáře různého věku. Ostrov v Ptačí ulici byl přeložen do šestatřiceti jazyků.
„Ostrov v Ptačí ulici ale není jen příběh o válce. Je to zkrátka dobrodružná knížka, žánr známý všem kulturám. Dřív jsem si myslel, že jsem napsal knihu o holocaustu – ale když vyšla v USA, získala Cenu Edgara Allana Poea udílenou za dobrodružnou literaturu. Až tenkrát jsem si uvědomil, co na té knížce vlastně je,“ říká autor.
Alexovo dobrodružství se čte skutečně jedním dechem. Začíná transportem posledních obyvatel jedné čtvrti židovského ghetta, z něhož se Alexovi podaří šťastně uniknout. S tatínkem, kterého Němci odvedli, vymyslí ve spěchu úkryt v rozbořeném domě v Ptačí ulici. Tam si ho otec přijde vyzvednout, jen co se i jemu podaří projít selekcí a vyhnout se transportu. Jenomže dny plynou a tatínek nepřichází. Alex se o sebe musí postarat sám a projeví při tom nesmírnou odvahu i vynalézavost. Jako si Robinson Crusoe vybudoval přístřeší na opuštěném ostrově, tak si Alex zařídí úkryt v rozvalině vybombardovaného domu v Ptačí ulici. Koho by napadlo, že by se někdo mohl schovávat na kusu podlahy trčící do dvora zdevastovaného činžáku…
Zničený dům se nachází u zdi oddělující ghetto od zbytku města. Větracím otvorem v bývalé spíži, kde si Alex zařídil ložnici, může sledovat život na polské straně. Vidí polské děti, jak jdou ráno do školy, a dospělé, kteří spěchají na nákup nebo za prací. Má je téměř na dosah ruky – a přesto jsou mu nesmírně vzdálení. Robinson si časem našel svého Pátka, Alex má za společníka jen malou bílou myšku, které přezdívá Snížek. A vší silou se drží naděje, že táta splní svůj slib a vrátí se pro něj. V nejtěžší zkoušce svého života Alex víc než jen obstojí, zachrání sebe i Snížka, a dokonce i několik dospělých. Orlevův válečný příběh je důkazem, že naděje je to poslední, co v člověku umírá.
Uri Orlev se narodil roku 1931 jako Jerzy Henryk Orlowski ve Varšavě, v židovské asimilované rodině. Jeho otec, lékař a důstojník polské armády v záloze, byl na počátku války poslán na ruskou frontu. Orlev prožil část války s matkou a bratrem ve varšavském ghettu. V roce 1943 však byla matka zavražděna nacisty. Příbuzným se dařilo chlapce několik měsíců skrývat, nakonec však byli posláni do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Jako čtrnáctiletý přiletěl Orlev v roce 1945 do Izraele, kde žije dodnes. Se svým otcem se v nové zemi opět setkal až o devět let později. Je prvním izraelským spisovatelem, který získal Cenu Hanse Christiana Andersena. (….)
Lit.: Venclová, Renata: Uri Orlev: Ostrov v Ptačí ulici. In web ČRo 2 Praha, květen 2015 (článek). – Cit.: Co všechno dokáže dvanáctiletý kluk, když ze dne na den zůstane bez jediného dospělého příbuzného, odkázaný jen sám na sebe? Přesně v takové situaci se ocitne hlavní hrdina, ve které uslyšíte člena DRDS Matěje Převrátila. Sekundují mu herci Jaromír Meduna, Jan Hartla a Miroslav Táborský.
Příběh se odehrává za druhé světové války v Polsku. Alex je z židovské rodiny a žije se svým tatínkem v ghettu. Jednoho dne Němci zavřou továrnu, ve které tatínek pracuje, a všechny obyvatele z okolní čtvrti nakládají do transportu na východ. Alexovi se povede z transportu utéct a domluví se s tatínkem, že na něj počká v Ptačí ulici v rozbořeném domě číslo 78. Tak začne jeho neuvěřitelné dobrodružství, při kterém prokáže nesmírnou odvahu a vynalézavost.
Jako si Robinson Crusoe vybudoval přístřeší na opuštěném ostrově, tak si Alex zařídí úkryt v rozvalině vybombardovaného domu. Koho by napadlo, že by se někdo mohl schovávat na kusu podlahy trčící do dvora zdevastovaného činžáku.
Robinson si časem našel svého Pátka, Alex má za společníka jen malou bílou myšku, které říká Snížek. A vší silou se drží naděje, že táta splní svůj slib a vrátí se pro něj. V nejtěžší zkoušce svého života Alex víc než jen obstojí, zachrání sebe i Snížka a pomůže i několika dospělým, s nimiž se setká.
Do své nejslavnější knížky promítl Uri Orlev vlastní zážitky z varšavského ghetta. Ostrov v Ptačí ulici byl přeložen do 36 jazyků a v mnoha evropských zemích je součástí povinné školní četby.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku