Sólový let 1/10 (2015)
Roald Dahl. Četba na pokračování. Kniha vzpomínek světoznámého britského humoristy navazuje na autobiografickou knížku Kluk. V Sólovém letu ho zastihujeme již jako mladého muže, který má před sebou první životní zkoušku. Překlad Alice Chocholoušková. Pro rozhlas připravil Petr Balajka. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Dimitrij Dudík.
Účinkuje Jaroslav Plesl.
Natočeno 2015. Premiéra 1. dílu 4. 5. 2015 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.; 25 min) v cyklu Hrdina.cz . Repríza 1. dílu 2. 10. 2017 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.; 25 min); 6. 3. 2018 (ČRo Plus, 23:33 h) v cyklu Radiokniha.
Lit.: anonym (= Pekárek, Hynek?): Roald Dahl: Sólový let. In web ČRo 2 Praha, květen 2015 (článek). – Cit.: 10dílná četba ze vzpomínek světoznámého britského humoristy. O první životní zkoušce: práci pro Shell v Africe a boji proti bwana Hitlerovi. Čte Jaroslav Plesl.
Román navazuje na autobiografickou knížku Kluk. Dahl se v ní tentokrát už jako mladý muž vydává za svou první prací u firmy Shell do Afriky. Jeho cesta začíná na podzim roku 1938 na palubě rozhrkaného parníku. Cílem je Tanganika (dnešní Tanzánie), tehdy britská država.
Výhody bělocha-kolonisty
Dahl si užívá všech výhod „bílého kolonisty“, pracuje za slušný plat a vykonává práci, která vyžaduje hlavně zdatnost, odolnost a naučit se svahilsky. Na pracovních cestách potkává zajímavé lidi, ať už Evropany nebo domorodce. Obdivuje přírodu i poklidné životní tempo.
Konec idyly
Idylu naruší předzvěst nevyhnutelné války s nacistickým Německem. Dahl se jí nejprve účastní jako nedobrovolný velitel jednotky, která má internovat zdejší početné německé obyvatelstvo. Po vstupu Británie se rozhodne bojovat proti bwana (svahilský výraz pro pána) Hitlerovi v řadách RAF.
Havárie
Absolvuje krátký, nedostatečný výcvik. Při havárii pak utrpí vážná zranění hlavy. I tak se vrátí k 80. peruti a bojuje s německou leteckou přesilou v Řecku, Lybii, Syrii a Palestině. Následky zranění ho ale z bojů nakonec vyřadí.
Návrat do zbořené Anglie
V roce 1941 se vrací – s pytlem vzácného tropického ovoce – do pobořeného Londýna. Bitva o Anglii ale byla vyhrána a britské bombardéry ničí v odvetě německé území.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku