Schody času 2015 (2015)

Tradiční dokumentárně-archivní koláž složená z událostí a jejich zvukových obrazů v průběhu 20. století. Mezi léty 1905 a 1995 se budeme zastavovat v soudních síních a sledovat proměny justice u nás i ve světě. Scénář Martin Groman, režijní spolupráce Tomáš Černý. Spolupracoval Pavel Molek.

Účinkují Martina Kolajová a Jan Vlasák.

Natočeno 2015. Premiéra 5. 7. 2015 (ČRo 3 Vltava, 16:30 h.; 119 min). Repríza 1. 1. 2016 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h). K poslechu zde.

Lit.: Groman, Martin: Tradice se blíží do finále. In web Modrá krev, b. d. (červenec 2015) (článek). – Cit.: Když si rozhlas u nás připomínal v roce 2003 své osmdesátiny, připravil dokumentarista Zdeněk Bouček vůbec první Schody času. Jakousi zvukovou galerii z nahrávek, které jsme mohli slyšet z vysílání rozhlasu, desek, pásků, kazet, zvukových fólií a dalších nosičů v průběhu celého dvacátého století. V následujících letech Zdeněk Bouček v tomto svém počinu pokračoval, až do roku 2006, kdy nečekaně zemřel. Štafetu po něm převzali Martin Groman a Tomáš Černý. Letošní – pětkové – Schody času jsou tak jejich předposlední – na příští rok plánují poslední desítku zastavení a vznikne tak kompletní stovka drobných zvukových koláží, jež popisují a vystihují celé dvacáté století.

Také letos Český rozhlas Vltava nabídne Schody času k poctě rozhlasu a rozhlasáků. Roky končící pětkou jsou do velké míry roky válečnými. Ostatně obě velké války právě v pětkových letech probíhaly nebo končily. Ovšem v pětkovém roce také začala i skončila válka ve Vietnamu a zažívali jsme třeba válku v Bosně. Nebudeme ovšem jen válčit. Rok 1905 připomene povstání na křižníku kníže Potěmkin Tauridský, rok 1925 dá zaznít hlasům Virginie Woolfové i Francise Scotta Fitzgeralda, o deset let později tu bude už náš rozhlasový archiv a z něj nahrávka prvních zmínek o pražském metru. Rok 1945 kromě konce války či pražského povstání připomene také fakt, že ve stejném roce, kdy osvobodil Plzeň, generál Patton také umírá. Budovatelský rok 1955 je výrazně filmový, ostatně tehdy vznikly snímky, na které se často díváme dodnes, jako třeba Anděl na horách. Polovina šedesátých let je zase výrazně rozhlasová – připomene slavné pořady jako třeba Sám doma s hudbou – tentokrát s Jaroslavem Seifertem, Milošem Formanem nebo Jindřiškou Smetanovou. Stačí deset let a my nasloucháme docela jiným hlasům a také sledujeme docela jiné počiny našich médií – třeba seriál Třicet případů majora Zemana. Rok 1985 už zní tak trochu nadějí, když připomene skeč dvojice Kaiser a Lábus, který se ovšem do vysílání nedostal. A rok 1995 ten už sumarizuje hlavně úspěchy i neúspěchy našich politiků nové doby, významné návštěvy před mikrofonem i třeba absurdní jídelní lístky našich restaurací, které se tehdy těšily velké oblibě.

„Při finálním skládání každé té zvukové koláže, která má daný rok co nejbarvitěji a nejvýstižněji popsat, padne ale spousta zajímavých věcí pod stůl,“ říká jeden z autorů, Martin Groman: „Například z roku 1985 nakonec vypadla už poslední volba Gustáva Husáka prezidentem a občané, kteří ji alespoň před mikrofony nadšeně vítají. Nedojde na sparťanské výtržnosti v rychlíku Hron, které později dají vzniknout filmu Proč. Do sestřihu se nepropracovala například ani debata, jestli je kouření věc veřejná nebo defilé armády 9. května na Letenské pláni. Ale prostě nebyly nejlepší – jiné nahrávky vystihly svou dobu plastičtěji, a tak jsme je vybrali.“

A které nahrávky nakonec do Schodů času 2015 postoupily, to uslyšíte v ČRo Vltava v neděli 5. července od 16.30. Právník a scénárista Pavel Molek připravil do letošních Schodů času střípky z českého i světového soudnictví, které nás provedou slavnými kauzami dvacátého století. Písně, které jednotlivé schody času letos propojí, pak mají jediného společného jmenovatele a tím je hrdina – ať už kladný nebo záporný. Vedle autorů Martina Gromana a Tomáše Černého účinkují také Martina Kolajová a Jan Vlasák.  

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Na webu ČRo je tento pořad – stejně jako ostatní „Schody času“ – zařazen do programové řady „Páteční večer“.
Proto lze očekávat reprízu v odpovídajícím čase.
(V této rubrice je také k poslechu v archivu i-radia)

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)