Działo się w listopadzie (Stalo se v listopadu, 1990)
Anna Bernat. Monodrama. Zvukový mistr Wojciech Truszczyński. Režie Aleksander Bardini.
Účinkuje Aleksander Bardini.
Nastudovalo Polskie Radio v roce 1990. Premiéra 1991 (Polskie Radio III, 58 min.). Repríza 16. 11. 2013 (PR Dwójka) v cyklu Wieczorz ze słuchowiskiem.
Lit.: anonym: Monodram na stulecie urodzin Aleksandra Bardiniego. In web Polskie Radio, listopad 2013 (článek). – Cit.: W sobotnim „Wieczorze ze słuchowiskiem“ nadamy „Działo się w listopadzie“ Anny Bernat, monodram w reżyserii i kreacji Aleksandra Bardiniego, którego setna rocznica urodzin przypada w niedzielę 17 listopada.
„Działo się w listopadzie“ jest monodramem o Jeanie Gabinie, wspaniałym francuskim aktorze, który zmarł 15 listopada 1976 r. To utwór o życiu, sztuce aktorstwa, miłości i starości. Za słuchowisko Anna Bernat w 1990 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Programu III Polskiego Radia i Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Aleksander Bardini urodził się w 1913 roku w Łodzi. W latach 1932–1939 studiował aktorstwo i reżyserię w Państwowym Instytucie Teatralnym w Warszawie. Jego nauczycielami byli Leon Schiller i Aleksander Zelwerowicz. Od września 1939 do czerwca 1941 Aleksander Bardini pracował jako aktor i reżyser w Polskim Teatrze Dramatycznym we Lwowie. Po zajęciu miasta przez wojska niemieckie został przesiedlony do lwowskiego getta. Udało mu się uciec na aryjską stronę, ukrywał się w prywatnym mieszkaniu. Pracę w teatrze wznowił po ponownym zajęciu Lwowa przez wojska radzieckie w lipcu 1944. W 1945 przeniósł się ze lwowskim zespołem do Katowic. Po pogromie kieleckim w 1946 wyemigrował z Polski. Do kraju powrócił w 1950, by nawiązać współpracę z warszawskimi teatrami: Wielkim i Polskim, później zaś: Teatrem Ateneum. Był wieloletnim pracownikiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (od 1953 r. profesor). Współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Starym w Krakowie. Był znakomitym aktorem, również filmowym (m.in u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego), oraz reżyserem teatralnym, twórcą wielu znamienitych inscenizacji. Zmarły 16 lat temu artysta był także związany z radiem. Potwierdzeniem tego był Wielki Splendor, nagoda przyznawana przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.
_________________________________________________________
Pozn.: Aleksander Bardini – polski aktor, reżyser teatralny i filmowy oraz pedagog, urodził się w 1913 roku w Łodzi, (zmarł 30 lipca 1995 w Warszawie). W latach 1932–1939 studiował aktorstwo i reżyserię w Państwowym Instytucie Teatralnym w Warszawie. Jego nauczycielami byli Leon Schiller i Aleksander Zelwerowicz.
Od września 1939 do czerwca 1941 Aleksander Bardini pracował jako aktor i reżyser w Polskim Teatrze Dramatycznym we Lwowie. Po zajęciu miasta przez wojska niemieckie został przesiedlony do lwowskiego getta. Udało mu się uciec na aryjską stronę, ukrywał się w prywatnym mieszkaniu. Pracę w teatrze wznowił po ponownym zajęciu Lwowa przez wojska radzieckie w lipcu 1944. W 1945 przeniósł się ze lwowskim zespołem do Katowic. Po pogromie kieleckim w 1946 wyemigrował z Polski.
Do kraju powrócił w 1950, by nawiązać współpracę z warszawskimi teatrami: Wielkim i Polskim, później zaś: Teatrem Ateneum. Był wieloletnim pracownikiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (od 1953 r. profesor). Współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Starym w Krakowie.
Był znakomitym aktorem, również filmowym (m.in u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego), oraz reżyserem teatralnym, twórcą wielu znamienitych inscenizacji.
Zmarły 16 lat temu artysta był także związany z radiem. Potwierdzeniem tego był Wielki Splendor, nagoda przyznawana przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.
_________________________________________________________
Anna Bernat (ur. 3 grudnia 1946 roku w Szczecinie) – polska poetka, autorka tekstów piosenek i tłumaczka.
Ukończyła Pomaturalną Państwową Szkołę Techniczną, uzyskując zawód „chemik laborant“, w którym pracowała do 1978 roku.
Jako poetka zadebiutowała w roku 1970 w konkursie Forum Poetów Hybrydy. Zdobyła w nim wyróżnienie. W 1971 roku nastąpił jej debiut radiowy. Była to audycja poetycka Dałam ci dziewczynę.
W kolejnym roku (1972) zaczęła pisać teksty piosenek, początkowo dla Andrzeja Dąbrowskiego i Teresy Tutinas. Później utwory z jej tekstami śpiewali również: Danuta Błażejczyk, Renata Danel, Kapela Warszawska, Waldemar Kocoń, Jolanta Kubicka, Ewa Kuklińska, Krystyna Prońko, Łucja Prus, Sława Przybylska, Irena Santor, Lidia Stanisławska. Pisała także teksty dla zespołów dziecięcych (m.in. dla Zespołu Wokalnego Tęcza i grupy Chochliki).
Współpracowała m.in. z takimi kompozytorami, jak: Leszek Bogdanowicz, Zbigniew Ciechan, Renata Danel, Andrzej Dąbrowski, Barbara Kolago, Jerzy Milian, Edward Pałłasz, Jerzy Wasowski.
Jest też autorką tekstów kolęd i pastorałek. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Oddział Warszawski). Jest współscenarzystką i współautorką dialogów serialu Klan oraz autorką i scenarzystką programów: Domisie, Ala i As.
1990 – wyróżnienie w konkursie Programu III Polskiego Radia i Ministerstwa Kultury i Sztuki za słuchowisko Działo się w listopadzie.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku