Výlety s Vltavou – Ozvěny válek na Jesenicku 1/5 (2015)

Třicetiletá válka zanechala v okolí Javorníku zapomenutou poustevnu i údajný hrob švédských důstojníků. Připravil Miroslav Kobza. Režie Tomáš Soldán.

Připravil ČRo Olomouc v roce 2015. Premiéra 20. – 24. 7. 2015 (ČRo 3 Vltava, 8:40 h.) v cyklu Hrdina.cz.

Obsah: 1. Sedm křížů a tajné trápení. (15 min) – 2. První obětí byl trubač – 3. Sochař, který stavěl pomníky – 4.  Pomníky obránců hranic – 5. Hřbitov smíření ve stínu Keprníku.

Lit.: Soldán, Tomáš: Výlety s Vltavou: Ozvěny válek na Jesenicku. In web ČRo 3 Vltava, červenec 2015 (článek). – Cit.:  Jaké stopy nechávaly po staletí války na tváři kraje, co se z jejich stop dochovalo dodnes, co promlouvá a žaluje k příštím generacím? Ve Výletech z Vltavou se to pokusili zjistit režisér Tomáš Soldán a jeho průvodce a znalec místní krajiny Mirek Kobza.

Jesenicko je kraj, který leží zdánlivě v bezpečí za vysokými horami. Jenže je to také kraj otevřený k severu, v němž se po staletí válčilo. Vždyť již první zprávy o osídlení kraje pod horami souvisely se soupeřením moravských a polských knížat. 

Sedm křížů a tajné trápení
 
 Třicetiletá válka zanechala v okolí Javorníku zapomenutou poustevnu i údajný hrob švédských důstojníků. A také legendy, které se zachovaly dodnes a jsou nedílnou součástí slezského folklóru. 

První obětí byl trubač
 
 Od počátku 18. století ohrožovaly Jesenicko nájezdy pruských vojsk. Po roce 1742 měli zdejší Prusy doslova za humny a nejinak tomu bylo i v roce 1866, kdy právě zde padla první oběť Prusko-rakouské války, trubač Franze Szököcse ze Sedmihradska, který našel svůj hrob v Písečné. 

Sochař, který stavěl pomníky
 
 Nejvýznamnější sochař Jesenicka Josef Obeth si udělal jméno zejména jako tvůrce pomníků padlých v první světové válce. Vytvořil jich celkem 31 a patří tak k nejplodnějším u nás. Jak se v jeho díle podepsala I. světová válka? Hodně, a je to na nich dodnes vidět. 

Pomníky obránců hranic
 
 Ještě před podepsáním Mnichovské dohody obsadily jednotky freikorps skoro celé Vidnavsko a Javornicko. Vydejme se po stopách těch, kteří za to zaplatili životem. Vojáků, financů i nevinných obětí, které byly jen v nesprávný čas na nesprávném místě. 

Hřbitov smíření ve stínu Keprníku
 
 Nedaleko Bělé pod Pradědem v lesní trati nazývané Rudohoří ve stínu hory Keprník je opravený hřbitůvek uprostřed lesa – připomínka zajateckého tábora, který zde byl za války a také sběrného tábora pro Němce po II. světové válce. Oběti obou lágrů zde dnes leží vedle sebe. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)