Dívka ve vlaku (2015)

Paula Hawkins. Audiokniha. Režie Jitka Škápíková.

Čte Petra Špalková, Lucie Pernetová a Tereza Bebarová.

Natočeno 2015. Vydal OneHotBook v roce 2015 (1 CD MP3, AK078; EAN: 8594169480787).

Vydáno 9. – 11. 10. 2015 u příležitosti akce Audioknihy nahlas!

Pozn.: Román, který si podmanil všechny žebříčky bestsellerů na obou stranách Atlantiku a trhá rekordy v rychlosti prodeje, vychází česky v audiu o 14 dní dříve než tištěná kniha! Vypráví příběh Rachel, která dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den vlak na chvíli zastaví u návěstidla a umožňuje jí letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času začíná mít pasažérka pocit, jako by ty dva znala – dá jim dokonce jména: Jason a Jess. Jednou však zahlédne něco, co ji šokuje, a krátce nato se dozví, že „její Jess“ se pohřešuje. Má se obrátit na policii? Problém totiž je, že Rachel není zrovna věrohodná svědkyně. Občas si události nepamatuje moc přesně. Navíc, tohle není tak docela její příběh. Je to i příběh Megan a Anny. A je docela dost zamotaný. (anotace)

Paula Hawkins  (* 1972)

Narodila a vyrůstala v Zimbabwe, než se v roce 1989 přestěhovala do Londýna, kde žije dodnes. Studovala filozofii, politologii a ekonomii na univerzitě v Oxfordu a 15 let pracovala jako novinářka (např. pro londýnský deník Times). V roce 2009 začala pod pseudonymem Amy Silver psát humoristické romance, v současnosti se ale začala věnovat temnějším stránkám lidské duše. Její první román z tohoto ranku Dívka ve vlaku je přirovnáván k dílům Alfreda Hitchcocka nebo ke Zmizelé od Gillian Flynn a záhy se stal literární senzací roku 2015. Práva na jeho vydání byla prodána do více než 35 zemí. Ve Velké Británii se román ihned po vydání vyhoupl na 1. místo v žebříčku bestsellerů, aby se zde udržel následujících 20 týdnů, což se doposud žádné jiné knize nepovedlo, a stal se nejrychleji se prodávajícím debutem v Británii všech dob. V Americe, kde deník USA Today román vyhlásil za „Nejočekávanější knihu roku 2015“, se situace opakovala, když se kniha na 13 týdnů usadila na 1. místě nejprestižnějšího žebříčku The New York Times Bestsellers a je také nejrychleji se prodávajícím románem v historii. Na příští rok připravuje společnost Dreamworks filmovou adaptaci s Emily Bluntovou v hlavní roli.

Petra Špalková (* 1975)

Od malička účinkovala spolu se svým bratrem v inscenacích Dětského studia brněnského Divadla Na provázku. Po maturitě studovala čtyři semestry divadelní vědy na Univerzitě Karlově, nakonec však dala přednost divadelní praxi. V letech 1991-96 byla členkou divadelního spolku Kašpar, pak přestoupila do pražského Činoherního klubu. Roku 1997 hostovala v Divadle v Dlouhé a v téže době se stala držitelkou ceny Thálie jako talent roku. Na podzim 1999 přestoupila do Divadla Na zábradlí, kde ostatně už rok předtím hostovala a od roku 2005 je členkou souboru činohry Národního divadla v Praze. Filmoví a televizní diváci ji znají např. ze seriálů Zdivočelá země (1997), Letiště (2006), Terapie II (2013), nebo ze snímků Šakalí léta (1993), Šeptej (1996), Kolja (1996), Smradi (2002), Marta (2006), Václav (2007) a dalších. Za hlavní ženskou roli ve filmu Jako nikdy (2013) získala ocenění Český lev.

Tereza Bebarová (* 1975)

Od dětství zpívala a tancovala. Vystudovala herectví na ostravské konzervatoři. Již během studia hrála v Divadle Petra Bezruče, po absolutoriu školy byla v angažmá v ostravském Divadle Aréna, později i v Národním divadle moravskoslezském. Po přesídlení do Prahy hraje a zpívá v nuselském Divadle na Fidlovačce. Jako velmi dobře hlasově disponovaná herečka působí v dabingu (třikrát získala Cenu Františka Filipovského) a v současné době patří mezi nejvyhledávanější audioknižní narátorky. Televizní diváci ji znají ze seriálu Ulice, kde ztvárnila postavu Ukrajinky Světlany.

Lucie Pernetová (* 1978)

Po absolvování Gymnázia v Mostě nastoupila jako elévka do Městského divadla v Mostě. Po šesti letech, která považuje za svou hereckou školu, dostala nabídku na angažmá v divadle ABC. Nyní je členkou souboru Městských divadel pražských a spolupracuje s Českým rozhlasem. Hostuje také v Činoherním klubu, v divadle Viola a je součástí skupiny Veselé skoky Divadla V Celetné. Zahrála si i v televizních filmech Dva na schodišti, Crash Road, Až kohout snese vejce nebo v pohádce Boháč a chudák. V seriálu Ulice ztvárnila postavu Hany Petříkové, moderuje pořad pro děti Hřiště 7 a je rovněž hlasem Tryskomyši ze Studia kamarád.

Lit.: Vlčková, Jana:  Lucie Pernetová: „Dokud jsem se nepotkala s režisérem Michalem Burešem, netušila jsem, jak moc bude třeba se sžívat.“ In web Kultura21, 3. 10. 2015 (rozhovor). – Cit.: Pět vydavatelů uvede na trh současně jedenáct nových titulů v rámci nového projektu Audioknihy NAHLAS! Historicky první česko-slovenský AUDIOKNIŽNÍ VÍKEND nabídne to nejslibnější z podzimních novinek: Nesbø, Verne, Vondruška, Hawkinsová, Christie, Dán, Mankell a mnoho dalšího. My jsme u této příležitosti oslovili Lucii Pernetovou, která namluvila hned dva tituly – Sběratele od Johna Fowlese a román Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins. Co nám o těchto titulech prozradila?

Audioknihy budou slavit svůj svátek, proto se na úvod zeptám, co vy a audioknihy? Jste jejich posluchačkou, nebo vám stačí je nahrávat? Jak jste se k tomu dostala?

Mou první poslouchanou audioknihou byl Hobit v interpretaci Jana Vondráčka. A byl to dlouhou dobu můj nejoblíbenější noční večerníček. Pak jsem se nějak poslechu vzdálila a teď jsem se s audioknihami potkala z druhé strany.

A jak to máte obecně – když jste se dozvěděla o namlouvání, co jste udělala jako první?

Jako první jsem měla velkou radost. Pak přišla obava, co s tím budu dělat. A pak jsem zavolala Hynkovi Čermákovi, který je můj kamarád a má s audioknihami zkušenosti a nechala jsem si poradit.

Jak jste se snažila sžít se s postavami, které namlouváte?

No, přiznám se, že dokud jsem se nepotkala s režisérem Michalem Burešem, netušila jsem, jak moc bude třeba se sžívat.:)

V rámci akce Audioknihy NAHLAS! jste ve vydavatelství OneHotBook pracovala na dvou audioknihách, Sběratel a Dívka ve vlaku. Které dílo vás více oslovilo?

Sběratel mi zůstane v paměti hodně dlouho. Intenzita té práce byla …nečekaná. A potkání s Jardou Pleslem vzácné.

Dívku ve vlaku jste načetla ve spolupráci s Petrou Špalkovou a Terezou Bebarovou. Jak to probíhalo? A co máte s vaší hrdinkou společného?

My jsme se setkaly až při focení obalu a to už byla kniha načtena. To mi bylo líto. A co mám společného? Malé dítě, ideály, touhu po životě.

Příští rok se objeví filmová adaptace tohoto díla s Emily Bluntovou v hlavní roli. Těšíte se na ni a dokážete si film představit?

Půjdu se podívat. Málokterý film, ale dokáže srovnat krok s přečtenou knihou.

Dalším dílem je Sběratel je vážnějším Sběratel od Johna Fowlese. Četla jste od tohoto britského spisovatele i jiná díla? Jedná se o thriller plný niterných pocitů. Jak se vám s tímto tématem pracovalo?

Ostudně přiznávám, že nečetla. Ale hodlám to napravit.

Načetla jste Mirandu, kterou hlavní hrdina Frederick Clegg vězní. V recenzích a názorech na knihu se často objevuje tvrzení, že čtenáři spíše fandili Frederickovi než Mirandě. Znamenalo to pro vás něco?

Ano. Že je autor velice šikovný manipulátor. Protože dovolí čtenáři zapomenout na fakt, že Frederick vzal Mirandě to nejzásadnější – svobodu.

Co byste o Sběrateli prozradila? A cítila jste z díla i nějaké poselství? Pochlubte se.

Bez osobní svobody nemůže být život šťastný. Zní to jako klišé, ale je to tak.

Na závěr se zeptám, co byste popřála audioknihám k jejich svátku?

Aby byly poslouchány!

Děkuji za rozhovor!

Lit.: Schefik: Paula Hawkins – Dívka ve vlaku. In Schefikuv blog, 15. 10.2015 (recenze). – Cit.: Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den si prohlíží útulné předměstské domky, a když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, naskýtá se jí pravidelně letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva lidi zná. Představuje si, že je zná. Dá jim dokonce jména: Jason a Jess.
    Jednoho dne však zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta, než se dá vlak zase do pohybu, a náhle je všechno jinak… Krátce nato se Rachel dozví, že se „její“ Jess pohřešuje, a proto se rozhodne obrátit na policii. Není si jistá, zda tím nenadělá více škody než užitku, zatímco se stále více zaplétá do příběhu, který není její, ale jenž nakonec obrátí naruby život úplně všem…

Jedním z vrcholů letošní podzimní sezóny bezpochyby bude i Dívka ve vlaku. Psychologický thriller, který sklízí úspěchy po celém světě a kritika spolu se čtenáři jej často přirovnává k oblíbené Zmizelé. Dokáže však tento zajímavý thriller Pauly Hawkinsové zaujmout i české čtenáře, nebo zůstanou očekávání fanoušků nenaplněna?

Na tuto otázku budou někteří z nás již znát odpověď. Přestože kniha v tištěné podobě vychází teprve za pár dní, v elektronické verzi je již nějakou dobu dostupná. Pokud navíc patříte k příznivcům mluveného slova, můžete se poohlédnout i po výborné audioknize z vydavatelství OneHotBook, která vyšla předchozí víkend během akce Audioknihy NAHLAS!. Milovníky filmových adaptací pak bezpochyby potěší zpráva, že společnost Dreamworks chystá podle této knihy film s Emily Bluntovou v hlavní roli.

Román, který si podmanil všechny žebříčky bestsellerů na obou stranách Atlantiku, trhá rekordy v rychlosti prodeje a je kritikou označován za letošní Zmizelou. To je jenom pár přídomků, kterými se může Dívka ve vlaku pyšnit. Co si však autorka pro své fanoušky doopravdy připravila?

V samotné knize sledujeme osudy tří mladých žen. Každá je jiná, se svými strastmi i touhami, přesto se záhy ukáže, že osud nakonec dokáže tyto tři rozdílné osobnosti spojit dohromady. Toto je příběh každé z nich. Rachel, Anny a Megan.

Rachel je obtloustlá stárnoucí alkoholička, která před pár lety přišla prakticky o vše a teď jí nezbývá nic jiného, než při svých cestách ranním vlakem do Londýna snít. Na jednom místě, však vlak zpomaluje a Rachel vždy kouká na okolní domy. V jednom z nich dříve bydlela se svým Tomem. To je však již minulost a tak se zaměřuje na sympatický párek ze sousedství. Rachel si je dokonce pojmenuje “Jason a Jess”. Toto nevinné šmírování však jednoho dne přeroste v něco důležitějšího, protože se Rachel stane svědkem něčeho zvláštního…

O důležitosti svého zjištění se přesvědčí ve chvíli, kdy zjistí, že jednoho dne Jess (která se ve skutečnosti jmenuje Megan) zmizela. Rachel jde samozřejmě na policii, aby vypověděla, co z vlaku viděla. Bohužel moc důvěryhodná není, ostatně ona sama si prakticky nepamatuje, kdy naposled byla úplně střízlivá. Navíc, ty její neustálé problémy s Tomem a jeho novou manželkou Annou jí neukazují právě v dobrém světle. Rachel si je však jistá, že právě její informace by mohla Megan zachránit nebo alespoň nalézt viníka. Takto však nezbývá nic jiného než pocit zmaru, který může utopit ve sklenici vína…

Autorka vytvořila vskutku zajímavé psychologické drama, ve kterém se jednotlivé životní osudy hlavních postav navzájem prolínají a formují dál jejich osobnosti. Na samotných postavách si Paula Hawkins dala opravdu záležet, všechny tři jsou dobře zapamatovatelné a ke každé z nich si bezpochyby vytvoříte nějaké to pouto a je úplně jedno, zda to budou sympatie, nebo naopak opovržení.

Dívka ve vlaku je velmi dobře vystavěná. Autorka se nesnaží za každou cenu šokovat, jako je tomu v dnešní produkci běžné. Ani se nevyžívá v přílišném násilí a krvi. Síla této knihy je právě v její normálnosti a uvěřitelnosti, která dává dohromady se zajímavým příběhem opravdu zajímavý mix, který si získá nejednoho čtenáře. A přestože jsou hrdiny tohoto románu ženy, které řeší především ženské problémy, rozhodně se nejedná o knihu, které by se zástupci silnějšího pohlaví měli vyhnout. A ačkoliv se i v tomto příběhu najdou slabší, či hlušší místa, to především ve druhé třetině knihy, kdy se nic moc důležitého neděje, jako celek však působí opravdu perfektně. Což mimo jiné dokazuje i výborná audiokniha z vydavatelství OneHotBook.

Když kniha nestačí

Je jasné, že celosvětový úspěch této knihy nemohl uniknout ani našim audioknižním vydavatelům. Její námět a zpracování vyloženě k načtení vybízí. Není proto divu, že se OneHotBook do tohoto projektu rozhodlo pustit.

Jelikož je samotná kniha napsaná formou “deníkových” zápisků tří hlavních postav, bylo vcelku nasnadě, že i audiokniha se dočká celkem tří interpretů. Obsazení této audioknihy je vskutku výborné. Hlavní postavu Rachel v tomto případě ztvárnila Petra Špalková, se kterou jsme se mohli setkat například ve výborné audioknize GAME, kde zářila po boku Jana Zadražila.

Oproti tomu postavu zmizelé Megan, která je opředena rouškou tajemství, v tomto případě obstarala Tereza Bebarová, kterou asi není třeba, především posluchačkám, moc představovat. Stačí zmínit Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové, nebo sérii Padesát odstínů…, či Hunger Games. Tato talentovaná herečka má zkrátka za sebou již pěknou řádku audioknih a její nadání se bezpochyby projevilo i v tomto případě.

Třetí postavou je samozřejmě Anna, současná manželka Rachelina bývalého manžela Toma. Této hrdince propůjčila hlas Lucie Pernetová, která zazářila v novince Sběratel Johna Fowlese. Všechny interpretky tak za sebou nějaké to nahrávání již mají a mohli se tak naplno soustředit na svůj výkon.

Dívka ve vlaku bezpochyby spadá do kategorie těch audioknih, které dokáží oproti knižní předloze nabídnout něco navíc. Tím něčím je samotný zážitek z poslechu a výkony jednotlivých interpretů. Nutno říct, že v OHB měli opět šťastnou ruku, jelikož se všechny tři herečky skvěle doplňují.

U vícehlasých audioknih většinou bývá problém s tím, že některý interpret svým výkonem převyšuje všechny ostatní a strhává tím na sebe pozornost a to i přesto, že podle děje tomu tak nemá být. Tato situace však v tomto případě nenastala, ba právě naopak všechny tři interpretky jsou zde v naprosté symbióze, čímž dávají vyniknout samotnému příběhu a osudům svých postav. Naprosto profesionální a procítěné výkony samozřejmě i v tomto případě doplňuje nezbytný hudební doprovod, který napomáhá jak k orientaci v ději, tak i k navození správné atmosféry.

Je více méně jedno, po jaké verzi tohoto románu sáhnete. Zda dáte přednost klasické knize, nebo se naopak necháte unášet výkony Petry Špalkové, Terezy Bebarové a Lucie Pernetové. Dívka ve vlaku si vaši veškerou pozornost bezpochyby zaslouží.  Díky tomu zde máme další knihu, která i přes drobná zaváhání a slabší místa bude opravdu výborným dárkem pod stromeček.

Lit.: Macháček, Tomáš:  Příběh nespolehlivé svědkyně. In web Naposlech, 21. 12. 2015 (recenze). – Cit.: Každý den na své cestě do Londýna nahlíží Rachel z okénka vlaku život dvou lidí z domku u trati a vytváří si o nich vlastní představy. Jednoho dne se žena, skutečným jménem Megan, ocitne na listině pohřešovaných a Rachel má pocit, že viděla něco, co s tím souvisí. Stojí na rozcestí jak se zachovat. Uvěří jí někdo, když sama tuší, že vlastně nemá pro svá tvrzení žádný důkaz?

Pokud vám není svět literatury úplně cizí, nebo jste se záměrně nevyhýbali knihkupectvím, asi jste jen stěží mohli minout Dívku ve vlaku. Tento román, který v sobě kombinuje prvky detektivky a psychologického dramatu, se stal světovým bestsellerem a bývá přirovnáván ke Zmizelé od Gillian Flynn. Příběh ženy, která ztratila svůj svět i smysl života, potácí se na pokraji propasti alkoholismu s lahví v ruce, přitom Zmizelou nijak nekopíruje. Kniha je psána formou deníkových zápisků tří žen, což je takřka ideální pro audioknižní zpracování. Hlavní hrdinku Rachel už známe, stejně jako pohřešovanou Megan. Jejich rolí se ujaly herečky Petra Špalková a Tereza Bebarová. Zbývající ženou je Ann, která stála za rozchodem Rachel a jejího muže Toma, a jíž hlas propůjčila Lucie Pernetová.

Petra Špalková se se svou rolí poprala se ctí – zmatená, se závislostí a vlastním životem bojující Rachel je uvěřitelná postava. Ann naproti tomu touží po spokojeném životě s Tomem a jejich dcerkou a těžce nese obtěžování ze strany Rachel, která se nedokáže smířit se ztrátou manžela. Ann působí jako křehká bytost, je však taková doopravdy? Příjemný hlas Lucie Pernetové vám prozradí víc. Poslední z trojice hrdinek je pohřešovaná Megan. Trochu nevyrovnaná, se sklonem ke střídání partnerů. Vede dvojí život, o čemž její muž ani netuší? Tereza Bebarová svým sametovým hlasem vdechla postavě charakter, který posluchače pohltí. Jaká Megan bývala dříve, co se v jejím životě stalo a kde je právě teď? Herecky je tato role opravdu vděčná.

Všechny tři interpretky podaly opravdu výborné výkony. Jak jinak, když je vedla zkušená ruka režiséra Michala Bureše. Zvukový doprovod čítá kromě převážně klavírních melodií i ruchy železnice, které atmosféru zahušťují. Zejména zpočátku si možná chvilku budete zvykat na to, která z hereček právě mluví, ale díky přehledné formě zápisků a výrazné odlišnosti postav k omylu nedojde.

Dívka ve vlaku nemá po celou dobu strhující tempo a ani škála možností, co se s Megan stalo, není nepřeberná, přesto však ve své kompaktnosti působí reálněji než srovnávaná Zmizelá. Příběh skoro ze sousedství, dalo by se říct. Tedy skoro. Protože dramatické finále rozhodně není z těch, která by se odehrávala běžně. Dívka ve vlaku je podařený příběh, který sice možná těží z velkolepé reklamy a přitom s ničím převratným tak úplně nepřichází, v podobě audioknihy se však z něj díky třem kvalitním interpretkám stává jeden z favoritů na dárek pod stromeček, určený spíše detektivním nadšencům ženského pohlaví. Spolu s Rachel se tak možná i vy budete ptát – co se stalo s Megan?

Lit.: Markéta: Recenze knihy/ Dívka ve vlaku. In web Máma v klidu, 11. 1. 2017 (recenze). – Cit.: Pamatuji si, že loňské Vánoce všichni žili Dívkou ve vlaku od Pauly Hawkins. Já jsem pořád nechápala proč. Když jsem si vybírala knihu z Audiotéky, nebyla jsem si zcela jistá jestli jsem si vybrala dobře. Nakonec jsem se rozhodla pro poslech a nebyla jsem vůbec zklamaná.

Samotná kniha má neuvěřitelně dobře zpracovanou

reklamu a jak jsem byla natěšená první kapitoly mě lehce zklamaly. Ovšem stejně jsem se rozhodla v poslouchání knihy pokračovat. Možná to bylo příjemným hlasem Petry Špalkové, Terezy Bebarové a Lucie Pernetové nebo spíš zvědavostí jestli se kniha zlepší. nakonec se ukázalo, že pokračovat v poslechu knihy byla dobrá volba a nakonec jsem se nemohla od příběhu absolutně odtrhnout.
Celý příběh vypráví hlavní postava Rachel, alkoholička středního věku, která každé ráno dojíždí vlakem do Londýna. Z této ranní rutiny ji vytrhne pozorování manželského páru, kterého vidí přes okno. Manžele si pojmenuje a tak trochu se těší na jejich ranní setkání. Jednoho dne se ovšem stane něco zcela divného a následně zjistí, že žena, kterou každé ráno pozoruje je pohřešovaná. Tímto vlastně začíná nejzajímavější část knihy. Více nebudu prozrazovat, protože by to zničilo jakékoliv napětí v knize.

Na závěr bych ráda uvědla, že kniha se dobře čte. Jediná věc, která mě napadla, že autorka se možná nechala trochu víc inspirovat Hitchcockovým Oknem do dvora. I přes jistou podobnost se mi kniha líbila.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)