Průvodce protektorátní Prahou 1/8 (2015)
S Jiřím Padevětem, autorem stejnojmenné knihy oceněné Magnesia Litera, v pražských ulicích, domech a parcích natočil Miroslav Buriánek.
Připravil ČRo Plzeň v roce 2015. Premiéra 1. dílu 3. 10. 2015 (ČRo 3 Vltava, 8:50 h.; 30 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava; 2. dílu 14. 11. 2015 (ČRo 3 Vltava, 8:50 h.; 30 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava; 3. dílu 12. 12. 2015 (ČRo 3 Vltava, 8:45 h.; 30 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava; 4. dílu 23. 1. 2016 (ČRo 3 Vltava, 8:50 h.; 26 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava; 5. dílu 20. 2. 2016 (ČRo 3 Vltava, 8:45 h.; 30 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava; 6. dílu 19. 3. 2016 (ČRo 3 Vltava, 8:45 h.; 30 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava; 7. dílu 30. 4. 2016 (ČRo 3 Vltava, 8:45 h.; 30 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava; 8. dílu 28. 5. 2016 (ČRo 3 Vltava, 8:45 h.; 30 min) v rámci pořadu Víkendová příloha stanice Vltava.
Repríza 8. dílu 8. 5. 2023 (ČRo 3 Vltava, 17:00 – 18:00 h.!!!).
Obsah: 1. Osud židů v protektorátu. – 2. Jaroslav Nachtmann, horlivý udavač a příslušník gestapa. – 3. Pražské povstání. – 4. Boj v kostele sv. Cyrila a Metoděje. V pražské Resslově ulici, 18. června 1942 v podzemí pravoslavného kostela se bránilo sedm československých parašutistů téměř osmi stům nacistických vojáků. Byli to výsadkáři v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem, kteří provedli 27. května atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. – 5. Spojenecký nálet na Prahu letadly USAAF 14. února 1945. Bombardéry, které startovaly ze základny v anglickém Nuthampsteadu, svrhly během Popeleční středy (14. února) roku 1945 přes padesát tun bomb na obydlené části Prahy. – 6. Černínský palác. – 7. Hlavní nádraží, Hauptbahnhof. Předposlední část seriálu je věnovaná významným historickým událostem, které se na Hlavním nádraží v době protektorátu odehrály. – 8. Budova Českého rozhlasu. Poslední část seriálu je věnovaná historickým událostem, které se v budově na Vinohradské (Schwerinově) 12 během války a především na jejím konci odehrály.
Lit.: Buriánek, Miroslav: Procházky protektorátní Prahou. In Týdeník Rozhlas 40/2015 (článek). – Cit.: V roce 2014 nakladatelství Academia a Archiv hlavního města Prahy vydaly knihu Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou. Publikace je obsáhlá (osm set stran) s velkým množstvím autentické obrazové materie: jsou zde fotografie lokalit, osob, interiérů, faksimile dokumentů, adresy, medailony, propagační tiskoviny, vyhlášky… Jsou to holá, věcná fakta o místech a událostech, které se na nich staly během německé okupace. Výpověď o brutalitě a zvěrstvech, páchaných na obyvatelích protektorátní Prahy německými okupanty, o hrdinství i zradě.
Průvodce protektorátní Prahou se stal základem pro natočení rozhlasového publicistického seriálu, který od října jednou měsíčně zařazuje do svého programu Víkendová příloha stanice Vltava (poprvé v sobotu 3. října v 8.50). Rozhlasové zpracování tématu je založeno na konfrontaci popisu míst a událostí z Průvodce protektorátní Prahou se současnou realitou. Návštěva konkrétního místa je spojena s vyprávěním o tom, co se zde za protektorátu událo.
Hlavním aktérem seriálu je Jiří Padevět. Autor tohoto článku s ním natáčel v reálu města, na ulicích, náměstích, mostech, v průjezdech a na schodištích domů, u památníků. V osmidílném seriálu se posluchači kupříkladu dozvědí o životních peripetiích konfidenta Jaroslava Nachtmanna. Je to příběh o tom, jak se prvorepublikový dopravní strážník stal příslušníkem gestapa a jedním z nejúspěšnějších a nejhorlivějších konfidentů. Nachtmann udal stovky Čechů a podílel se na budování volavčích sítí. Po válce ho sovětská vojenská rozvědka Smerš odvezla do SSSR. Do Československa byl vrácen až v roce 1964 a souzen. Pracoval pro StB a v roce 1974 se vystěhoval do Německa.
Jedním z dalších témat seriálu je atentát na Reinharda Heydricha. Vzpomenuty budou rodiny, v jejichž bytech se ukrývali parašutisté. Většina z těchto lidí byla popravena nebo zahynula v koncentračních táborech.
Lit.: Hubička, Jiří: Byl to opravdu omyl? záhada náletu na Prahu z února 1945. In web ČRo, 11. 2. 2016 (článek + nahrávky reportáže o následcích náletu, komentuje Josef Cincibus). – Cit.: Stalo se to přesně 14. února 1945 ve 12 hodin 23 minut. Prahu zasáhl těžký nálet amerického letectva. Dodnes není zcela jasné, zda byl nálet proveden omylem (historici považují za nejpravděpodobnější příčinu chybu navigace letadel,která měla mířit na Drážďany), anebo šlo o příčinu jinou? S definitivní platností se tuto záhadu po tolika letech už nejspíš objasnit nepodaří.
Nebudeme zde rozvíjet jednotlivé argumenty, které podporují různé verze vysvětlení. Držme se jen strohých faktů. Nálet , který trval pouhých pět minut, uskutečnilo 59 amerických bombardérů typu B-17. Přičemž každý z těchto letounů nesl šestnáct bomb. Celkem jich bylo na Prahu svrženo 250. V objemu náloží to představovalo padesát tun. Letadla tehdy startovala ze základny v anglické vesnici Nuthampstead, která leží v hrabství Hertfordshire.
Nejznámějším objektem, který byl při náletu zničen, byl tzv. Emauzský klášter neboli klášter benediktinů u chrámu P. Marie a slovanských patronů, zvaný Na Slovanech nebo také Emauzy. Ale škod bylo mnohem, mnohem víc. Především však – byly velké oběti na životech, na zdraví obyvatel Prahy. Při náletu zahynulo 701 lidí. Téměř 2 tisíce jich byly zraněny. – Bombardování během chvilky zničilo 183 domy. Mezi nimi byly – kromě Emauzského kláštera – i další historické budovy: např. Faustův dům na Karlově náměstí a Vinohradská synagoga. Především však bylo zničeno mnoho obytných domů. O střechu nad hlavou tehdy přišlo 11 tisíc obyvatel Prahy.
Bombardování se táhlo v pásu začínajícím u Smíchovského nádraží, pokračovalo přes Smíchov, Radlice a Jinonice, nejvíce škod však napáchalo na druhém břehu Vltavy. Nejhorší zásahy dostaly čtvrti v okolí Palackého mostu (tehdy se ovšem jmenoval Mozartův), Karlova náměstí, přes Nové Město až na Vinohrady. Ušetřeny nezůstaly ani Vršovice, Nusle a Podolí.
Pohřeb obětí se konal v neděli 18. února 1945 dopoledne na Říšském náměstí na Královských Vinohradech (dnešní náměstí Míru). Přítomni byli členové protektorátní vlády, kabinetu šéfa státního prezidenta a představitelé nejvyšších úřadů. Promlouvali zde primátor dr. Alois Říha a předseda protektorátní vlády Richard Bienert.
Z pohřbu se zachovala ve zvukové podobě reportáž, kterou uskutečnil (stejně jako reportáž z doby těsně po náletu) nejlepší tehdejší reportér rozhlasu Josef Cincibus. Z obou reportáží zde uvádíme úryvky.
Bližší okolnosti této smutné události si můžete poslechnout v pořadu „Spojenecký nálet na Prahu letadly USAAF 14. února 1945“, který uvede stanice Vltava v sobotu 20. února v 8,50 v rámci cyklu Průvodce protektorátní Prahou. Pořad ve spolupráci s Jiřím Padevětem, autorem stejnojmenné knihy, natočil Miroslav Burianek.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku