Dnešní Plus – Odsun Němců (2016)

Dnes je to přesně 70 let, co z poválečného Československa odjel první organizovaný transport odsunutých Němců. O odsunu německého obyvatelstva z Polska, Československa a Maďarska bylo rozhodnuto na konferenci v Postupimi v roce 1945. Moderuje Jan Bumba. Hovoří Jaroslav Šonka.

Ze záznamu z roku 1946 hovoří ministr vnitra Václav Nosek.

Natočeno 2016. Premiéra 25. 1. 2016 (ČRo Plus, 10:18 h.).

Lit.: Bumba, Jan – Nováček, Ondřej: Jaroslav Šonka: Poválečný odsun naučil Němce zvládat velké migrační vlny. In web ČRo Plus, leden 2016 (článek + nahrávka k poslechu + nahrávka projevu Václava Noska). – Cit.: Dnes je to přesně 70 let, co z poválečného Československa odjel první organizovaný transport odsunutých Němců. O odsunu německého obyvatelstva z Polska, Československa a Maďarska bylo rozhodnuto na konferenci v Postupimi v roce 1945 a právní základ mu dal dekret prezidenta Edvarda Beneše.

Politolog a publicista Jaroslav Šonka upozorňuje, že odsuny Němců se v poválečné Evropě odehrávaly pouze tam, kam sahala moc Sovětského svazu. „V Evropě byly německé menšiny s podobnými problémy také v Belgii, Francii, Dánsku, ale tam své Němce nevyhnali.“ 

Podle Šonky byli navíc odsunutí Němci z genetického pohledu z velké části Češi. „Rozhodovalo to, zda se kdysi v rakouské monarchii někdo rozhodl mluvit česky, anebo německy.“ 

Co se týče kolaborace sudetských Němců s nacisty, je podle Šonky třeba diferencovat. „Mezi sudetskými Němci byl také podstatný protinacistický odboj. Existovaly sudetské jednotky bojující na západní frontě na straně spojenců.“ 

Z hlediska hospodářství představoval odsun katastrofu. „Stačí porovnat dnešní Jablonec a Neu Gablonz (nový Jablonec) v jižním Bavorsku, kam odešla řada sudetských sklářů a přenesla tam sklářskou tradici z českého pohraničí,“ myslí si Šonka. 

„Mezi současnou a tehdejší imigrační vlnu nelze dávat rovnítko, ale je tam celá řada podobných prvků.“

Do západního Německa po druhé světové válce přišlo až 15 miliónů lidí z východního Německa. Německo se díky tomu podle Šonky naučilo zvládat velké migrační vlny. 

„Němci dělali přistěhovalcům z počátku problémy, ale během několika let pochopili, jaký přínos tito imigranti znamenají. Vytěžili z toho pozitivní účinek. Tato zkušenost se ukazuje i dnes,“ je přesvědčen Šonka. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)