Ava’n’Garde: Akce K (2016)

Zvuková koláž spojující elektronickou hudbu s akustickými nástroji a s terénními nahrávkami. Koncept, scénář, režie, nahrávky rozhovorů a terénní nahrávky  Alex Švamberk. Hudba  Alex Švamberk, Vladimír Šťástka, Alexandra Niklíčková, Miroslav Posejpal. Hraje Ava´n ´Garde (Alex Švamberk – syntezátory, samply; Vladimír Šťástka – baskytary; Alexandra Niklíčková – akordeon, klávesy, Tomáš Reiner – kytara, Miroslav Posejpal – preparovaný klavír).
Hlas – Andrea Švamberková.

Z archivních záznamů hovoří Václav Borovec, Mečislav Jablonský, Zdeněk Khol, Jaroslav Komárek, Jaroslav Korous, Václav Kučera, Zdeněk Nejedlý, Václav Pražák, Václav Rydyger, Jaroslav Schystal, Vladimír Vlček.

Natočeno v roce 2016. Premiéra 29. 1. 2016 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h) v cyklu Radioateliér - PremEdice.

Pozn.: Nominace na Prix Bohemia Radio 2017 v kategorii Reportáž.

Lit.: anonym: Alex Švamberk / Ava´n´Garde: Akce K. In web ČRo Vltava, 29. 1. 2016 (článek). – Cit.: Věnováno Jaromíru Švamberkovi (1926 – 2007)

Po skončení korejské války dohlíželi na dodržování příměří zástupci čtyř zemí, které nebyly zapojeny do bojů – Švýcarska, Švédska, Polska a Československa. Českoslovenští vojáci do válkou zcela zničené země dorazili hned po podepsání příměří v červenci 1953 a viděli, jaké následky zanechaly krvavé boje. V Dozorčí komisi neutrálních států dohlíželi na stahování zbraní i zahraničních vojáků z mezinárodních sil OSN a čínských lidových dobrovolníků. Daleko od domova v obtížných hygienických podmínkách ohrožováni malárií také vyšetřovali podezření na porušení dohody o příměří. V Repatriační komisi neutrálních států pomáhali řešit obtížnou otázku osudu válečný zajatců, z nichž někteří se nechtěli vrátit a jiní se báli před ostatními říci, že chtějí zpět do komunistické Severní Koreje.

V prvních třech letech, kdy se prováděly inspekce na území obou znepřátelených Korejí, se jich v komisi vystřídalo přes šest set. Československo v ní však bylo zastoupeno až do roku 1993.

Přestože působení v dozorčí komisi představovalo jeden z největších úspěchů československé diplomacie, bylo pozapomenuto. Na své působení na Korejském poloostrově v prvních třech letech po skončení bojů vzpomínají po letech členové komise i manželka jednoho z nich.

Koláž se vzpomínkami zakomponovanými do elektroakustické hudby využívající zvuků z Koreje i mikrotonálního třetinotónového ladění je připomínkou prvních a nejobtížnějších let mise v cizím prostředí, kdy nebylo jisté, zda se boje opět nerozhoří. Současně ale klade otázku ohledně paměti, co v ní utkvělo a co se z ní postupně vytrácí, jak vzpomínky blednou, přestávají se vybavovat místa a jména.

Rozhlasová verze je upravena ze stejnojmenného hodinového multimediálního představení doplněného videoprojekcí z dobových filmů, které mělo premiéru na festivalu Next Wave 6. října 2013 ve Studiu Hrdinů.

(…)

Vzpomínky byly pořízeny v rámci grantového projektu ministerstva zahraničních věcí RM 04/01/09.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)