Téma – Země ztracených elit 1/3 (2010)
Připravil Pavel Hlavatý. Režie a dramaturgie Jan Sedmidubský.
Účinkují Otakar Brousek I. (Tomáš Garrigue Masaryk), Jiří Hromada (Pavel Tigrid) a Ota Jirák (Jan Werich).
Natočeno 2010. Premiéra 2. dílu 31. 10. 2010 (ČRo 6, 20:10 h). v cyklu Téma. K poslechu zde, zde a zde. Repríza 19. – 22. 10. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.).
Obsah: 1. České země do roku 1945. – 2. České země po roce 1945. – 3. Česká emigrace ve 20. století.
Lit.: Sedmidubský, Jan: Země ztracených elit. In web ČRo 6, říjen 2010 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Slovo elita bylo u nás léta slovem téměř nepoužitelným. Jako důkaz jeden postřeh ze začátku devadesátých let: když Fero Fenič založil společnost Febio a začal produkovat miniportréty známých osobností orámované společným názvem GEN – Galerie elity národa, po několika dílech se podtitul cyklu tiše vytratil a nahradilo ho neutrálnější Sto Čechů dneška.
Nelze než doufat, že slovo elita už od té deby ztratilo nádech nepatřičnosti a nafoukanosti. Nicméně to dědictví je logické. Do společnosti, ze které nikdo neměl vyčnívat a všichni měli svorně pracovat na společném blahobytu, se to slovo nehodilo.
Mluvíme-li o českých elitách, je potřeba dodat, že po valnou část dvacátého století byly ohroženy různým stupněm pronásledování. Za obou dvou totalit hrozilo umlčení, vězení nebo dokonce smrt. V zásadě stál svobodomyslný jedinec před dvojím řešením: buď včas odejít ze země, nebo se doma přizpůsobit a vybudovat si okolo sebe jakýsi ochranný val – místo emigrace vnější tedy emigrace vnitřní.
Ti nejdůležitější lidé odcházeli z českých zemí po celá staletí (vzpomeňme alespoň Jana Amose Komenského), ale ve století dvacátém tato neblahá tradice dosáhla vrcholu. Náš třídílný pořad Země ztracených elit začíná ale trochu paradoxně – emigrací, která umožnila vznik Československa. Když na podzim 1914 odjížděl poslanec vídeňského parlamentu profesor T. G. Masaryk trochu pokoutně za hranice mocnářství, údajně už tušil, že pokud Rakousko spolu s Německem válku vyhraje, do vlasti se už nevrátí. Dopadlo to jinak a plán, který ze začátku vypadal dost bláznivě, se nakonec uskutečnil – s přispěním Edvarda Beneše, Milana Rastislava Štefánka a mnoha dnes už bezejmenných legionářů. Věc se podařila za tu cenu, že Československo zdědilo téměř identické problémy s menšinami, které předtím rozložily monarchii.
Za pouhých dvacet let bude následovat další emigrační vlna před chapadly nacistického Německa, mnohem masovější, dobrodružnější, nebezpečnější. Smutnou pointou je, že za několik let, ve finále další vítězné války někdy na jaře 1945, se prozíraví jedinci jako Pavel Tigrid budou rozhodovat, zda se z emigrace vůbec mají vracet. Politika prezidenta Beneše i to, že se exilová vláda vrací symbolicky přes Moskvu se vším, co k tomu patří, prostě tomu, kdo si trochu pamatoval, nedopřávala klidnou mysl.
Však také do další emigrační vlny zbývalo nanejvýš dva a půl roku.
Premiéru prvního dílu Odchod elit z Československa vysíláme v neděli 24. 10. Další díly pak 31. 10. a 14. 11.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku