Prase erbem Evropy (2016)
Štěpán Kotrba. Komentář.
Natočeno 2016. Premiéra 23. 3. 2016 (ČRo Plus, 18:33 h.) v cyklu Názory a argumenty.
Lit.: Kotrba, Štěpán: Štěpán Kotrba: Prase erbem Evropy. In web ČRo Plus, 23. 3. 2016 (text komentáře + nahrávka k poslechu). – Cit.: Namísto toho, aby země Evropské unie zrušily Ženevskou konvenci o uprchlících a zajistily efektivní ostrahu hranic armádou, dohodly se s Tureckem na vracení nelegálních migrantů z Řecka zpět do Turecka a jejich výměnu za zdánlivě legální z tureckých táborů. Což stejně odporuje oné Ženevské konvenci o uprchlících.
Rozdělování běženců po Evropské unii nefunguje, jelikož doufají, že se všichni dostanou do Německa, konstatoval rakouský kancléř Werner Faymann. Běžence před převzetím z Řecka a z Itálie prověříme, zda nejsou nebezpeční, tvrdil zase Sobotka při příjezdu na summit Evropské unie.
V Bádensku-Württembersku procházeli ještě v roce 2006 muslimští přistěhovalci z 57 států, které patří do islámské konference, hodnotovým testem. Po vyplnění a podepsání se test archivoval. Nepravdivé informace by mohly o několik let později vést až ke ztrátě státní příslušnosti.
Státní úředníci se žadatelů například ptali, co by dělali, kdyby jejich plnoletý syn řekl, že je homosexuál a chtěl by žít s jiným mužem. Další otázka zněla: Jak se cítíte při kritice vašeho náboženství? Považujete to za přípustné?
Jak se cítíte při tvrzení, že žena by měla poslouchat svého manžela a že ji má v případě neposlušnosti právo trestat? Myslíte si, že je správné, že muži a ženy v Německu mají stejná práva zákonem? Co byste dělali, kdyby vaše dcera přijala jinou víru či se vdala nebo chtěla získat vzdělání, aby se osamostatnila?
Tolerance ovšem není islámu vlastní. A otázky nebyly touhou po multikulturním soužití. Předpokládaly kulturní a náboženskou asimilaci, nutnou k bezkonfliktnímu začlenění do německé společnosti.
Občané ostatních států byli v Německu před deseti lety při získávání státního občanství kontrolováni pouze tehdy, pokud byli islámského vyznání nebo měla policie pochybnosti o jejich závazku vůči Ústavě. Dnes už se němečtí policisté neptají na nic. Netuší ani, kam se jim podělo více než sto tisíc uprchlíků.
„Stále více a více jídelen, škol a školek odstraňuje ze svých nabídek vepřové maso, aby vyšlo vstříc náboženským zvykům,“ sdělil regionální lídr CDU a člen sněmu Šlesvicka-Holštýnska Daniel Günther. Tamní CDU vyzvala státní správu, aby zajistila, že vepřové maso „zůstane součástí potravin nabízených ve veřejných jídelnách, stejně tak jako ve školách a školkách“.
Prase se stalo politickým symbolem, novým znakem Západu, konstatuje se tento víkend v příloze Tageszeitung. Nevím, jestli to berlínský levicový deník myslí smutně nebo nadšeně.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku