Mráz (2016)

ObrázekBernard Minier. Audiokniha. První díl francouzské bestsellerové série s kriminalistou Martinem Servazem. Překlad Jiří Žák. Hudba Zdeněk Zahradník. Zvuk, mix, mastering Jan Zahradník. Cover Jakub Karman, 2015.

Čte Jiří Žák.

Natočeno 2016. Vydalo vydavatelství XYZ 22. 4. 2016 (1 CD mp3, 19 hod. 17 min.).

Pozn.:  První díl francouzské bestsellerové série s kriminalistou Martinem Servazem. Pracovníci elektrárny v Pyrenejích najdou jednoho dne mrtvolu koně zavěšenou na stožáru lanovky, která je tu jedinou přístupovou cestou. K vyšetřování je povolán Martin Servaz, velitel jednotky v Toulouse, který na mrtvole identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců institutu. Ústav je přitom tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policajta dělá z této knihy napínavé čtení, během něhož budete až do konce hádat, kdo je vrah.  (anotace)

Lit.. Procházka, Tomáš: Tak poslouchám jednu audioknihu (Bernard Minier, Mráz). In Facebook – Překladatelské perly, 4. 10. 2016. – Cit.: Tak poslouchám jednu audioknihu (Bernard Minier, Mráz). Bacha následuje minor SPOILER. Mno a v jedné pasáži je: „…pili šampaňské, dokud se úplně neopili. Pak milenci přikázal, aby do chvějící se Alexie vypráznil zásobník pistole magnum.“

No a vzhledem k dalším informacím mi to nedávalo moc smysl, tak jsem si říkal, že si to najdu v jiném jazyce. Originál je francouzsky, to by mi nepomohlo, ale v angličtině je: „…drink champagne until they were both drunk. Then he ordered the lover to empty a magnum over Alexia’s body where she lay tremling on the bed.“

Tak si myslím, že to magnum je označení velké lahve šampusu – vzhledem k dalšímu ději dost určitě.

No, takže v anglické verzi (a zřejmě i v originále) polili Alexii šampusem a v české verzi jí rozstříleli pistolí magnum.

To je docela překladatelská bota na bestseller detektivku…

Lit.: Mlok (= Zlámalová, Jana?):  Vraždy uprostřed zasněžených Pyrenejí. In web Mlok cestovatel, b. d. (srpen 2016) (recenze). – Cit.: Tentokrát jsem si audioknihu vybrala špatně. Konečně máme v Anglii trochu teplo a já se pustím do románu s názvem Mráz. Řeknete si, že je to přece jedno. Jenomže Bernard Minier popisuje zasněžené Pyreneje, kde se jeho detektivní prvotina odehrává, tak věrně, že mně prostě i v našem tropickém čtyřiadvaceti stupňovém létě byla občas zima.

Sněhové bouře, nepřístupné silnice a zasněžená údolí jsou hlavními kulisami, ve kterých se odehrává brutální vražda koně i následné o nic méně kruté vraždy nyní už lidských obětí.

A pokud vám to stále přijde málo k tomu, aby vám mráz běhal po zádech, tak tu ještě máme psychiatrický ústav plný vysoce nebezpečných vrahů vedený skoro stejně nebezpečným ředitelem a vrchní sestrou.

Kombinace toho všeho dělá z Minierova románu pořádně mrazivé čtení, ze kterého vám bude rozhodně zima i v tom nejteplejším anglickém létě.

Aby vás mrazivá atmosféra této audioknihy ale vůbec pohltila, musíte se nejdřív poprat s ne příliš dynamickým začátkem, kterému navíc moc neprospívá ani hlas Jiřího Žáka, který Mráz načetl.

S hlasem tohoto interpreta jsem se setkala už v případě knihy Děs od Davida Hiddena. Bohužel, obě dvě knihy ukazují, že Jiří Žák rozhodně nepatří k těm nejšikovnějším interpretům audioknih. Nedokáže příliš pracovat s hlasem; občas se v jeho přednesu vyskytne drobné zaškobrtnutí a jeho četba celkově působí poměrně monotónně. Vzhledem ke všem těmto neduhům je tak docela náročné se prokousat první čtvrtinou knihy, kdy čtenář ještě nemá tak úplně jasno, o co v téhle knize jde a jestli ho bude vůbec bavit.

Když se vám ale přes tento bolestný bod podaří dostat a když Jiřímu Žákovi odpustíte jeho křečovitou výslovnost anglických názvů, tak máte vyhráno. Za touto prvotní bolestí na vás totiž čeká vydařená detektivka, která vás bude rozhodně bavit.

Velkým Minierovým plusem je totiž to, co ze začátku knihu dělá poměrně těžce stravitelnou. Autor na vás hned nevybalí všechny své trumfy a vy se tak musíte postupně dostávat k podstatě celého příběhu a snažit se přijít na to, jak spolu vlastně všichni aktéři souvisejí.

Nejdřív vám například bude naprosto unikat význam psychiatrického ústavu pro celý děj knihy a navíc ještě budete pravděpodobně Miniera podezírat z toho, že opisoval od Thomase Harrise a jeho Mlčení jehňátek. A myslím, že v tom podezírání nebudete ani moc daleko od pravdy. V částech příběhu odehrávajících se v psychiatrickém ústavu jsou Jehňátka vidět skoro na každém kroku. Skoro jako kdyby Minier své znalosti o poměrech v psychiatrických léčebnách a o nebezpečných psychopatech čerpal pouze z Harrisova díla. Když ale autorovi tuto jeho slabost odpustíte, zjistíte, že temný ústav v Mrázu není jen tak samoúčelně. Celé prostředí má v knize klíčovou roli a nejasná úloha mladé psycholožky dokáže také vytvářet pěknou řadu otázek, které nutí čtenáře číst dál.

Kromě Mlčení jehňátek se ale Mráz také v mnohém podobá vyhlášeným severským detektivkám. Všudypřítomný je sníh, vrazi si rozhodně neberou servítky a rozdíl mezi zlem a dobrem se znatelně stírá. Narozdíl od severských detektivních románů v Minierově knize ale nenarazíte na hlavního vyšetřovatele bojujícího se závislostí na alkoholu, který má na svém účtu také pár morálních škraloupů. Martin Servaz je naprostým opakem těchto temných severských hrdinů. Jeho moralistické úvahy nad zkažeností dnešního světa prolínající se celým příběhem působí poměrně křečovitě a popravdě to bylo to jediné, co mně občas zkazilo radost z poslechu v pozdějších částech knihy, kdy jsem se nechala pohltit jak samotným příběhem, tak vlastně i monotónně a zároveň i temně znějícím hlasem Jiřího Žáka.

Na Mráz i jeho interpreta se prostě těžko zvyká, ale jakmile budete trpěliví a dáte této knize šanci, zjistíte, že jste objevili nové zákoutí detektivních románů. Proto, i navzdory všem výše uvedeným neduhům si ráda poslechnu druhý díl Minierovy série. Myslím, že když už vím co očekávat, bude mě Kruh bavit hned od první kapitoly.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)