Podoba věcí (2016)
Neil LaBute. Hezcí lidé jsou prý v životě úspěšnější. Kam až je člověk ochoten zajít, aby se zalíbil tomu, koho má rád? Americká divadelní hra o jednom vysokoškolském experimentu. Překlad Petra Hanáková. Rozhlasová úprava Renata Venclová a Tomáš Soldán. Hudbu složil a hraje Tomáš Vtípil. Režie Tomáš Soldán.
Osoby a obsazení: Evelyn (Sára Venclovská), Adam (Václav Neužil II.), Jenny (Klára Suchá) a Phillip (Josef Kaluža).
Nastudoval ČRo Olomouc v roce 2016. Premiéra 28. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.). Repríza 5. 3. 2024 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večerní drama.
Lit.: anonym: Neil LaBute: Podoba věcí. In web ČRo 3 Vltava, červen 2016 (článek). – Cit.: Hezcí lidé jsou prý v životě úspěšnější. Kam až je člověk ochoten zajít, aby se zalíbil tomu, koho má rád? Americká divadelní hra o jednom vysokoškolském experimentu.
Nadržuje současná západní společnost krasavcům? Je naše vnější podoba odrazem toho, jací jsme uvnitř? Kde končí přirozená touha po dosažení harmonie duše a těla a začíná posedlost zevnějškem? Může být lidský zevnějšek považován za jistý druh umění? Tyhle otázky rád pokládá divákům svých her a filmů americký dramatik, scénárista a režisér Neil LaBute a samozřejmě na ně nedává jednoznačnou dopověď. Zato je nastoluje prostřednictvím provokativních situací a příběhů.
Od poloviny 90. let minulého století, kdy se začal cíleně věnovat dramatické tvorbě, napsal Neil LaBute (nar. 1963) hned několik divadelních her, ve kterých zkoumá, jak společenský diktát krásy ovlivňuje lidské vztahy. V komedii Tlustý prase (Fat Pig) čelí pohledný mladý muž odsudkům svého nejbližšího okolí poté, co začne chodit se sympatickou, ale značně tělnatou knihovnicí. Ve hře Proč být hezká (Reasons to Be Pretty) vyvolá bezděčná partnerova poznámka o obličeji partnerky tak bouřlivou reakci, že se dosavadní vztah rozpadne a dvojice se rozejde. Každodenní péče o vlastní zevnějšek a strach, co o něm soudí ostatní, se v hrách Neila LaButea mění v iracionální obsese, od kterých se jeho postavy nedokážou osvobodit.
Jednou z prvních her, kterou se LaBute na téma naší posedlosti vnějším zdáním vyslovil, je Podoba věcí (The Shape of Things). Příběh oscilující mezi romantickou komedií a dramatem se odehrává v malém univerzitním městečku na americkém středozápadě. Atraktivní studentka umění Evelyn se seznámí se zakřiknutým hlídačem v místním muzeu Adamem. Začnou spolu chodit a vlivem nové známosti a partnerčiny vytrvalé péče se z Adama stává sebevědomý, přitažlivý mladík. Evelyn změní Adamův šatník, účes, donutí ho pravidelně cvičit… Zdá se, že Eva, která kdysi na počátku vznikla z Adamova žebra, se v našem věku dokonale emancipovala, aby teď sama stvořila muže podle svých představ. Kam až bude Adam ochoten zajít, aby se zalíbil dívce, kterou má rád? A co vlastně s proměněným Adamem zamýšlí ona?
Podobu věcí LaBute napsal v roce 2001, sám ji inscenoval v Londýně. Později podle ní také natočil úspěšný stejnojmenný film s Rachel Weiszovou a Paulem Ruddem v hlavních rolích (u nás byl uveden pod názvem Sexuální rekonstrukce). Na českém jevišti se hra poprvé objevila v pražském Divadle Komedie v roce 2003.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku