Osudy – Chromý jelen 1/10 (2016)

Richard Erdoes. Četba na pokračování ze vzpomínek medicinmana kmene Siouxů. Překlad Josef Porsch. Připravila Gabriela Albrechtová. Režie Vlado Rusko.

Účinkuje Ladislav Mrkvička.

Natočeno 2016. Premiéra 4. – 8. 7. a 11. – 15. 7. 2016 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h).

Lit.: anonym: Richard Erdoes: Chromý jelen (5/10). In web ČRo 3 Vltava, červenec 2016 (článek). – Cit.: Kniha o dramatických osudech severoamerických Indiánů vznikla jako záznam vyprávění Chromého jelena, siouxského medicinmana z kmene Minikonžuů. Chromý jelen – John Fire (1903 – 1977) mimo jiné pásl dobytek, pašoval kořalku, dělal klauna na rodeu, pracoval jako kmenový policista v rezervaci, kradl auta, seděl ve vězení a bojoval za 2. světové války v Normandii.

Vypravěč seznamuje čtenáře s životní filozofií národa Siouxů, s jejich hlubokým smyslem pro rodinu, tradičními obřady, dokonalou znalostí přírody, s posvátnou dýmkou a hierarchií jejich hodnot. Vyslovuje i pochybnost o hodnotách bělošské civilizace, která harmonii člověka a přírody soustavně ničí. Vypravěč Chromý jelen je vysoce inteligentní, nadaný, kritický k bělochům i k vlastním lidem, bez moralizování moudrý. Vyprávění je i svědectvím o snaze o oživení siouxské kultury od poloviny 20. století. 

4. července 1776 byla vyhlášena Deklarace nezávislosti, která znamená ve světových dějinách okamžik vzniku Spojených států amerických. V roce 240. výročí této události připomínáme Osudy Chromého jelena fakt, že Amerika nebyla neobydlená země, že v ní žili národy s vlastní kulturou, vzdělaností a náboženstvím, k nimž se bílí dobyvatelé nechovali s respektem. Indiáni žijí v USA stále a jsou dnes občany se stejnými právy jako běloši i všechny ostatní rasy a barvy. Jedním se však liší – jsou původními obyvateli země. Vyprávěním příslušníka kmene Siouxů (Lakotů) jim vzdáváme úctu i v našem vysílání.

Chromý jelen vyprávěl čtyři roky své životní osudy Richardu Erdoesovi, novináři, spisovateli a etnografovi. Erdoes se narodil ve Vídni roku 1912, vystudoval v Berlíně výtvarnou akademii a v době nastupujícího nacismu se angažoval jako karikaturista v antifašistických časopisech. Jako potomek židovských rodičů musel prchat před nacisty. V USA se stal spolupracovníkem magazínu National Geographic a potkal se s tématem, které ho zaujalo na celý život – život původních amerických obyvatel.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)