Nissenův korál (2016)

Pavel Drábek a Ondřej Kyas. Hudebně dramatická rozhlasová hra o zhoubné lásce k moři a jeho tajemným bytostem. Zvukový mistr Lukáš Dolejší. Dramaturgie Hana Hložková. Režie Hana Mikolášková.

Osoby a obsazení: Nissen Picenik (Petr Štěpán), Jeva (Romana Julinová), Komrover (Tomáš David), Czaczka (Ondřej Jiráček), Berl (Pavel Vacek), Šimon (Zdeněk Lambor), Marja (Petra Králová), Eufemia (Simona Peková), Jadlovker (Vojtěch Johaník), Benjamin Broczyner z Březinky (Luděk Randár), Timon Semjonovič Gurič (Zdeněk Julina), Štefan Lakatoš (Pavel Leicman), kurtizána / sousedka (Katarína Mikulová), chodec (Vojtěch Johaník), rybářka / matka / cestující 1 (Sylva Vespalcová), komediant / cestující 3 (Lubomír Stárek), kontrolor (Marek Příkazký), cestující 2 (Karel Novotný).

Nastudovalo Brno v roce 2016. Premiéra 6. 9. 2016 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.; 62 min.). Repríza 27. 7. 2019 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h) v cyklu Rozhlasové jeviště; 4. 4. 2023 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večerní drama.

Pozn.: Rozhlasová hra vznikla přepracováním divadelní hry Leviathan.

Lit.: Hložková, Hana: Podzimní premiéry z Brna: Nissenův korál – Já to nejsem. In Čtvrtletník Klubu Vltava 3/2016, s. 12 (článek).

Lit.: Hložková, Hana:  Pavel Drábek a Ondřej Kyas: Nissenův korál. Propagační text. – Cit.:  Hudebně dramatickou rozhlasovou hru Nissenův korál napsala tvůrčí dvojice dramatika Pavla Drábka a skladatele Ondřeje Kyase. Mystický příběh o zhoubné touze po moři se odehrává na počátku 20. století v zapadlém koutě na Haliči. Hlavním hrdinou je židovský obchodník se vzácnými korály Nissen Picenik.

Podivínský muž je pohlcen krásou tajemných červených bytostí z moře a uměním stvořit z nich ty nejkrásnější šperky. Ve své malé dílně zaměstnává manželku a několik pomocnic, které korály třídí a opravují. Picenik je pak obřadně prodává váženým zákazníkům. Nejen on věří, že pravé korály na krku své nositelky přináší štěstí a zdraví. Celý život tráví doma v Progrodách, anebo na trhu v nedalekých Sučkách. Když se jedenkrát vydá na výlet do Oděsy a uvidí nejen přístav, ale i kus moře, nedychtí už po ničem jiném, než se vydat lodí na oceán. A pro toto volání z hlubin lidského srdce se rozhodne udělat vše, i kdyby ho to mělo stát cenu nejvyšší.

Původní rozhlasová hra, kterou autoři zaměřili na téma bezbřehé touhy a osudové volby, byla volně inspirována povídkou Leviatan od Josepha Rotha. Metafyzický rozměr je vložen nejvíce do písňových vstupů a scénické hudby. Hra se však odehrává v historickém čase, který je vystižen v dialozích jednajících postav a prostřednictvím konkrétních míst. Dobové reálie obsažené v textu zobrazují bídu v zanedbané části habsburského soustátí, jež společně s falešnou propagandou cynických agentů lodních společností vede obyvatele k masovému exodu do Ameriky. Fakt, že lidé prodávají svá obydlí a sami odjíždí, anebo vysílají na cestu do neznáma své dcery a syny, aniž by tušili, že jim připravují mnohdy krutou budoucnost, je sice vedlejší, ale velmi silnou linkou Nissenova korálu.

Zvukově a hudebně opulentní dílo obsadila režisérka Hana Mikolášková, působící jako umělecká šéfová Městského divadla Zlín, převážně členy tohoto východomoravského souboru. V titulní roli, která je z poloviny zpívaná, se před mikrofonem představí člen Městského divadla Brno, Petr Štěpán.

Lit.: Schulzová, Eva: Moderní rozhlasový muzikál. In Týdeník Rozhlas 40/2016 (recenze).  Moderní rozhlasový muzikál

Lit.: Hložková, Hana: Mám rád spolupráci v divadle a setkávání mezi kulturami. In web M Muni, 25. 10. 2024 (rozhovor). – Cit.: Učí na univerzitě v britském Hullu praktické divadlo, dějiny i teorii, překládá starší anglické hry, je libretistou originálních současných oper, píše rozhlasové a divadelní hry a do České republiky jezdí Pavel Drábek pravidelně na dovolenou. (…)

V jednu chvíli přednáší v Torontu, v Montpellier či v Kolíně nad Rýnem a poté se přesune do divadelního sálu v Uherském Hradišti, kde z pozice autora sleduje vznik své inscenace. Šíře zájmů anglisty a teatrologa Pavla Drábka je stejně pestrá jako počet míst, na kterých studoval a působil. Na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity absolvoval mezifakultní dvouoborové studium angličtiny a matematiky, doktorát z anglistiky získal v Praze na Univerzitě Karlově, jako teatrolog se habilitoval v Brně na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a od roku 2013 je profesorem na University of Hull. (…)

Kromě tvorby operních libret se věnujete i dramatickým textům. Ty jste začal psát nejprve pro Český rozhlas a nyní i pro divadlo. Některé jsou inspirovány anglickými hrami, jiné se odehrávají na začátku 20. století. Současná témata vás nelákají?

Lákají, ale mám rád divadlo, které se na náš svět dívá tak nějak odjinud. První rozhlasová hra, Everyman čili Kdokoli, vychází sice z pozdně středověké morality, ale ty postavy a jejich zážitky jsou dnešní. Co bylo v předloze duchovní zpytování, je v naší hře intimní, rozjímavá píseň. Podobně Nissenův korál. Opírá se o haličské povídky Josepha Rotha, ale jsou o nenaplněné touze v našem světě s omezenými horizonty. Košice 1923 předlohu nemají, ale jsou o velkých vnitřních zlomech v životě čtyř ženských postav, které žijí zdánlivě fádní den. A nejnovější Zapeklitě! pro Slovácké divadlo v Uherském Hradišti se dost dobře s jistou nadsázkou může odehrát i dnes. Že jsou světy těchto her zvláštní a trochu divné, asi patří k mé poetice. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)