Pro a proti – Donald Trump (2016)

Pomohlo by Česku, kdyby se americkým prezidentem stal Donald Trump s vazbami na Česko, jak píše Institut Václava Klause? Diskutují výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a politolog a ředitel Newyorské univerzity Jiří Pehe. Připravila Veronika Sedláčková.

Natočeno 2016. Premiéra 19. 8. 2016 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: -ves- (= Sedláčková, Veronika) – Trpišovská, Jana: Donald Trump představuje naději, jak zvrátit trend úpadku Západu, říká Jiří Weigl. In web ČRo Plus, 19. 8. 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nejen Spojené státy žijí soubojem o prezidentské křeslo. Kandidát Donald Trump totiž kontroverzními výroky rozděluje nejen Republikánskou stranu, která ho vyslala do boje, ale taky celou zemi, a pozornost budí i v zahraničí. Pomohlo by Česku, kdyby se stal americkým prezidentem, když má na Českou republiku rodinné vazby?

„Pokud bude zvolen, je to pro naši zahraniční politiku určitý úkol – vytěžit něco z toho, že má k naší zemi užší vazby než jiní američtí politici. Ale obávám se, že americký prezident s touto politikou, tedy se snahou stáhnout USA ze světa, nemusí nakonec mnoho znamenat. Třeba se sem Donald Trump přijede podívat na návštěvu z rodinných důvodů, ale nevím, jak to může být zužitkováno politicky v kontextu jeho současných názorů,“ odpovídá Jiří Pehe, politolog a ředitel Newyorské univerzity v Praze. 

„Myslím, že Donald Trump představuje naději, myslím jedinou, že se podaří zvrátit trend postupného rozkladu a úpadku Západu, západní civilizace, politiky a hospodářství. Stojí za to si uvědomovat i ten český faktor a brát ho v úvahu, protože, pokud si vzpomínám, tak v americké historii to je unikátní případ, kdy do finále souboje o prezidentský úřad vstupuje někdo, kdo by měl takto blízké osobní vazby k naší zemi. “
JIŘÍ WEIGL

„Mám o tom určité pochybnosti. Donald Trump je jistou esencí Ameriky a američanství. Je pravda, že jeho bývalá žena je Češka, ale jeho současné žena je Slovinka. Navíc Hillary Clintonová má také velmi úzké vazby na Českou republiku z dob, kdy úzce spolupracovala s Madeleine Albrightovou – přidanou hodnotu tam v tomto smyslu nevidím. “
JIŘÍ PEHE

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl má ale jiný názor: „Taková šance, když jeho děti jezdily často k babičce na prázdniny do Čech, to není obvyklá situace. Vztahy s jeho administrativou mohou být průchodnější, snazší. Myslím, že nestojí za to přebírat tak jednostranně předvolební rétoriku, ten jednoznačný atak mainstreamových médií. – Musíme počítat i s tím, že třeba Trump vyhraje a prezidentem skutečně bude. K tomu bychom měli jako rozumná a suverénní země provádět patřičnou politiku.“

Podle Jiřího Weigla je Donald Trump produktem nespokojenosti velké části Američanů s tím, jak jsou současným establishmentem vedeni, a v rámci své kampaně říká to, co je primárně určeno těmto jeho voličům. Vyjadřuje podle něho rozhořčení a nespokojenost bílé pracující většiny z venkova, která má pocit, že na ni elity zapomněly, protože ve středu jejich zájmu dominují menšiny a bobtnající lidská práva. Podle Jiřího Pehe ale Trump potřebuje, aby pro něj hlasovali i tradiční republikánští voliči, kteří chodí disciplinovaně k volbám a nemají problém s establishmentem. Ty by ale získal jen za předpokladu, že by se choval umírněněji a více prezidentsky.

Vedl by Donald Trump jako prezident Spojené státy do izolace? A jsou mainstreamová média v Americe zaměřená proti němu? Poslechněte si celý pořad Pro a proti s výkonným ředitelem Institutu Václava Klause Jiřím Weiglem a politologem a ředitelem Newyorské univerzity v Praze Jiřím Pehe. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)