Až se neprobudím (2016)
Tomáš Soldán. Dokument o nočních můrách, jejich výzkumu a snaze přesvědčit je, že nejsou samy sebou. Tomáš Soldán se s mikrofonem vydal na tenkou hranici mezi snem a bděním, zúčastnil se mimo jiné výzkumu zaměřeného na prožívání nočních můr a snahu pracovat s nimi ve prospěch spáčů. Mistr zvuku Zdeněk Prchlík.
Účinkují Marie Jansová a Jan Ťoupalík.
Připravil ČRo Olomouc v roce 2016. Premiéra 11. 9. 2016 (ČRo 2 Praha, 22:00 h).
Lit.: Soldán, Tomáš: Až se neprobudím. Dokument o nočních můrách, jejich výzkumu a snaze přesvědčit je, že nejsou samy sebou. In web ČRo 2 Praha, září 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jak o nočních můrách hovoří ti, kteří jimi trpí každou noc? Jaký je život s inkubem na hrudi? A jaké jsou dny po nočních můrách? Tomáš Soldán se s mikrofonem vydal na tenkou hranici mezi snem a bděním. Zúčastnil se i výzkumu zaměřeného na prožívání nočních můr a snahu pracovat s nimi ve prospěch spáčů.
Sny jako inspirace. Sny jako věštba. Sny jako vyústění tužeb. To všechno jsou dávno známé a pojmenované kategorie, do kterých se tu a tam snažíte uspořádat sled obrazů, kterým jste v noci na dnešek byli strženi od srozumitelného života kamsi jinam. Noční můru pak dokážete dát k dobru jako cosi neobvyklého, co vás na jedinou noc vytrhlo ze spaní.
Režisér tentokrát obrátil mikrofon proti sobě a začal zkoumat své prožitky spánku, snů, jejich následky na bdění. Osou dokumentu se přitom stal výzkum zaměřený na prožívání a možné příčiny výskytu nočních můr. Vedla jej na Katedře psychologie Univerzity Palackého v Olomouci Lucie Klůzová-Kráčmarová.
Unikátní výpovědi a hudba
Jako základ hudebních skladeb v dokumentu jsou použity záznamy spánku, které několik týdnů autor dokumentu sám na sobě pořizoval. Vznikly tak naléhavé a imaginativní snímky.
Kromě něj (Tomáše Soldána) a jeho hostů v dokumentu účinkují také herci Marie Jansová a Jan Ťoupalík. Technicky se na pořadu podílel mistr zvuku Zdeněk Prchlík.
Autor dokumentu Tomáš Soldán tak jako jeden z účastníků postupně prošel všemi třemi částmi zmiňované studie. V dokumentu se tedy mísí záznamy rozhovorů z probíhajícího výzkumu, zpovědi dalších účastníků-snivců, ale také poznámky k tomu, jak zlým snům předcházet, jak s nimi pracovat, když už nás navštíví.
Formou nejde o tradičnější pořad. Autor se rozhodl své poznatky přetvořit do jakési procházky neklidným spánkem. Díky tomu vznikla i neotřelá hudba, jejímž autorem a interpretem je brněnský multiinstrumentalista Tomáš Vtípil.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku