Září 1991 (2016)
Září 1991 bylo bouřlivé. Česko-slovenské vztahy se zhoršují, napětí postihuje zastánce společného státu i odpůrce. Vláda schválila návrh lustračního zákona, ve školách se používají nové učebnice. Připravil Pavel Hlavatý.
Natočeno 2016. Premiéra 23. 9. 2016 (ČRo Plus, 20:10 h) v cyklu Archiv Plus. K poslechu zde.
Lit.: Hlavatý, Pavel: Září 1991. Tenhle stát je zasviněnej byt! In web ČRo Plus, 23. 9. 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: …řekla spisovatelka Eda Kriseová, v té době asistentka Václava Havla, pověřená vedením sekce pro styk s veřejností Kanceláře prezidenta republiky.
Od 1. září 1991 mohly být při výuce ve školách používány libovolné učebnice i další zdroje. Éra monopolních komunistických učebnic (se zvláště výrazně deformovanou literaturou, dějepisem a občanskou naukou) definitivně skončila.
Společenská situace byla však stále napjatá – dopisy, které v té době dostává prezidentská kancelář a kde se vedle lidí psychicky nemocných a chronických stěžovatelů, ozývá i řada zoufalých občanů, o tom svědčí velmi výmluvně.
V pořadu uslyšíte vedle zmíněných témat také diskusní vystoupení Miloše Zemana, informace o Nezávislé erotické iniciativě a další dobové zajímavosti.
Bezmoc pisatelů a pokračující nefunkčnost a apatie řady institucí se v nich prolínají s chybějícím právním povědomím a vnímáním prezidenta jako všemocného nadčlověka. Důležitá je v této poloze i prvorepubliková tradice prezidentské kanceláře. Navíc Husákovi úředníci, kteří v kanceláři pracovali, byli – právě pro apatii – vyměněni až v průběhu roku 1991.
Vláda v této době schválila návrh lustračního zákona (jeho cesta parlamentem měla teprve přijít). Každý člen vlády hlasoval zvlášť a návrh schválil, v poslaneckých kuloárech se už tehdy hovořilo o jeho bezzubosti – návrh se od přijatého zákona dosti lišil.
Hlavním vnitropolitickým tématem však byly i v září 1991 zhoršující se česko-slovenské vztahy, či spíše proces slovenské emancipace, pro českou veřejnost dílem pochopitelný a dílem zcela iracionální, který nabýval na intenzitě. Přibývalo petic, osobností i politických subjektů, jejichž postoj byl stále vyhraněnější a napětí mezi oběma republikami stoupalo.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku