Příběhy Radiožurnálu – Lucie Bittalová (2015)
Rakovina děložního čípku – dá se jí předcházet pravidelnými prohlídkami. Nabádá k nim i Lucie Bittalová, jejíž příběh sledujeme. Připravil Ivan Studený.
Natočeno 2015. Premiéra 26. 10. 2015 (ČRo 1 Radiožurnál, 8:50 h.).
Lit.: Studený, Ivan: Udělala jsem chybu, přiznává Lucie Bittalová. O boji s rakovinou děložního čípku píše na Facebook. In web ČRo 1 Radiožurnál, 26. 10. 2015 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Pocit trapnosti někdy mladé dívky odradí od návštěvy gynekologa. Vyhýbání se prohlídkám ale může znamenat velké riziko. A zjištění, že si rakovina vybrala právě vás, musí být pro každého velký šok, natož pro mladou ženu. Na vlastní kůži tento šok prodělala Lucie Bittalová, která se rozhodla svůj boj s rakovinou sdílet se světem prostřednictvím médií a sociálních sítí.
„Udělala jsem chybu. Nechodila jsem na preventivní prohlídky,“ přiznává v úvodu Lucie Bittalová, 27letá studentka anglistiky. V prvních dnech roku 2015 zjistila, že má rakovinu.
„Nemoc se projevuje intenzivním krvácením nebo krvácením po styku, což jsem zjistila už někdy v listopadu,“ svěřuje se. Intenzivnější problémy trvaly asi měsíc. „Věděla jsem, že je něco špatně, ale nepřikládala jsem tomu důležitost. Člověka nenapadne, že by mohl mít takový problém,“ vysvětluje.
Pak šla k doktorovi a ten jí hned sdělil, že má karcinom. „Doufáte, že to nic není. Všechna vyšetření trvala asi dva měsíce. Trvalo dlouhou dobu, než jsem se dozvěděla diagnózu,“ popisuje. Lucie Bittalová přišla na svou nemoc pozdě. Nádor děložního čípku nešlo operovat, na plicích se vytvořily metastáze a prognóza uzdravení je velmi nejistá.
Když se dozvěděla, že bojuje s rakovinou, byla v šoku. „Člověk má tendenci si o tom povídat a vůbec hodně mluvit. Napsala jsem to na Facebook, a tak se o nemoci všichni dozvěděli,“ zmiňuje komunikaci na sociálních sítích a hodnotí ji pozitivně: „Ulevilo se mi, že to všichni vědí a nemusím to každému opakovat.“ Zjistila však, že mnozí netuší, jak reagovat. „Okolí to často prožívá hůř než člověk samotný,“ dodává.
Lit.: Jelínková, Marie: POSLECHNĚTE SI: Takhle se válčí s rakovinou. „Nebuď blbá a jdi na prohlídku,“ vzkazuje autorka kampaně Měsíc raka. In web ČRo, 28. 10. 2016 (článek + nahrávka vzpomínky I. Studeného na L. Bittalovou). – Cit.: Proležet směnu s kanylou v žíle, ustát třídenní kocovinu, dva týdny si užívat relativní pohody na neschopence a pak znovu na chemoterapii – to je kolotoč, ve kterém jsme zastihli drobnou usměvavou dívku s velkýma hnědýma očima. Po dobu čtyř měsíců jsme mohli spolu s Lucií Bittalovou prožívat válku s nádorem.
Teprve 27leté studentce anglistiky Lucii diagnostikovali doktoři na začátku roku rakovinu děložního čípku v pokročilém stádiu. S vážnou nemocí se pere srdnatým způsobem. Mezi dávkami chemoterapie spustila kampaň Měsíc raka, jejímž cílem je přivést více žen na preventivní prohlídky, které mohou včas odhalit karcinom děložního čípku.
Jak je člověku po chemoterapii? Jak se zahání nuda v nemocnici? A jak sdělit svému okolí, že máte rakovinu ve čtvrtém stádiu?
Průvodcem vážnou nemocí se pro Příběhy Radiožurnálu stala autorka kampaně Měsíc raka Lucie Bittalová. Novopečená Brňanka popisuje život s nádorem s notnou dávkou humoru, odvahy a nadhledu.
Před lety ji od pravidelných návštěv gynekologie odradila nevstřícnost lékařky. Během studijního pobytu v Berlíně na sobě začala pociťovat první známky, že něco není v pořádku. Když v lednu 2015 zavítala k lékaři, bylo jasno. Původcem potíží byl karcinom. Další téměř dva měsíce trvalo přesné určení diagnózy.
S Lucií jsme se poprvé setkali na konci dubna, kdy za sebou měla už dvě dávky chemoterapie. Během čtyřměsíčního setkávání toho zažila hodně. Rozjela kampaň s názvem Měsíc raka, která byla nominována na Křišťálovou lupu, přečkala řadu zdravotních komplikací, setkala se s nenávistí na sociálních sítích, zhubla, absolvovala radioterapii, stala se PR osobností roku 2015, ale hlavně nikdy neztratila odhodlání boj s rakovinou vyhrát.
Na rakovinu děložního čípku v Česku ročně zemře 350 až 400 žen
V současné době pokračuje v léčbě i v preventivní kampani a vzkazuje: „Nebuď blbá! Jdi na prohlídku. Je to zadarmo a zabere to pár minut.“
Kampaně jako je Měsíc raka vítá i ministerstvo zdravotnictví. Díky screeningovému projektu se sice podařilo zvýšit účast žen na preventivních prohlídkách z přibližně 24 % na asi 50 %. Stav však stále není ideální. V Evropě se návštěvnost preventivních prohlídek u žen pohybuje mezi 70 až 75 %.
To se jasně promítá i do počtu nových onemocnění, v roce 2012 se Česko pohybovalo mezi 15 evropskými zeměmi s nejvyšším počtem nových případů. Každý rok v ČR onemocní zhruba tisíc žen a přibližně 350 až 400 jich zemře. Přitom gynekologický screening umožňuje zachytit onemocnění ještě v přednádorovém stadiu.
Aktualizace: Ve věku 27 let autorka kampaně Měsíc raka Lucie Bittalová svůj boj s rakovinou prohrála. Zemřela 20. listopadu 2015. Před svou smrtí stihla inspirovat mnoho žen a některým z nich snad i zachránit život.
Lit.: -vlk- (= Kroc, Vladimír): Zemřela iniciátorka osvětové kampaně proti rakovině Lucie Bittalová. In web ČRo 1 Radiožurnál, 21. 11. 2015 (článek + vzpomínka I. Studeného na L. Bittalovou). – Cit.: Ve věku 27 let zemřela včera večer doma autorka kampaně Měsíc raka Lucie Bittalová. Vyzývala ženy, ať chodí na preventivní gynekologické prohlídky. Sama bojovala s rakovinou děložního čípku. Vyšetření jí odhalilo pokročilé stádium této nemoci.
O začátku své choroby nedávno Lucie Bittalová mluvila v cyklu reportáží příběhy Radiožurnálu.
„Potom, jak se to člověk dozví…, z toho šoku jsem se sbírala třeba týden. Sedíte, přemýšlíte…, člověk má hroznou tendenci si o tom povídat, každému to říkat a hodně o tom mluvit.“
Sdílení vlastního boje s nemocí na internetu, sociálních sítích i v novinách přineslo sedmadvacetileté Lucii popularitu, ale také kritiku. Za osvětu získala i řadu ocenění.
S Lucií Bittalovou nedávno natáčel redaktor publicistiky Českého rozhlasu Ivan Studený.
Podle něj jí samotné dodávala osvětová kampaň sílu. „Byla hodně bojovný člověk, který se snažil jednak věřit tomu, že se uzdraví, ale musela se i prostřednictvím kampaně kontaktovat právě s tou smutnou nebo krutou pravdou, že na ni číhá smrt,“ vzpomínal ve vysílání Radiožurnálu Studený.
„Lucie třeba mluvila o tom, že nemůže spát, že se snaží nečíst si žádné zdroje o špatných prognózách, které se jí bohužel týkaly, a snažila se nějak soustředit na všední běh života, zařizovala si byt v Brně a podobné věci,“ dodal.
Poukázat na význam prevence
Kampaň Měsíc raka, za kterou Bittalová stála, se také dočkala pozitivního ohlasu od odborníků, protože povědomí o prevenci rakoviny je pořád dost malé.
„Největší ocenění ale pro Lucii bylo, že hned po odstartování kampaně přišly stovky žen s tím, že se přihlásily na preventivní prohlídku a že si uvědomily, jak je to důležité,“ dodal Studený.
Lucie Bittalová byla oceněná jako PR osobnost roku 2015. V anketě Křišťálová lupa měla pět nominací, v kategorii veřejně prospěšná služba získala třetí místo.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku