Nekonečný příběh (2016, 2017)
Michael Ende. Audiokniha. Ilustrace Přemek Ponáhlý. Překlad Eva Pátková. Režie Michal Bureš.
Čte Jan Vlasák.
Natočeno 2016. Vydalo OneHotBook, plánováno podzim 2016, vyšlo prosinec 2017 (2 CD MP3; katalogové č.: AK100; EAN: 8594169481005).
Ukázka k poslechu zde.
Pozn.: Když nesmělý Bastián Balthazar Bux jednoho dne prchá před spolužáky, kteří ho šikanují, rozhodne se před nimi schovat v antikvaritátu. V bezpečí za dveřmi krámku jej zaujme kniha s motivem dvou hadů, kteří jsou vzájemně zakousnuti do svých ocasů a názvem Nekonečný příběh. Chlapec nedokáže odolat a když je majitel knihkupectví zabrán do telefonického hovoru, svazek ukradne a úchýlí se s ním do své skrýše na půdě školy. Její příběh vypráví o říši Fantázie, která pomalu upadá do Nicoty. Zatímco čte o záchranné misi bojovníka Átreje, uvědomuje si, že se celé vyprávění týká i jeho. I on se bude muset aktivně zapojit, aby říše, která ho okouzlila, a její vládkyně dětská císařovna mohly být zachráněny. Dokáže se ale vyrovnat s následky svých činů v realitě, kterou stvořil pomocí svých přání, a bude umět čelit své temné stránce? Jen tak se totiž bude moci vrátit se zpět do světa, kam patří…
Michael Ende (1929–1995)
Narodil se v Čáslavi, vystudoval brněnskou JAMU a následně se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době je členem souboru Městských divadel pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové, PF 77, Hodina tance a lásky, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Cukrárna, Cirkus Bukowski, První republika) a filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory).
Lit.: Iwík: Nekonečný příběh – Michael Ende (audiokniha). In web Iwikova knihovna, 28. 3. 2018 (recenze). – Cit.: Máte rádi pohádkové příhody prodchnuté množstvím fantastických výjevů? Michael Ende vytvořil nadčasový román, jenž těší čtenáře po celém světě již od roku 1976. U nás už si tento příběh mohou užít i příznivci audioknih, což je skvělá zpráva. Nekonečný příběh je kultovním dílem německé fantasy literatury. Zajímavostí je, že autor stvořil hrdinu, který je v reálném světě outsiderem a prostřednictvím „jakési“ knihy ho nechá projít do světa fantastického, v němž se z něj rázem stane rek, jenž může zachránit ono tajuplné místo. Jak příběh plyne, tak postava zažije četná dobrodružství a zmoudří. Za celou dobu poslechu se setkáte s mnohými tajuplnými bytostmi a jejich zajímavými vlastnostmi. Určitě se nebudete nudit, a to i přes to, že audio má padesát stop, které jsou rozděleny do prologu a sedmadvaceti kapitol. Poslechněte si tento poutavý příběh a nezapomeňte na svou fantazii, jen tak může žít Nekonečný příběh dál. Jen díky naší fantazii může svět Fantázie růst a vzkvétat.
Audiokniha si vás získá nejen díky kouzelnému příběhu, ale i díky podmanivému hudebnímu podkresu, který si zamilujete během několika vteřin. V audiu najdete hned několik zajímavých znělek, některé jsou veselejší, jiné vás třeba zaskočí svou trudností. Nicméně ty veselejší znělky jsou mnohem delší a můžete si je tak užívat i několik desítek vteřin. Podkres se zasloužil o nastolení patřičné atmosféry. Posluchač se tak mnohem lépe vžije do děje. U některých melodií jsem měla chuť si zatančit, jak byly pěkně melodické, jiné mi vehnaly slzy do očí.
Žánr fantasy se v Nekonečném příběhu demonstruje klasickým schématem. Bastián Baltazar Bux ukradne v antikvariátu knihu, která ho silně přitahovala. Netuší, že je oknem do jiného vesmíru, který existuje paralelně a je plný kouzel. Chlapec však dlouho odmítá uvěřit, že právě on je ten vyvolený, který může mezi oběma světy procházet. Čtenář, v tomto případě posluchač, je tak třetím rámcem Nekonečného příběhu, když si spojitost uvědomí a Bastiána stejně jako bytosti Fantázie vybízí, aby neváhal a vydal se na pomoc Atrejovi a Dětské císařovně.
Film si Bastiána, v knize obtloustlého a bázlivého nemotoru, přikrášlil a k úspěchu u diváků přispěl i ústřední hudební motiv The Never Ending Story zkomponovaný v duchu New Wave, pozitivní, pohádkově rozmáchlý a skotačivě ujišťující, že vše dobře dopadne. Elektronika, ale už bez diskotékového náboje se ozývá i z hudebních předělů audioknihy, které dokreslují události ve Fantázii. Skleněné, vibrující tóny však posluchače varují, že se má mít na pozoru. Vždyť vstupuje do říše zdání, kde se skutečnost přesýpá v neskutečné jako tekuté písky.
Druhá polovina knihy, ta, kterou málokdo zná, totiž převrací vše na hlavu. Když Bastián pojmenuje Dětskou císařovnu, je v roli stvořitele dětsky roztomilý. Jenže Ende promýšlí svůj koncept dál. Co za svět stvoří ten, který byl ještě včera ustrašený outsider? Bude velkorysý? Moudrý? Pevný ve svých zásadách? Dokáže si vážit přátelství? A jaká budou jeho přání? Jan Vlasák nás drží v zubech jako vlkodlak Gmork Atreje a nutí nás poslouchat, jak se z Bastiána stává panovačný, pyšný a nesnesitelný chlapec. Místo bezstarostného přitakání všeobecnému konsensu, že představivost je ušlechtilá, nastupuje nejistota. Ve svých snech se můžeme ztratit a zapomenout sami na sebe. Je třeba vybalancovat život ve světě skutečném a virtuálním.
Pokud tedy pořídíte dětem Nekonečný příběh ve vyšperkovaném přebalu se skvělými ilustracemi, které vytvořil Přemek Ponáhlý, buďte ve střehu. Jakmile založíte do přehrávače druhý disk, čekají vás komplikované rozhovory, proč cesta zpět k sobě samému je ta nejtěžší, jak rozeznat lež od fantazie a k čemu je hrdinům pokora. V tomto virtuálním světě se totiž můžeme naučit rozpoznat falešné přátele, zkrotit svou pýchu a naslouchat druhým. A na pochybovačské řeči, že dítě si knihu přece musí samo přečíst, v klidu zapomeňte. Díky poslechu se totiž můžete dělit o společný zážitek. Neexistují jen knihy, jsou další cesty, jak se dostat do Fantázie, říká ostatně hlasem Jana Vlasáka sám Michael Ende.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku