Sousedé – Otfried Preussler (2014)
Připravila Veronika Kindlová.
Natočeno 2014. Premiéra 20. 10. 2014 (ČRo Sever, 19:45 h.; 15 min.).
Lit.: Kindlová, Veronika: Otfried Preußler – pohádkář z Liberce. In web ČRo Sever, říjen 2014 (článek). – Cit.: Letos si připomínáme 91. výročí narození oblíbeného autora dětských knížek, severočecha Otfrieda Preußlera. Narodil se 20. října 1923 v Liberci v rodině učitelů. Jeho otec putoval po českých zemích a sbíral lidové příběhy a byl tak spolu s babičkou Dorou, vynikající vypravěčkou pohádek a báchorek, jedním z důležitých základů pozdější Preußlerovy spisovatelské dráhy.
V roce 1942 Preußler narukoval do Wehrmachtu. Dostal se na východní frontu, kde v roce 1944 upadl do sovětského zajetí. Následujících 5 let strávil v zajateckých lágrech v Tatarské republice. Během zajetí prodělal skvrnitý tyfus a malárii, a když byl v roce 1949 propuštěn, vážil asi 40 kilo.
Nevrátil se do rodného Liberecka, ale do Bavorska, kam byla po válce odsunuta jeho rodina. V nové vlasti se začal živit jako učitel, zároveň psal pro místní noviny a také povídky pro dětský rozhlas.
Od roku 1970 už se živil jen jako spisovatel. Napsal celkem 32 knih pro děti, které byly přeloženy do více než 50 jazyků. V Čechách asi nejznámější je Anděl v kulichu, Krabat a Malá čarodějnice. Podle Krabata natočil režisér Karel Zeman úspěšný animovaný film Čarodějův učeň, kniha Malá čarodějnice byla zase předlohou ke stejnojmennému večerníčku Zdeňka Smetany.
Po celý život udržoval Preußler kontakty s rodnou zemí a pravidelně do ní jezdil. Zemřel loni, 18. února v bavorském Prien am Chiemsee.
Otfried Preußler wurde am 20. Oktober 1923 in Liberec in eine Lehrerfamilie geboren. Sein Vater wanderte durch das böhmische Land und trug die Volkssagen zusammen. Gemeinsam mit der Großmutter Dora, der herausragenden Erzählerin von Märchen und Geschichten, war er einer der wichtigen Gründe für Preußlers späteren Weg zum Schriftsteller.
Im Jahre 1942 wurde Preußler zum Kriegsdienst in der Wehrmacht eingezogen. An der Ostfront geriet er im Jahre 1944 in sowjetische Kriegsgefangenschaft. Die nächsten fünf Jahre verbrachte er in Gefangenenlagern in der Tatarischen Republik. Während seiner Gefangenschaft litt er unter Typhus und Malaria, und als er im Jahre 1949 entlassen wurde, wog er etwa 40 Kilogramm. Er kehrte nicht in seine Heimatstadt Reichenberg zurück, sondern nach Bayern, wohin seine Familie vertrieben wurde. In seiner neuen Heimat begann er als Lehrer zu arbeiten, gleichzeitig schrieb er für die lokale Zeitung und auch Erzählungen für den Kinderrundfunk. Als freier Schriftsteller lebte er seit dem Jahre 1970. Er schrieb insgesamt 32 Kinderbücher, die in mehr als fünfzig Sprachen übersetzt wurden.
Die wohl bekanntesten Bücher in Tschechien sind Der Engel mit der Pudelmütze, Krabat und Die kleine Hexe. Preußlers Buch Krabat wurde erfolgreich von dem Regisseur Karel Zeman verfilmt. Der Animationsfilm heißt Der Lehrling eines Zaubermeisters. Das Buch Die kleine Hexe war Vorlage für den gleichnamigen Sandmännchen von Zdeněk Smetana. Das ganze Leben lang hielt Preußler Kontakte mit seinem Heimatsland und besuchte es regelmäßig.
Er starb letztes Jahr den 18. Februar im bayrischen Prien am Chiemsee.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku