Osudy – Útěk do Anglie 1/10 (2004, 2024)
Karel Macháček. Vzpomínková kniha místopředsedy bývalého Ústředního svazu československého studentstva v zahraniční armádě. Připravil Zdeněk Pousta. Natáčecí technik Alena Vejsadová. Zvukový mistr Miloš Kot. Hudební spolupráce Josef Plechatý. Další spolupráce Vlasta Macháčková. Režie Vlado Rusko.
Účinkuje Josef Somr. V úvodu hovoří Karel Macháček.
Natočeno 2004. Premiéra 1. dílu 8. 11. 2004 (ČRo3-Vltava, 11:30 h.). Repríza 1. dílu 19. 11. 2016 (ČRo Plus, 23:33 h) v cyklu Radiokniha (dramaturgie Alena Blažejovská).
Vydala Radiotéka, listopad 2024 (MP3, CR.ES.2024.398). Ukázka k poslechu zde.
Pozn.: V Radioknize dnes poprvé otevřeme autobiografii Karla Macháčka s názvem Útěk do Anglie. Postupně budeme odkrývat mnoho důvěrných údajů o rodině autora, o jeho studiích na gymnáziu v Kyjově, ale zárověň popíšeme významné mezníky našich národních dějin 20. století. Osobní prožitky autora se prolínají s atmosférou a idejemi první Československé republiky, včetně kritických chvil její existence. O svém životě bude už za chvíli v úvodu 1. části radioknihy mluvit přímo Karel Macháček.
Útěk do Anglie – to je kniha vzpomínek Karla Macháčka. Pamětník pohnutých událostí 17. listopadu 1939, tehdejší student brněnské medicíny napsal svou autobigrafii už v roce 1988, k 50. výročí mnichovské dohody. Tehdy ale vyšla jen anglicky pod názvem Escape to England v Macháčkově nové vlasti. Chtěl v ní vysvětlit Angličanům, co pro Čechy znamenal Mnichov a také Jaltská konference. Tu označuje za největší křivdu druhé světové války, protože odsoudila přes 70 milionů Čechů, Slováků, Maďarů a jiných národů žít ve Stalinově sféře zájmu. Ve druhé části bude ale vzpomínat na svá prvorepubliková studia.
Den osvobození – takový by mohl být podtitul deváté části memoárů Útěk do Anglie. Karel Macháček v ní líčí tragické obrazy zničených měst, uprchlíky z obou znepřátelených stran a také to, jak se okamžitě pokoušel kontaktovat své příbuzné v osvobozeném Československu. Do vlasti se dostal jen na krátkou čtrnáctidenní dovolenou. Zaujala ho tam pochmurná atmosféra, ale také spousta sovětské vojenské techniky a vojáků. A na konci září se Karlu Macháčkovi a jeho ženě Betty narodil syn.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Pokud v četbě skutečně „hovoří Karel Macháček“
(a není tím míněna jen pasáž s ukázkou jeho hlasu v četbě natočené jiným interpetem), pak je to možná repríza?
(Snad se to dozvíme z ohlášení pořadu.)
Karel Macháček
narozen: 11.1.1916 Brandýs nad Labem, ZEMŘEL: 4.7.2005 (!!!) Anglie
- informace pochází z tohoto životopisu:
http://www.militarymuzeum.cz/zivotopis-plk-machacek.php
——
PS:
Náhodně nalezeno DALŠÍ zpracování téže knihy s premiérou v roce 2004 (pokud ne dříve).
(Na Panáčkovi zatím není nebo je dokonale skryto.)
Karel Macháček: Útěk do Anglie (1/10)
Četbu na pokračování ze vzpomínkové knihy místopředsedy bývalého Ústředního svazu Československého studentstva v zahraniční armádě připravil Zdeněk Pousta.
Účinkuje Josef Somr. Režie Vlado Rusko.
Vysílání 1. dílu: pondělí 8.11.2004, 11:30 ČRo3-Vltava (OSUDY)