Dánská dívka (2016)

David Ebershoff. Nezkrácená audiokniha. Překlad Hana Čapková.

Čte Dana Černá.

Nahrávku vytvořila Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 2016. Vydalo Tympanum 5. 12. 2016 (2 CD MP3, celková délka 17 hod. 20 min.).

  Pozn.: Kolik odvahy potřebujeme na cestě sami k sobě? Jak silná dovede být láska ženy, a jak silná být musí? Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění.  „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si,že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví.Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit.Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?
David Ebershoff  (1969)je nositelem řady prestižních literárních cen a jeho čtyři knihy byly přeloženy do dvou desítek světových jazyků. Přednáší tvůrčí psaní na několika amerických univerzitách a pracuje jako redaktor v nakladatelství Random House. Dvakrát se objevil na výročním seznamu nejvlivnějších lidí, který sestavuje časopis Out.Největší ohlas získal jeho román Dánská dívka, zachycující skutečný příběh prvního muže, jenž ve dvacátých letech 20. století podstoupil operativní změnu pohlaví. Na základě Ebershofovy knihy byl v roce 2015 natočen stejnojmenný film, v němž exceluje oscarový herec Eddie Redmayne.Dana Černá (1970)

Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce 1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994 – 1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Od roku 2000 je členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám.

Lit.: Hanka the bookworm (= Kyliánková, Hana): RC AUDIOKNIHA | Dánská dívka – David Ebershoff. In web Hanka the bookworm, 6. 12. 2017 (recenze). – Cit.: Dvacátá léta minulého století, Dánsko. Manžele Wegenerovy spojuje nejen láska jednoho k druhému, ale hlavně vášeň pro malířství. On kreslí krajinky, ona portréty. Naneštěstí však Greta nemůže najít tu správnou inspiraci, správnou múzu. To se ovšem změní v den, kdy svého manžela poprosí o pomoc při dokončování obrazu jedné operní pěvkyně a Einar si poprvé obleče dámské punčochy…

Dánská dívka vychází ze zcela skutečného příběhu muže, který se ve svém těle necítí být zcela v pořádku a brzy pozná, že se v jeho nitru ukrývá ještě někdo jiný. Famózní knižní zpracování ještě podpořila filmová adaptace z roku 2015 s Eddiem Redmaynem  a Alicií Vikander, která za svůj výkon získala Oscara. Po velmi dlouhé době jsem učinila výjimku a jako první zhlédla právě film. Herecké výkony a zejména ústřední motiv jako takový znovu probudily mou touhu podívat se po románové předloze, přičemž jsem zvolila podobu audioknihy.

Příběh Einara Wegenera, uznávaného dánského malíře, v němž se vlivem různých událostí probudí žena, Lily Elbeová, je více než o čemkoliv jiném příběhem o velké lásce a pochopení. Einarova žena Greta nejen, že do jisté míry zapříčinila Lilyin zrod (i když Lily, byla samozřejmě součástí Einara odjakživa), ale stála po boku svého muže při jakémkoliv jeho životním rozhodnutí. Neméně jde také o osobní zpověď, o odvahu vzepřít se všem společenským konvencím a kuráž najít sám sebe. Dánská dívka je kniha nesmírně silná, emotivní, strhující.

Obě hlavní postavy prochází po čas čtení neuvěřitelným psychologickým vývojem, který autor umně uchopil a precizně si s ním pohrál. Při čtení mě kolikrát až překvapilo, že knihu napsal muž, tak citlivé vyprávění to je. Nejúžasnější je samozřejmě práce na samotném Einarovi, potažmo Lily. Jsou tak stejní, a přesto tak rozdílní. Zajímavou složkou je také minulost obou hrdinů (které ve filmu není věnován větší prostor) a v neposlední řadě i náhled různých doktorů na Einarův „případ“.

Tempo románu je spíše pozvolnější, což odpovídá ladění knihy a jen to podporuje něžnost příběhu. Autor v mnoha směrech věci pouze naznačuje a nechává je v čtenářově hlavě rezonovat; každý je tak může uchopit po svém. Svá sdělení nepředává pomocí slov, nýbrž díky atmosféře, kterou buduje pěkně kousek po kousku. Dialogy působí velmi přirozeně a v místech, kde je třeba jistá naléhavost, jsou to právě ony, kdo ji způsobují. Ebershoff udržuje čtenáře v jistém napětí, jak to vlastně celé dopadne, a přesto se čte Dánská dívka velmi lehce.

Narátorkou audioknihy je zkušená dabérka Dana Černá. Svůj hlas propůjčila třeba herečce Umě Thurman nebo Charlotte ze Sexu ve městě. Musím se přiznat, že právě díky tomu jsem si vytvořila jisté předsudky a trochu jsem se bála, zda zvládne dobře vystihnout citlivost románu. Mé obavy však byly samozřejmě naprosto zcestné. Její podmanivý hlas onu něžnost naopak jen podtrhuje a kvalitativně hodnotím tuto audioknihu jako jednu z nejlepších, jakou jsem dosud měla možnost poslouchat. Atmosféře napomáhají i krátké klavírní vsuvky, které tvoří předěly jednotlivých kapitol.

Dánská dívka zkrátka obsahuje všechno, co v (audio)knize hledám. Neotřelý námět, silné postavy se zajímavým psychologickým vývojem, dobře budovanou atmosféru a hlavně citlivé vyprávění. Více, než o čemkoliv jiném, je tento román příběhem velké lásky. Lásky ve své nejkrásnější podobě. Jak už jsem napsala výše, audiokniha všechny tyto aspekty jen vyzdvihuje a mně nezbývá, než ji moc a moc doporučit. Celkově dnes hodnotím 4,5/5 a to jen proto, že, ač je to zvláštní a neobvyklé, na mě v tomto případě film zapůsobil ještě o malinko víc.

Za poskytnutí audioknihy k recenzi a rozšíření mých (audio)čtenářských obzorů moc děkuji Bety z Audiotéky. Na knihu určitě nezapomeňte mrknout tady.

A povídejte Vy! Myslím, že Dánská dívka je tak notoricky známé dílo, že se s ním většina z Vás už v nějaké podobě setkala. Vítězí u Vás kniha nebo film? A taky se Vám tak moc líbila? 😊

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)