Studený podzim, Pozdní hodina (2016)
Ivan Bunin. Dvě povídky mistra ruské moderny. Překlad Jan Zábrana. Připravil Michal Bureš. Redaktor Alena Zemančíková. Zvukový mistr Dominik Budil. Spolupráce na pořadu Tomáš Pernický. Hudební spolupráce Jan Trojan. Použitá hudba Gubaidulina, Schnitke – Musica Nostalgica. Režie Michal Bureš.
Čte Igor Bareš a Hana Maciuchová.
Natočeno 11. – 19. 10. 2016 (RS3 Vinohrady). Premiéra 28. 12. 2016 (ČRo Vltava, 9,30-9,48h.) v cyklu Kabinet. Repríza 24. 9. 2018 (ČRo 3 Vltava, 14:30 h) v cyklu Marek Šindelka uvádí…; 2. 8. 2021 (ČRo 3 Vltava, 9:02 h.) v cyklu Dopolední četba; 1. 9. 2023 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.).
Lit.: Fleyberková, Klára: Marek Šindelka uvádí… In web ČRo 3 Vltava, 25. září 2018 (článek). – Cit.: Volný autorský cyklus, ve kterém poznáváme vkus našich spisovatelů. Tentokráte z rozhlasového archivu vybírá Marek Šindelka, držitel ceny Jiřího Ortena a dvojnásobný laureát ceny Magnesia Litera za prózu. (….)
Lit.: anonym: Antigona, V Paříži, Studený podzim a Pozdní hodina. Povídky klasika ruské literatury Ivana Alexejeviče Bunina. In web ČRo 3 Vltava, 28. srpen 2023 (článek). – Cit.: Ruský prozaik a básník, nositel Nobelovy ceny (1933) Ivan Bunin je považován především za autora meditativní, novoromanticky laděné reflexivní lyriky a vynikajícího povídkáře a novelistu. Všeobecně se o něm ví i to, že jde o potomka starého ruského šlechtického rodu. Vždy byl považován za klasického reprezentanta pravé a nefalšované beletrie ve smyslu vskutku „krásného psaní“. (…)
Při vyslovení Buninova jména si ze všeho nejspíš vybavíme jeho Temné aleje a jejich nostalgický, posmutnělý a vytříbený jazyk i vskutku aristokratického ducha. V jeho prózách však můžeme zaslechnout i spodní humornou notu, zejména v mistrných charakteristikách postav, ve výstižném popisu zevnějšku, v ironii nad klišé ruského smutku a melancholie.
Ivan Bunin nesouhlasil s bolševickým režimem v Rusku, žil ve Francii a jeho díla v Rusku nesměla vycházet. Součástí kánonu ruské literatury se stal až po smrti, ale do dnešních dnů jsou některá jeho díla pro ruskou vládnoucí vrstvu nepřijatelná. V roce 2016 dokonce ruská pravoslavná církev přišla s požadavkem, aby jeho díla byla vyřazena ze školních osnov, protože jsou příliš volnomyšlenkářská.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku