Osudy – Jan Patočka 1/5 (2016)

Životní příběh českého filozofa očima jeho žáků, rodinných příslušníků, odborníků.  Připravili Vladimíra a Viktor Bezdíčkovi. Technická spolupráce Petr Janečka.

V pořadu hovoří Ivan Blecha, Ivan Chvatík, Františka a Jan Sokolovi, Zdeněk Pinc a Zdeněk Šesták.

Natočeno 2016. Premiéra 2. – 6. 1. 2017 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.) k 40. výročí vzniku prohlášení Charta 77.

Lit.: anonym: Jan Patočka: Životní příběh českého filozofa očima jeho žáků, rodinných příslušníků, odborníků. In web ČRo 3 Vltava, leden 2017 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Spolu s významným výročím Charty 77 se připomíná i úloha filosofa Jana Patočky (1907-1977) jako jednoho z prvních mluvčích a duchovních otců této občanské akce. Patočka je ale také osobnost, která je ve svém oboru spojena s navázáním na světový proud a překročením a oživením úzkých lokálních poměrů.

Zároveň po několika myslitelích, kteří ve filosofii aspirovali na mezinárodní pozornost, jako J. A. Komenský či T. G. Masaryk, je právě on tím, kdo dnes dosahuje zaslouženého věhlasu, a z okruhu badatelů, kteří navázali na dědictví filosofa Edmunda Husserla, patří k těm významnějším, kteří jeho fenomenologii rozvinuli originálním způsobem a přinesli do ní nové impulsy.

Patočkův život odráží v mnohém peripetie 20. století. Jeho univerzitní kariéra se rozbíhala natřikrát, vždy znovu v zárodku přervána nepříznivými událostmi velkých dějin: druhou světovou válkou, únorem 1948, srpnem 1968 a následnou normalizací. Přesto vystupuje ve vzpomínkách mnohých jako charismatický učitel, zejména zásluhou bytových přednášek a seminářů, a jeho pedagogická stopa je mimořádná. Jí, stejně jako Patočkovu životnímu příběhu a jeho myšlenkovému vývoji je věnováno pět dílů Osudů.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)