Pro a proti – Mobilní operátoři (2017)
Běžní zákazníci se tento týden začali na mobilních operátorech domáhat několikanásobného snížení ceny volání potom, co se ministr financí Andrej Babiš pochlubil tarifem pro zaměstnance ministerstva. Veronika Sedláčková se zeptá svých hostů, jestli jsou množstevní slevy pro firmy a úřady porušením pravidel hospodářské soutěže nebo běžnou, legální praxí v obchodě. Hosty Pro a proti budou předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík a ředitel Asociace provozovatelů mobilních operátorů Jiří Grund.
Natočeno 2017. Premiéra 27. 4. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h). K poslechu zde.
Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Stát chce mobilní operátory dojit, o konkurenční prostředí nestojí, tvrdí Asociace provozovatelů mobilních sítí. In web ČRo Plus, 27. 4. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nedávno se ministr financí pochlubil, že jeho úřad vyjednal pro zaměstnance levné mobilní tarify, jedenáctkrát levnější, než byly v roce 2013. Informace vzbudila diskuzi o tom, proč jsou ceny pro jednotlivé zákazníky operátorů vyšší. Nedoplácejí běžní spotřebitelé na slevy nabízené firmám?
„V České republice neexistuje běžná komodita nebo služba, která by byla oproti průměru Evropské unie tak brutálně předražená,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík.
Tento spolek chce prý tomuto „obírání“ běžných spotřebitelů všemi možnými způsoby zabránit. „Připravujeme podnět nejen k Českému antimonopolnímu úřadu, ale i k Evropské komisi, protože existuje překryv pravomocí.“
„Nejsem proti množstevním slevám. Ale ve chvíli, kdy stejnou službu má někdo za 80 korun a jiný za 750 korun, a sám operátor ještě přizná, že ta nižší cena je pod náklady, tak to má důsledek narušení hospodářské soutěže v tom, že když se jednomu prodá velmi levně, tak ostatním se musí předražit… Dokazuje to i srovnání se zbytkem Evropské unie, kdy se čeští občané v pultových cenách tarifů pohybují o desítky procent nad průměrem EU. “
Svatopluk Bartík
Bartík pochybuje, že koncoví zákazníci mají možnost si vyjednat extrémně vyšší slevy. „To platí jen z velmi malé části… Koneckonců, přímo nebo nepřímo to přiznávali sami operátoři, jako ještě nedávno generální ředitel O2 v Mladé frontě, že část těch slev pro větší odběratele je opravdu pod náklady, což zákon o ochraně hospodářské soutěže zakazuje.“
„Pokud běžně dávají operátoři slevy i jen trochu větším firmám s deseti, dvaceti simkartami, a ta sleva se pohybuje až na 90 %, a zároveň si operátoři drží extrémně vysoké zisky…, tak to svědčí o tom, že na straně jedné existuje konkurence na firemním trhu, ale na trhu pro koncové zákazníky neexistuje, protože cena je u všech hlavních operátorů stejná,“ upozornil aktivista.
„Většina lidí dnes nevolá za ceníkové ceny, ale za ceny, které se na trhu vysoutěží nebo vyjednají se zákazníky… Operátoři nemají mamutí zisky, protože investují miliardy korun do rozvoje sítě… V České republice chtěli politici primárně vybrat spoustu peněz, takže operátoři v průběhu aukcí dali státu 20 miliard korun, jen aby mohli stavět síť. Český stát, přeneseně Český telekomunikační úřad nikdy neudělal nic pro to, aby tady byla větší konkurenční soutěž. To je příčina problému. “
Jiří Grund
Ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund je přesvědčen, že na českém trhu je konkurence, a cenu určuje střet nabídky a poptávky.
„Český telekomunikační úřad (ČTÚ) určuje pravidla trhu, kolik miliard korun musí operátoři dát za licence a jaké musí poskytnout pokrytí, a to vše se promítá do nákladů,“ vysvětlil.
Grund tvrdí, že máme jednu nejrychleji dostupných sítí rychlého internetu oproti zahraničí. „Ale máme tady cenovou úroveň, která odpovídá přísným pravidlům, které ČTÚ před lety zadalo… Stát v minulosti místo toho, aby vzniklo vysoce konkurenční prostředí, tak chtěl operátory dojit a mít desítky miliard jako příjem do rozpočtu.“
„Také je tady obrovské množství takzvaných šedých operátorů. To znamená, že úřad nebo velká firma vysoutěží tarify pro sebe, ale pak je přeprodává svým zaměstnancům, jejich rodinným příslušníkům, kamarádům a známým, a to je proti duchu telekomunikačního zákona, protože to odporuje pravidlům,“ shrnul složitou situaci na českém telekomunikačním trhu Jiří Grund.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku