Osudové ženy – Rosa Holubová (2017)

8. díl cyklu nazvaného „Osudové ženy“. Každý týden vám nabízíme portréty femmes fatales, žen, které ovlivňovaly politický i kulturní život. Tento díl připravila a slovem provází Eva Dvořáková. Autorem dokudramat je Hynek Pekárek. Dramaturgie Ivana Denčevová. Režie Michal Bureš.

Účinkují Marek Holý, Václav Jílek, Jaroslav Satoranský, Lucie Polišenská a Marek Lambora. Hovoří Martin Šámal, archivář Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Natočeno 2017. Premiéra 28. 4. 2017 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.). Repríza 6. 5. 2023 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.); 20. 5. 2023 (ČRo Plus, 15:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Dvořáková, Eva: Strach, nebezpečí a vyčerpání. Život ve stínu Emila Holuba. Osudové ženy: Rosa Holubová. In web ČRo 2 Praha, 28. 4. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Pamatujete si tu scénu? Cimrman se ptá Emila Holuba, jestli se chystá na další výpravu. „Doma bude. Už se narajzoval dost!“ odpovídá Holubova žena za manžela. Jenže právě film Jára Cimrman ležící spící obraz Růženy Holubové dost pokřivil. 

„Rosa nechtěla být pouhým doprovodem svého muže na africké cestě. Naopak. Stala se platnou členkou výpravy. Preparovala menší zvířata, byla velmi nadaná jazykově a Holub využíval také jejích diplomatických schopností. Teba při jednání s domorodci,“ říká Martin Šámal, archivář Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. 

Poprvé se Emil a Rosa setkali v roce 1880. Rose Hofové bylo 15 let, Emilovi 33. Měl za sebou sedm let v Africe a domů se vrátil jako celebrita. „Jestli ji právě tohle oslnilo? Těžko říct. Ale jeho osobnost jí imponovala. Taky ji určitě upoutaly jeho sbírky. V té době to bylo něco neobvyklého.“

Skandální Holubovy vztahy

Jako dcera inspektora vídeňské Rotundy v Prátru totiž Holubovi pomáhala s výstavou jeho sbírek. Že se pak stane jeho ženou, nikdo nečekal. Holub se chtěl věnovat hlavně bádání. Rodinný život do jeho plánů nezapadal. Jak zjistila jeho první snoubenka Berta Nováková.

Čekala na něj celých těch sedm let. „Když se ale Holub vrátil z Afriky, místo svatby došlo k rozchodu. Holub se ve zlém rozešel s její rodinou, a dokonce se to začalo propírat i v novinách, což bylo to velmi nepříjemné.“ Tenhle skandál nenechal klidným ani Rosina otce. Bál se o dceřinu pověst.

Vynucená svatba a druhá expedice

A tak výhružkami donutil Holuba k sňatku 2. listopadu 1883. Ani jeden z novomanželů v chrámu sv. Jana na Praterstrasse štěstím nezářil. Rosa to oplakala a Holub ještě ten večer odjel do Prahy. O pár dní později byli manželé Holubovi na cestě do Afriky.

Expedici od začátku provázela smůla. „Hned v Kapském městě došlo ke čtyřměsíčnímu zdržení. Pak postupně celou výpravu zachvátila malárie. Dva členové zemřeli.“ A pak na dosud neprobádaném území Mašukulumbů se proti nim postavili domorodci. Na útěku bojovali o život.

„Bylo dojemné vidět tuto mladou ženu, jak následuje manžela územím divokých kmenů. Ve vražedném klimatu s ním sdílí jeho únavu a nebezpečí.“
misionář Francois Coillard, který se s expedicí setkal v červenci 1886

Strach, nebezpečí, naprosté vyčerpání

„Jsem přesvědčený, že právě útrapy, které Holub s Rosou v Africe prožili, způsobily, že si jeden druhého začali vážit. Jestli na začátku mezi nimi nebyl žádný vztah, pak už určitě ano,“ míní historik. Rosa byla Holubovi oporou i po návratu do Evropy. Ve finanční tísni způsobené náklady na výstavu sbírek.

Podporovala ho taky v jeho snahách o třetí africkou expedici. „Stála při Holubovi nejen v době, kdy byl slavným cestovatelem a dařilo se mu, ale taky v době, kdy to byl nemocný, stárnoucí, umírající muž odkázaný na její pomoc.“ Právě to z ní podle Martina Šámala dělá osudovou ženu.

Neopustila ho ani po smrti

„Rosa má podíl na tom, že Holuba dneska vnímáme jako symbol českého cestovatelství.“ Rosa záměrně zůstala v Holubově stínu. Když zemřel, bylo jí jen 37 let. Místo, aby se věnovala vlastní kariéře, zasvětila zbytek svého života péči o jeho památku. Přestěhovala se do Hietzingu.

„Tam se obklopila jeho sbírkami. Neopustila je, ani když Vídeň byla za 2. světové války těžce bombardovaná. Nešla se skrýt do krytu. V tomto bytě přijímala i návštěvy. Třeba Hanzelku se Zikmundem.“ Rosa Holubová zemřela 28. září roku 1958 v 93 letech.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)