70 let JAMU 1/14 (2017)

Připravila Iveta Novotná. Dramaturgie Alena Blažejovská.

Připravilo Brno v roce 2017. Premiéra 20. 5. 2017 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 17:00 – 18:00 h). K poslechu zde.

Obsah: 1. Rozhovor s děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem o historii i současnosti brněnské umělecké akademie.  – Obsah: 2. Reportáž o oboru činoherního herectví k 70. výročí založení JAMU (20 min.) – 3. Reportáž o oboru muzikálové herectví k 70. výroční založení JAMU (18 min.) – 4. Obor režie a dramaturgie vede v jednom ateliéru Petr Oslzlý (16 min) – 5. Druhý ateliér režie a dramaturgie vede Václav Cejpek (16 min) – 6. Třetí ateliér režie a dramaturgie vede Josef Kovalčuk (18 min) – 7. Reportáž o ateliéru scénografie na Divadelní fakultě JAMU (16 min).

Pozn.: Dokázali byste vyjmenovat deset oborů, které se učí na JAMU? Seriál Zelného rynku vám jich představí hned čtrnáct. Na úvod tohoto seriálu k výročí umělecké akademie si poslechněte rozhovor s děkanem Divadelní fakulty Petrem Francánem.  (anotace)

Lit.: Novotná, Iveta: Na JAMU nestudují jen herci! Brněnská vysoká škola slaví 70 let. In web ČRo Brno, 19. 5. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Poslechněte si rozhovor Ivety Novotné s děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem o historii i současnosti brněnské umělecké akademie. Na rozhovor ve vysílání magazínu Zelný rynk naváže čtrnáctidílný seriál, který představí všechny obory, které se na divadelní fakultě studují.

Janáčkova akademie múzických umění v Brně si v letošním roce připomíná 70. výročí svého založení. Škola byla ustanovena vládním zákonem 12. září 1947. Samotná výuka začala 1. října téhož roku.

Nově založená akademie nejdříve sídlila ve třech budovách: v někdejší Janáčkově varhanické škole, v domě Komenium, který stál přímo naproti, a v horním patře budovy pojišťovny na dnešním Moravském náměstí. 

V roce 1949 získala škola polovinu budovy někdejšího německého gymnázia na Komenského náměstí a o několik let později ji dostala do užívání celou. Vládním nařízením z roku 1951 se Janáčkova akademie múzických umění rozdělila na divadelní a hudební fakultu.

„V roce 1959 byl výnosem ministerstva zrušen tento způsob dělení na dvě fakulty a vznikla jenom jedna fakulta. Následkem Sametové revoluce byly pod novou rektorkou Alenou Štěpánkovou-Veselou v roce 1990 opět odděleny divadelní a hudební fakulta,“ vysvětluje historii školy děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán.

Petr Francán nastoupil do funkce děkana v říjnu roku 2016. Jeho cílem je, aby divadelní fakulta zůstala institucí, která klade velký důraz na dialog mezi studentem a pedagogem.

„Tento dialogický způsob mi připadá velmi dobrý a velmi potřebný. Jsou věci, které nelze předat tím, že poskytnete informace, ale tím že spolu žijete, spolu existujete, spolu komunikujete. Je důležité, aby se studentům dostávalo reakcí na jejich činnost a aby také měli možnost potkat se s děkanem,“ pokračuje Francán.

Z tohoto důvodu je na JAMU přijímáno velmi malé procento uchazečů. K 31. prosinci 2016 na hudební fakultě studovalo 368 a na divadelní fakultě 352 studentů. „Na každém jedinci záleží a ta jeho touha něco vyjádřit je velmi podstatným procentem při rozhodování u přijímacího řízení. Participace na výuce ze strany studentů je u nás vyžadována,“ říká Petr Francán.

70. výročí oslaví Janáčkova akademie múzických umění několika akcemi, které budou této významné události věnovány. Bližší informace o programu najdete na této stránce.

Tvorba studentů a absolventů brněnské divadelní fakulty je neodmyslitelně spjata s magazínem Českého rozhlasu Brno Zelný rynk. Právě zde si představíme jednotlivé obory, které se na Divadelní fakultě JAMU vyučují, seznámíme se s některými studenty a význačnými absolventy této školy a ukážeme si, jak například vypadá hodina herectví nebo scénografie.

Čtrnáctidílný seriál, který natočila Iveta Novotná, ve vysílání Zelného rynku bezprostředně naváže na její rozhovor s děkanem divadelní fakulty Petrem Francánem. Ten si můžete poslechnout už teď.

Lit.: Novotná, Iveta: JAMU si připomíná 70. výročí založení. Projděte se jejími obory. In web ČRo Brno, 27. 6. 2017 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Janáčkova akademie múzických umění v Brně si v letošním roce připomíná 70. výročí od svého založení. Při této příležitosti odvysílal Zelný rynk první část seriálu Ivety Novotné, představujícího obory, které se na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění vyučují.

Jedním z nejznámějších oborů je bezpochyby činoherní herectví. Janáčkova akademie múzických umění byla založena v roce 1947. Obor režie a herectví byl jeden z prvních, které zde bylo možné studovat. V červnu roku 1948 byl na této škole otevřen Dramatický odbor se samostatnými obory režie a herectví.

Vůbec prvními absolventy herectví se v roce 1951 stali například Květa Fialová, Eduard Cupák nebo Josef Karlík. O dvacet let později stejný obor absolvoval i herec Bolek Polívka. Ten svou zkušenost se studiem na JAMU považuje za jednu z nejlepších: „Na JAMU jsem se dozvěděl to důležité. To dějinné. A o tom hraní jsem se nejvíc dozvěděl od mých kamarádů z Divadla Husa na provázku.“

V současné době na JAMU fungují čtyři herecké ateliéry. Vede je Aleš Bergman, Oxana Smilková, Lukáš Rieger a Nika Brettschneiderová. Herecká profese bývá často spojována se lhaním. Dokonce se vžilo rčení „Nehraj na mě divadlo“. Podle Aleše Bergmana ale nemá lhaní s herectvím vůbec nic společného: „Když jde herec na jeviště, tak prozkoumává možnosti své postavy, i svoje vlastní možnosti. To vůbec není lež, ale je to hraní si na možnosti, které v sobě máme.“

Na stejném principu funguje i obor muzikálové herectví. Jeho studenti musí umět nejen dobře hrát, ale i zpívat a tančit. Speciální styl hraní v muzikálu podle vedoucího čtvrtého ročníku Petra Štěpána neexistuje: „Herec je buď dobrý, anebo špatný a herec, který umí, anebo neumí něco navíc. O tom je to muzikálové herectví.“

„To, co neuzpíváte, to se dá ještě dohrát, ale co nezahrajete, tak to nedozpíváte. To se snažíme vštěpovat i svým studentům, že bytost na jevišti je v první řadě herec,“ dodává k muzikálovému herectví Stanislav Slovák.

Obor muzikálové herectví vznikl na brněnské Janáčkově akademii múzických umění v roce 1990. V současné době tam fungují tři muzikálové ateliéry. Vede je Sylva Talpová, Stanislav Slovák a Petr Štěpán. Kromě Brna se muzikálové herectví vyučuje ještě na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Na vysokoškolské úrovni se ale tento obor vyučuje pouze v Brně.

„My nejvíc těžíme z toho, že v Brně existuje Janáčkova akademie,“ přiznává ředitel brněnského Městského divadla Stanislav Moša, „ máme možnost tím, co děláme, ovlivňovat výběr studentů a jejich směřování. Až 95% zaměstnanců Městského divadla v uměleckých profesích tvoří absolventi této školy,“ dodává Moša.

Dalším oborem, který se kromě herectví učí na JAMU od jejího založení, je režie. V roce 1950 se přidala i divadelní dramaturgie. Vzhledem k propojenosti režie a dramaturgie se nyní tyto obory vyučují na JAMU společně, a to ve třech ateliérech pod vedením Petra Oslzlého, Václava Cejpka a Josefa Kovalčuka.

Hlavní smysl všech tří ateliérů je podobný, ale náplň výuky závisí na osobnosti vedoucího pedagoga, na jeho způsobu práce a na jeho zkušenostech. Petr Oslzlý se soustředí na nepravidelnou dramaturgii. „Tato dramaturgie čerpá témata z prózy a poezie, čili se neopírá o dramatickou literaturu. Vytváří si své vlastní scénáře,“ vysvětluje Oslzlý.

Druhý vedoucí ateliéru režie a dramaturgie, Václav Cejpek, má přístup zcela odlišný. Je ovlivněný svou šestnáctiletou zkušeností, kdy pracoval na pozici dramaturga v Mahenově divadle. „Zaměřuji se na hry pro velké divadlo, velkou klasiku, a současné hry pro velké divadlo mě také velmi zajímají. Je mi blízká celá německojazyčná divadelní kultura.“

Třetím pedagogem, který vede ateliér režie a dramaturgie, je Josef Kovalčuk. Koncepci svého ateliéru formoval společně s Arnoštem Goldflamem. Je tedy založená na jejich několikaleté praxi v brněnském HaDivadle. Josef Kovalčuk vysvětluje: „Vycházeli jsme z toho, co jsme jako tvůrci dělali. Vycházeli jsme z určitého divadelního cítění, názoru a poetiky, kterou jsme za dobu svého působení zformovali. Principem ateliéru bylo, aby studenti mohli rozvíjet svou vlastní osobitost.“

Pro ateliéry režie a dramaturgie je velmi důležitá spolupráce se studenty herectví. „Je nutno podotknout, že ta škola není herecké ani režisérské učiliště, ale že funguje komplexně,“ upozorňuje pedagog režie Ivo Krobot. Během svého studia připraví mladí umělci několik školních projektů a na závěr studia i velký absolventský projekt. Na něm se podílí řada studentů z jiných ateliérů. Velkou měrou k výslednému tvaru přispívají například studenti scénografie.

Ateliér scénografie na Janáčkově akademii múzických umění vznikl v roce 1990. Jeho vznik inicioval tehdejší děkan divadelní fakulty Josef Kovalčuk. Základy výuky zformovali scénografové Jan Konečný a Jana Preková.

„Studovali jsme Junga nebo jsme skrze něj vytvořili systém, jak dílo vnímat,“ říká Jana Preková. Cílem tohoto oboru je vychovat profesionály v oblasti scénického a kostýmního designu, pokračuje vedoucí oboru Marie Jirásková: „Scénografie vychovává studenty k celkovému myšlení a koncepčnímu myšlení nad divadelním tématem. Aktualizuje například historické hry v kontextu současného dění a současných událostí.“

Všechny odvysílané díly rozhlasového seriálu Ivety Novotné si nyní můžete poslechnout i na internetu. Ve vysílání jubilejního seriálu budeme v Zelném rynku pokračovat opět po prázdninách. Uslyšíte například díly věnované divadelnímu manažerství a jevištním technologiím nebo Rozhlasové a televizní dramaturgii a scenáristice.

Lit.: Blažejovská, Alena: 70. výročí založení JAMU v rozhlasovém vysílání. In Občasník JAMU 1/2018, s. 15-16 (článek). – Cit.: Loňské jubileum Janáčkovy akademie múzických umění připomínaly  v průběhu  roku  četné  rozhlasové  pořady,  které mohli vyslechnout zejména posluchači stanic Český rozhlas Vltava  a  Český  rozhlas  Brno.  Pokud  jde  o  pořady  hudební nebo ty, jejichž hosty byli hudebníci spjatí s JAMU, byly vesměs  připraveny  péčí  hudebního  dramaturga  Českého  rozhlasu Jana Hlaváče. Ten například už v únoru pozval do pořadu Telefonotéka varhanici a emeritní rektorku JAMU prof. Alenu Štěpánkovou-Veselou.
O další zpřítomnění domovské vysoké školy v rozhlase se postaraly  –  jak  jinak  –  tvůrkyně  z  Ateliéru  rozhlasové  a  televizní  dramaturgie  a  scenáristiky.  Už  v  průběhu  jara  a  léta 2017 se v literárně-publicistickém magazínu Českého rozhlasu  Brno  Zelný  rynk  vysílaly  první  reportáže  z  patnáctidílného seriálu MgA. Ivety Novotné – absolventky ateliéru RTDS a  v  současnosti  doktorandky  Divadelní  fakulty  JAMU.  Iveta Novotná  se  rozhodla  představit  postupně  všechny  obory, které se na DF vyučují. Jako první dostalo prostor činoherní herectví  –  i  proto,  že  veřejnost  si  Divadelní  fakultu  spojuje především s výukou herectví. Posluchače i čtenáře webových stránek pořadu Zelný rynk o tom informovala takto:
V současné době na JAMU fungují čtyři herecké ateliéry. Vede je Aleš Bergman, Oxana Smilková, Lukáš Rieger a Nika Brettschneiderová. Herecká profese bývá často spojována se lhaním. Dokonce se vžilo rčení „Nehraj na mě divadlo“. Podle Aleše  Bergmana  ale  nemá  lhaní  s  herectvím  vůbec  nic  společného:  „Když  jde  herec  na  jeviště,  tak  prozkoumává  možnosti své postavy, i svoje vlastní možnosti. To vůbec není lež, ale je to hraní si na možnosti, které v sobě máme.“
Na  stejném  principu  funguje  i  obor  muzikálové  herectví. Jeho studenti musí umět nejen dobře hrát, ale i zpívat a tančit.  Speciální  styl  hraní  v  muzikálu  podle  vedoucího  čtvrtého  ročníku  Petra  Štěpána  neexistuje:  „Herec  je  buď  dobrý, anebo špatný, a herec, který umí, anebo neumí něco navíc. o tom je to muzikálové herectví.“ Obor  muzikálové  herectví  vznikl  na  brněnské  Janáčkově akademii  múzických  umění  v  roce  1990.  V  současné  době tam  fungují  tři  muzikálové  ateliéry.  Vede  je  Sylva  Talpová, Stanislav  Slovák  a  Petr  Štěpán.  Kromě  Brna  se  muzikálové herectví vyučuje ještě na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Na vysokoškolské úrovni se ale tento obor vyučuje pouze v Brně.
Dalším oborem, který se kromě herectví učí na JAMU od jejího  založení,  je  režie.  V  roce  1950  se  přidala  i  divadelní dramaturgie.  Vzhledem  k  propojenosti  režie  a  dramaturgie se  nyní  tyto  obory  vyučují  na  JAMU  společně,  a  to  ve  třech ateliérech pod vedením Petra Oslzlého, Václava Cejpka a Josefa Kovalčuka. Hlavní  smysl  všech  tří  ateliérů  je  podobný,  ale  náplň  výuky závisí na osobnosti vedoucího pedagoga, na jeho způsobu práce a na jeho zkušenostech. Petr Oslzlý se soustředí na nepravidelnou dramaturgii. „Tato dramaturgie čerpá témata z prózy a poezie, čili se neopírá o
dramatickou literaturu. Vytváří si své vlastní scénáře,“ vysvětluje Oslzlý.
Druhý  vedoucí  ateliéru  režie  a  dramaturgie,  Václav  Cejpek, má přístup zcela odlišný. Je ovlivněný svou šestnáctiletou zkušeností, kdy pracoval na pozici dramaturga v Mahenově divadle. „Zaměřuji se na hry pro velké divadlo, velkou klasiku, a současné hry pro velké divadlo mě také velmi zajímají. Je mi blízká celá německojazyčná divadelní kultura.“ Třetím  pedagogem,  který  vede  ateliér  režie  a  dramaturgie, je Josef Kovalčuk. Koncepci svého ateliéru formoval společně  s  Arnoštem  Goldflamem.  Je  tedy  založená  na  jejich několikaleté  praxi  v  brněnském  HaDivadle.  Josef  Kovalčuk vysvětluje: „Vycházeli jsme z toho, co jsme jako tvůrci dělali. Vycházeli  jsme  z  určitého  divadelního  cítění,  názoru  a  poetiky,  kterou  jsme  za  dobu  svého  působení  zformovali.  Principem ateliéru bylo, aby studenti mohli rozvíjet svou vlastní osobitost.“
Pro  ateliéry  režie  a  dramaturgie  je  velmi  důležitá  spolupráce se studenty herectví. „Je nutno podotknout, že ta škola není herecké ani režisérské učiliště, ale že funguje komplexně,“ upozorňuje pedagog režie Ivo Krobot. Během svého studia připraví mladí umělci několik školních projektů a na závěr studia  i  velký  absolventský  projekt.  Na  něm  se  podílí  řada studentů z jiných ateliérů. Velkou měrou k výslednému tvaru přispívají například studenti scénografie.
Ateliér  scénografie  na  Janáčkově  akademii  múzických umění vznikl v roce 1990. Jeho vznik inicioval tehdejší děkan divadelní  fakulty  Josef  Kovalčuk.  Základy  výuky  zformovali scénografové Jan Konečný a Jana Preková.  „Studovali jsme Junga nebo jsme skrze něj vytvořili systém, jak dílo vnímat,“ říká Jana Preková. Cílem tohoto oboru je  vychovat  profesionály  v  oblasti  scénického  a  kostýmního designu,  pokračuje  vedoucí  oboru  Marie  Jirásková:  „Scénografie  vychovává  studenty  k  celkovému  myšlení  a  koncepčnímu  myšlení  nad  divadelním  tématem.  Aktualizuje  například historické hry v kontextu současného dění a současných událostí.“
Po prázdninách se magazín Českého rozhlasu Brno Zelný rynk  k  seriálu  Ivety  Novotné  opět  vrátil.  V  dalších  týdnech pak  vysílal  reportáže  věnované  těmto  oborům  a  ateliérům: Fyzickému divadlu, Tanečnímu a pohybovému divadlu a výchově,  Divadlu  a  výchově,  Výchovné  dramatice  neslyšících, Divadelnímu manažerství a jevištní technologii, Světelnému designu, Audiovizuální tvorbě a divadlu a nakonec i Rozhlasové a televizní dramaturgii a scenáristice.
V souvislosti s tím, že JAMU byla zřízena v září 1947, byly hlavní  rozhlasové  programy  na  stanici  Český  rozhlas  Vltava naplánovány  právě  na  září.  V  cyklu  Osudy  zaznělo  pětidílné  memoárové  vyprávění  divadelního  a  televizního  dramaturga,  překladatele,  pedagoga,  bývalého  děkana  a  později rektora  Janáčkovy  akademie  múzických  umění  v  Brně  prof. Václava Cejpka. Pod názvem Jak to bylo s obrazovkou, jevištěm a talárem je pro rozhlas připravila PhDr. Olga Jeřábková.
Další  slovesný  dramaturg  Českého  rozhlasu,  Ludvík  Němec, koncipoval  pro  vysílání  10.  září  literární  pásmo  věnované Ludvíku Kunderovi, mj. čestnému doktorovi JAMU a synovci prvního  rektora  JAMU,  prof.  Ludvíka  Kundery  staršího.  Pořad se pod názvem Hry a jiné hříčky vysílal v cyklu Schůzky s literaturou.
A konečně na 9. září 2017 jsem připravila do vysílání stanice Vltava dvouhodinový Páteční večer JAMU sedmdesátiletá, k jehož přípravě jsem přizvala prorektora JAMU prof. Josefa Kovalčuka a děkana Divadelní fakulty JAMU doc. Petra Francána.  Josef  Kovalčuk  provedl  posluchače  výroční  výstavou v Divadle na Orlí. Prostřednictvím komentování vystavených fotografií  a  dalších  dokumentů  z  archivu  JAMU  a  vyprávění o  historii  školy  se  posluchači  mj.  dozvěděli,  že  už  na  podzim 1945 se uvažovalo o zřízení uměleckých akademií v Praze i v Brně. Nakonec však byla roku 1946 zřízena jen pražská AMU.  Brněnské  osobnosti  jako  již  zmíněný  Ludvík  Kundera byly tímto vývojem zklamané a obrátily se na řadu měst, institucí a vysokých škol s požadavkem, aby podpořily vznik umělecké vysoké školy v Brně. Četné podpůrné dopisy pak byly zaslány  parlamentu,  vládě  a  nakonec  byla  JAMU  dekretem z 12. září 1947 skutečně zřízena.
O historii, ale i současnosti JAMU pak v Pátečním večeru na základě vlastních zkušeností vyprávěli a vzájemně diskutovali účastníci besedy čtyř porevolučních rektorů – prof. Alena Štěpánková-Veselá, prof. Alois Hajda, prof. Václav Cejpek a prof. Ivo Medek. Roli moderátora laskavě přijal Petr Francán.
Obě  části  Pátečního  večera  byly  provázeny  úryvky  a  citacemi  hudebních  skladeb  různých  žánrů,  takže  jejich  prostřednictvím  byli  v  pořadu  přítomni  i  hudební  tvůrci  a  interpreti  spjatí  nejen  s  divadelní,  ale  především  hudební fakultou jubilující školy.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)