Host do domu – Zdeněk Svěrák (2017)
Host: scénárista, textař a herec Zdeněk Svěrák. Budu šťastný, dokud bude divadlo, a dokud mi neseberou řidičák. Moderuje Martina Kociánová.
Natočeno 2017. Premiéra 1. 6. 2017 (ČRo 2 Praha, 11:05 h). K poslechu zde.
Lit.: Kuchyňová, Zdeňka: Zdeněk Svěrák: Budu šťastný, dokud bude divadlo, a dokud mi neseberou řidičák. In web ČRo 2 Praha, 1. 6. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: I když Zdeněk Svěrák loni oslavil 80. narozeniny, hraje v Divadle Járy Cimrmana 16 představení měsíčně. V hlavě nosí všech 15 her. Se synem dokončuje sedmý společný film Po strništi bos a s Jaroslavem Uhlířem se chystá oslavit 50 let spolupráce koncertem v O2 aréně.
Co ho momentálně nejvíc těší? „Asi to bude divadlo Járy Cimrmana. Jaroslav Weigel teď špatně dýchá a někdy si netroufá hrát představení Akt. Tak jsme udělali studio mladých. Místo 85 letého tam jde 81 letý Svěrák.“ Bude divadlo stát a padat s tímto souborem? „Já si to myslím. Ale třeba se mýlím. Je to autorské divadlo a myslím, že diváci budou chtít, aby tam ti autoři byli.“
Vstup do vlastního muzea? Někdy si připadáte, že už jste mrtvej
V Čechách pod Kosířem vzniklo Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových. Jaký je to pocit vstoupit do vlastního muzea? „Na jedné straně je to pocit hezký, že vaše dílo zaplní muzeum. Každému filmu je věnována jedna místnost. Na druhou stranu si připadáte, že už jste mrtvej.“
Je v muzeu nějaký zásadní exponát? „Syn Honza chtěl, abych do muzea věnoval svůj psací stroj. To je opravdu cennost. Já jsem na něj psal od dětství. Říkal jsem: Honzo, pro mě je to tak cenná věc, že jestli to někdo ukradne, tak budu nešťastný. Slíbil, že bude přišroubovaný.“
S Uhlířem napsali na 400 písniček
Zdeněk Svěrák vydal s Jaroslavem Uhlířem, se kterým napsali na 400 písniček, nové CD. Jmenuje se Cirkusový stan. Chystají i koncert v O2 Aréně. „Já miluju malé sály. O2 Arénu jsem schválil kvůli Jardovi. Já už 50 let divadla oslavil. Uhlíř je jeden z našich největších melodiků. Jeho písničky znají generace.“
Zdeněk Svěrák teď se synem Janem točí film Po strništi bos. Je celý postavený na vzpomínkách Zdeňka Svěráka. „Spolupráce se synem byla odměna. Zahrál jsem si tam malou roli ředitele školy.“
Film Vesničko má středisková vznikl náhodou
Když se pak Zdeněk Svěrák stěhoval z chalupy (na základě jeho prožitku vznikl film Na samotě u lesa), dal mu předseda JZD řidiče, a ten měl lehce retardovaného závozníka. Vznikla tak postava Otíka. „Na Barrandově potřebovali kvůli revizi v archivu námět na film, a já ho napsal přes noc.“
„Náhoda tomu chtěla, že režisér Jiří Menzel byl členem Divadla Járy Cimrmana. Jeli jsme na zájezd do Ústí. Já mu to vyprávěl, přečetl pět stránek, a říkal: z toho by mohl být krásný film. A byla Vesnička má středisková.“
Smoljak mě naučil být stručný
Zdeněk Svěrák psal povídky už na gymnáziu. Později jako učitel posílal literární pokusy do různých časopisů. „Oni mi to vraceli. Někdy napsali, že je to slibné. Láďa Smoljak, můj z spolužák z vejšky, se stal redaktorem Mladého světa. Asi tři uveřejnil, ale před mýma očima je seškrtal na polovinu. Já trpěl, ale je pravda, že mě naučil umění škrtat a být stručný.“
Zdeněk Svěrák miluje anekdoty. „Pro mě jsou to pilulky, humoristické miniatury. Když je dokonalá, tak mi osladí třeba celý týden. Bylo by pro mě ctí, kdybych vymyslel vtip, který by šel od hospody k hospodě, a třeba se ke mně vrátil.“
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku