Trosečník (2017)
Irena Šindlářová. O pomoci z jiného světa. Minutová hra. Dramaturgie Iryna Shkaruba. Hudba Richard Mlynář, na violoncello hraje Jiří Fajkus. Mistr zvuku Zdeněk Prchlík. Produkce Jindřiška Zornová. Režie Tomáš Soldán.
Osoby a obsazení: trosečník (Josef Bartoň), terénní pracovnice (Vladimíra Včelná).
Nastudovala Olomouc v roce 2017. Premiéra 6. 7. 2017 (ČRo Olomouc, 15:15 h.) k 20. výročí moravských povodní 1997. Připraveno ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc.
Lit.: Soldán, Tomáš: V minutových hrách ožije pět příběhů z povodní 97´. In web ČRo Olomouc, 3. 7. 2017 (článek). – Cit.: Návštěva kardinála v zatopeném území, příběh dobrovolného trosečníka nebo drama tří sousedů z obce na Šumpersku. Celkem pět událostí z červencových povodní roku 1997 na Moravě připomene premiéra pěti minutových her, které Český rozhlas Olomouc připravil ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc.
Ve čtvrtek 6. července si tak budete moci ve vysílání připomenout chvíle, které změnily tvář našeho kraje i tisíce lidských životů. Skutečnými událostmi z povodní před dvaceti lety se nechali inspirovat autoři spjatí s Olomouckým krajem, uslyšíte tak hru Sylvy Fischerové, Ireny Šindlářové, Romana Ludvy, Markéty Kočí-Machačíkové či Heleny Veličkové. Původní hudbu k těmto hrám složil Richard Mlynář.
V režii Tomáše Soldána se v jednotlivých příbězích představí olomoučtí herci Vlasta Hartlová, Václav Bahník, Vladimír Hrabal, Josef Bartoň, Vladimíra Včelná, Petr Kubes a Jan Ťoupalík.
Po odvysílání si všechny minutové hry budete moci poslechnout také v iRadiu Českého rozhlasu Olomouc či na speciálním povodňovém webu Arcidiecézní charity Olomouc, který najdete na adrese www.povodne97.cz.
Poslouchejte speciální vysílání k připomínce dvacetiletého výročí povodní z roku 1997.
Lit.: anonym: Trosečník. Otrokovice, 10. 7. 1997. In web Povodně 97, červenec 2017 (článek). – Cit.: „Jeden z obyvatel domu s pečovatelskou službou – čtyřicátník s diagnózou schizofrenie – odmítá evakuaci. Pomozte nám.“
Musíme evakuovat dům s pečovatelskou službou, ale nejde to. Jeden z obyvatel – čtyřicátník s diagnózou schizofrenie – odmítá odejít. Vy jej znáte z doby, kdy jste dělávala na psychiatrii, pomozte nám. Prosba otrokovické místostarostky vyslyšena. Jaroslava, sestra z charitní domácí péče, položila sluchátko a vyrazila do zatopeného Baťova. V místě, které se začalo ztrácet pod vodou, nastoupila do loďky za hasiči a společně vypluli vpřed. Jako by se ocitli v jiném světě. „Myslela jsem, že ve vodě plave stůl a ona to byla střecha utopeného auta,“ líčí Jaroslava. A byli v cíli. Pečovatelka vyskočila z loďky a vstoupila do prázdné budovy. Po chvíli stála u bytu dobrovolného trosečníka, zaklepala na dveře. „Pán mě naštěstí poznal a pustil dovnitř. Povodeň mu vůbec nevadila, přebýval totiž v patře a dokonce byl i spokojený. Bál se totiž lidí a najednou byl v celé budově úplně sám,“ usměje se Jaroslava. Podle ní by muž nebyl v klidu dlouho. Docházely mu totiž zásoby. Přemlouvala ho, aby s ní i hasiči odešel do bezpečí, ale odmítl. Slíbila mu tedy, že mu budou vozit potraviny a kontrolovat jej. Svůj slib splnili. „Otrokovický Baťov byl zatopený asi měsíc. Pán nezůstal v celé této části sám. Někteří lidé nechtěli opustit své zatopené domy kvůli rabování, a tak se nastěhovali do patra a zůstali doma,“ dodává Jaroslava. Přežívat, ale i pomáhat v Baťově však nebylo zas tak lehké. Všude to páchlo, ve vodě plavala uhynulá domácí zvířata a odpadky a hrozila infekce.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku