Dnešní Plus – Lidl a vymazané kříže (2017)

„Z politické korektnosti a vstřícnosti směrem k islámu se stává novodobý fašismus, takže co není politicky korektní, nesmí vyjít v celé řadě západních zemí,“ řekl J. X. Doležal ve vysílání Plusu.

Hovoří publicista Jiří X. Doležal a prezident Asociace českých reklamních agentur Pavel Brabec.

Natočeno 2017. Premiéra 4. 9. 2017 (ČRo Plus, 14:10 h.; 12 min.). K poslechu zde.

Lit.: Burda, Jan – Trpišovská, Jana: Dnešní Plus – Z politické korektnosti se stává novodobý fašismus, komentuje Jiří X. Doležal aféru Lidlu. In web ČRo Plus, 4. 9. 2017 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: Společnost Lidl se v tiskové zprávě omluvila českým zákazníkům za obaly, ze kterých nechala vymazat kříže na kopulích chrámu na řeckém ostrově Santorini. Reklamní materiály podle ní vytvořil mezinárodní tým pro všechny země, v nichž řetězec působí. Podle mluvčí české centrály Zuzany Holé si Lidl zakládá na zachování a respektování kulturního a historického odkazu. Společnost předá reakce tuzemských spotřebitelů a veřejnosti mezinárodní centrále do Německa.

Prezident Asociace českých reklamních agentur Pavel Brabec se domnívá, že je to důkaz, jak se západní společnost není schopná vyrovnat s multikulturalismem. S reakcí českých spotřebitelů souhlasí a považuje ji za oprávněnou.

„Představte si, že na letáku, který by k nám zval turisty z islámských zemí, by byly odmazány kříže ze sv. Víta, abychom je náhodou neurazili. To je přece úplný nesmysl,“ říká Brabec. 

Větší škodu než odliv zákazníků Lidlu podle něho udělá to, že víc utrpí image společnosti než tržby. Pro řetězec je to podle Pavla Brabce ostuda, kterou si nemůže dovolit, a dodává, že podobnou aféru nepamatuje.

K odstranění křížů se vyjádřil například kardinál Dominik Duka nebo ministr zemědělství Marian Jurečka, který na svém facebookovém profilu napsal, zda řetězec podporovat svými nákupy. Podle Batbce ale jen sbírá politické body a Lidlu se výzva příliš nedotkne.

Reportér Reflexu Jiří X. Doležal se kauze smazaných křížů věnoval ve svém komentáři. Podle jeho názoru jde o diskriminaci, protože křesťanský symbol musel zmizet, ale zboží s obrázkem mešity s půlměsícem Lidl normálně prodává. Negativní reakce spotřebitelů chápe a sám je hluboce pohoršen.

Domnívá se také, že podobné případy budeme řešit častěji. „Z politické korektnosti a vstřícnosti směrem k islámu se stává novodobý fašismus, takže co není politicky korektní, nesmí vyjít v celé řadě západních zemí,“ říká ve vysílání Plusu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)