Vladimír Brabec, oběť komunismu (2017)
Jan Fingerland. Odešel herec Vladimír Brabec, jehož tvář i hlas znaly nejméně tři generace diváků… Fejeton.
Natočeno 2017. Premiéra 4. 9. 2017 (ČRo Plus, 18:33 h.; 4 min.) v cyklu zde.
. K poslechuLit.: Fingerland, Jan: Jan Fingerland: Vladimír Brabec, oběť komunismu. In web ČRo Plus, 4. 9. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Odešel herec Vladimír Brabec, jehož tvář i hlas znaly nejméně tři generace diváků. Herci za dějiny nemohou, netvoří je, jen je odrážejí.
Ale to není tak málo. Prostřednictvím jejich životních cest a rozhodnutí se setkáváme s velkou i trapnou stránkou své vlastní éry.
V jistém ohledu byl Brabec dítětem doby a snad i obětí komunistického režimu. Když přijímal roli majora Zemana, nevěděl, že jeho osobnost s touto rolí sroste tak těsně. Dostal za to dočasný blahobyt a snad i jakousi pofidérní nesmrtelnost, ale poznamenal ho až do konce života.
Oběť okolností
Jeho tvář je v očích diváka nejdříve tváří majora Zemana, pak až snad některé ze stovek jeho dalších filmových, televizních a divadelních rolí. Přitom poprvé stál Brabec před kamerou už v roce 1948 a naposledy letos, dlouhá léta strávil na prknech Národního divadla.
Ironií je, že role majora Zemana, bráno z morálně-politického hlediska, nebyla v seriálu zdaleka ta nejhorší. Někteří jeho kolegové hráli role, jimiž plivli na své předchozí úlohy, například když nejdřív oslavovali, a pak naopak špinili západní odboj. Jiní Brabcovi kolegové zesměšňovali oběti perzekucí 50. let nebo disidenty let sedmdesátých, v některých případech bývalé herce, se kterými se osobně znali.
Zeman byl ale jen jeden a také ostuda byla jen jedna. Paradoxní je i to, že Brabec vlastně v Zemanovi hrál dost špatně, bylo vidět, jak mu role nesedne a necítí se v ní dobře, zejména když měl být lidový nebo přátelský. Mnozí jeho spoluhráči, včetně těch s problematičtějšími úlohami, odvedli standardní a vlastně profesionálnější práci, i když to v případě 30 případů vlastně nestálo za to.
Mluvení z duše
A nebo stálo? Major Zeman je dílo unikátní. Postoj k němu, snad více než k jinému televiznímu dílu doby normalizace, přinejmenším indikuje náš postoj k tomu, co česká společnost po sovětské okupaci zažila a přežila. Má generace, údajně Husákovy děti, se dívala na Zemana s černým humorem – nebyli jsme ovšem vystaveni dilematům generace našich rodičů a prarodičů.
Mnozí z těch starších se u sledování majora Zemana tolik nebaví, pokud pro ně není milou připomínkou vlastního mládí. Zároveň se nelze zbavit dojmu, že obraz světa, který scénárista Jiří Procházka a režisér Jiří Sequens vytvářeli, mimořádně dobře pracoval s českými stereotypy, posiloval je a nově propojoval – a že i v tom spočívá stálá obliba zemanovské ságy.
Jde o myšlenkové šablony, které ještě i dnes formují postoj české společnosti ke světu a představují vítaný materiál pro politiky, třeba právě teď před volbami, parlamentními i prezidentskými.
Česká společnost ještě pořád chce malý, uspořádaný svět, pokud možno s jasnými hranicemi, pořád se trochu bojí Němců, nevěří bohatým lidem a nemá moc ráda církev. A ani my, Husákovy děti, si nemůžeme být jisti, zda naše obliba v cynických promluvách nemá kořeny v tomto televizním díle, jehož záměrem bylo vytvořit účinnou směs zábavy a lhaní.
Brabec ovšem nebyl o nic horší než většina Čechů, byl jedním z nás. Kdyby měl více štěstí nebo odvahy, kdyby se narodil jindy nebo jinde, vzpomínalo by se na něj jen jako na dobrého herce.
Nevinný viník
Vladimír Brabec za seriál hodně zaplatil – a doplatil na to, že v 70. letech už nebyli svědomím národa spisovatelé, ale herci. Byl jedním z mála, kdo se alespoň částečně omluvil za to, že se podílel na ohlupování lidí. Je charakteristické, že sám se nikdy nestal členem KSČ a podle svého pozdějšího tvrzení dokonce po roce 1968 uvažoval o emigraci. Jak by se asi jeho život vyvíjel pak?
Brabec ovšem nebyl o nic horší než většina Čechů, byl jedním z nás. Kdyby měl více štěstí nebo odvahy, kdyby se narodil jindy nebo jinde, vzpomínalo by se na něj jen jako na dobrého herce. Takhle nám bude jeho tvář ještě dlouho připomínat naše vlastní ostudy.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku