Mozaika – Střípky z dějin pražského urbanismu 1/5 (2017)
Připravila Veronika Štefanová.
Hovoří historik umění a architektury Richard Biegel z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Natočeno 2017. Premiéra 28. 9. 2017 (ČRo 3 Vltava).
Lit.: Horáková, Kateřina – Štefanová, Veronika: Střípky z dějin pražského urbanismu. In web ČRo 3 Vltava, 28. září 2017 (článek). – Cit.: Zajímavosti i kontroverze z dějin pražského urbanismu vám v tomto týdnu přiblíží pětidílný seriál nazvaný „Střípky z dějin pražského urbanismu“.
Vybranými pražskými čtvrtěmi provedl redaktorku Veroniku Štefanovu historik umění a architektury Richard Biegel z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Exkurzi do dějin pražského urbanismu začali u stanice metra Vltavská, aby připomenuli zásadní proměnu bývalé osady Bubny, tedy oblasti kolem dnešní stanice metra Vltavská.
Druhým zastavením v seriálu „Střípky z dějin pražského urbanismu“ je dopravně i architektonicky neutěšená oblast Prahy-Těšnova, kde dříve stávalo jedno z nejimpozantnějších pražských nádraží.
Třetí díl pětidílného seriálu je věnován proměnám náměstí Republiky. Náměstí Republiky vystřídalo názvy Hybernské, Kapucínské a Josefské. Na začátku rozhovoru se Richard Biegel zamyslel nad tím, zda náměstí Republiky lze vůbec považovat za skutečné náměstí.
Čtrvté zastavení s historikem architektury Richardem Biegelem je v ulici Na Příkopě. Dříve příkop, dnes jedna z nejrušnějších ulic Prahy. Ulice Na Příkopě prochází místy bývalého staroměstského hradebního příkopu po hranici Starého a Nového Města. Richard Biegel přibližuje architektonickou i urbanistickou proměnu městkého bulváru Na Příkopě.
Václavské náměstí, původně Koňský trh, bylo vytyčeno jako součást projektu Nového města pražského, založeného dekretem císaře Karla IV. z roku 1348. Bylo městu určeno jako jedno ze dvou hlavních tržišť. Široký bulvár v centru města se stal místem důležitých historických událostí. Dnešní kontroverzní, urbanisticky neutěšená podoba Václavského náměstí, vzbuzuje rozpaky a řadu diskuzí. Václavské náměstí je i proto pátým a tedy i posledním zastavením v rámci seriálu „Střípky z dějin pražského urbanismu“.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku