Dve doby (Dvě doby, 2017)
Božena Slančíková-Timrava. Dramatizace Jakub Molnár. Dramaturgie Zuzana Kolmosová. Zvuk Peter Pištek. Hudební dramaturgie Katarína Bielčiková. Režie Táňa Tadlánková.
Osoby a obsazení: Timrava (Táňa Kulíšková) a Elena Šoltésová (Soňa Ulická). Dále účinkují Matej Landl, Juraj Predmerský, Štefan Martinovič, Martin Vittek, Helena Geregová.
Natočeno 2017. Premiéra 30. 9. 2017 (Rádio Devín, 13:04 h).
Lit.: anonym: Téma: TIMRAVA. Kultúra•Umenie. In web Rádio Devín, 27. 9. 2017 (článek). – Cit.: 150. výročie narodenia Timravy, vrcholnej predstaviteľky druhej fázy slovenského literárneho realizmu, zachytávame vo vysielaní Rádia Devín sériou premiér i reprízovej produkcie v dňoch 30.9. – 6.10. 2017. Naším zámerom je pripomenúť jej najvýznamnejšie diela, ale aj prispieť k definovaniu súčasného pohľadu na jej mnohorozmernú osobnosť nevydatej ženy zo zapadnutého novohradského kraja, ktorá napriek tomu zaujala silou svojich čŕt, poviedok a noviel z dedinského a spoločenského života. Autorka sa dokonca dostala do rozporu s oficiálne chápaným národovectvom martinského centra, čo len potvrdzuje jej zásadný význam pre moderne chápané ženské písanie s feministickým akcentom. (…)
Posledný septembrový víkend prinášame vo vysielaní Rádia Devín spomienku na významné výročie slovenskej spisovateľky Boženy Slančíkovej Timravy, a to 150.výročie jej narodenia.
Projekt hry pre celú rodinu Dve doby, ktorý vznikol na motívy jej rovnomennej poviedky, predstavuje pohľad najmladšej umeleckej generácie na jej tvorbu.
Poslucháč Divadelných štúdií VŠMU Jakub Molnár sa pokúsil spojiť klasickú predlohu s vlastným novodobým videním, v čom mu napomáhali formou autorských pripomienok ďalšie štyri poslucháčky VŠMU, Zuzana Malotová, Jana Ivanová, Bibiana Švecová a Veronika Šimralová.
Ukázalo sa, že má význam podnietiť mladú generáciu, aby sa zaoberala tvorbou slovenských spisovateľov či dramatikov a tým posunúť ich informatívne i tvorivé povedomie o slovenskej kultúre.
Poviedka Dve doby, ako už v názve naznačuje, sa snaží pomenovať v kritickom šate časy maďarizácie i časy po nej, a to sa snažil i autorský a realizačný tím naznačiť a vypichnúť vo svojom výslednom tvare.
V hlavných úlohách sa predstavia Matej Landl, Juraj Predmerský, Štefan Martinovič, Martin Vittek, Helena Geregová. Hra je sprevádzaná autentickými úryvkami z korešpondencie Boženy Slančíkovej Timravy s Elenou Maróty Šoltésovou. Ich predstaviteľkami sú Táňa Kulíšková v úlohe Timravy a Soňa Ulická v úlohe Eleny Šoltésovej.
Dramaturgia Zuzana Kolmosová, zvuk Peter Pištek, hudobná dramaturgia Katarína Bielčiková, réžia Táňa Tadlánková. (…)
Lit.: anonym: Dve doby. Rozhlasové hry. In web Rádio Devín, 26. 9. 2017 (článek). – Cit.: Premiéra rozhlasovej hry pre deti a celú rodinu k výročiu B. Slančíkovej Timravy.
Posledný septembrový víkend prinášame vo vysielaní Rádia Devín spomienku na významné výročie slovenskej spisovateľky Boženy Slančíkovej Timravy, a to 150.výročie jej narodenia. Projekt hry pre celú rodinu Dve doby, ktorý vznikol na motívy jej rovnomennej poviedky, predstavuje pohľad najmladšej umeleckej generácie na jej tvorbu.
Poslucháč Divadelných štúdií VŠMU Jakub Molnár sa pokúsil spojiť klasickú predlohu s vlastným novodobým videním, v čom mu napomáhali formou autorských pripomienok ďalšie štyri poslucháčky VŠMU, Zuzana Malotová, Jana Ivanová, Bibiana Švecová a Veronika Šimralová. Ukázalo sa, že má význam podnietiť mladú generáciu, aby sa zaoberala tvorbou slovenských spisovateľov či dramatikov a tým posunúť ich informatívne i tvorivé povedomie o slovenskej kultúre.
Poviedka Dve doby, ako už v názve naznačuje, sa snaží pomenovať v kritickom šate časy maďarizácie i časy po nej, a to sa snažil i autorský a realizačný tím naznačiť a vypichnúť vo svojom výslednom tvare. (…)
Deň pred premiérou rozhlasovej hry bude hosťom Ranného ladenia autor scenára Jakub Molnár. Počúvajte reláciu Ranné ladenie s Jakubom Molnárom 29. 9. 2017 v Rádiu Devín.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku