Dobrá vůle – Hudba jako cesta (2017)

V hudebně laděném rozhlasovém dokumentu Hany a Libora Soukupových uslyšíte neobyčejný životní příběh romského dirigenta, hudebního skladatele a pedagoga Kolomana Polaka. Narodil se a studoval na Slovensku, žil a působil v Rakousku a před časem se přestěhoval do malého severočeského města Úštěku, kde chce vybudovat z místních nadšenců poloprofesionální pěvecký sbor. Romů, kteří vynikli, a dokonce se i za hranicemi prosadili v oblasti vážné hudby, není mnoho. V pořad plném hudby budete svědky temperamentních sbormistrovských metod, ale dozvíte se mnoho také o podobách slovenského, rakouského a českého rasismu. Dramaturgie Lenka Svobodová.

Natočeno 2017. Premiéra 18. 11. 2017 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.). Repríza 8. 9. 2018 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.); 5. 5. 2019 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.) v cyklu Příběhy našich Romů (moderuje Dan Moravec). K poslechu zde.

Lit.: Soukupová, Hana: Hudba jako cesta aneb jediný Rom z Úštěku. In web ČRo 2 Praha, 18. 11. 2017 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: V dokumentu Hudba jako cesta uslyšíte ukázky ze zkoušky Pěveckého sboru Úštěk a taky vyprávění Kolomana Polaka, romského hudebníka z Košic, který vrací kulturní život do stále ještě vykořeněné a zanedbané sudetské krajiny.

„O historii Sudet jsem samozřejmě něco věděl. Ale nikdy jsem tady nebyl a vůbec jsem netušil, co mě tu čeká. A musím říct, že jsem byl zdejší úžasnou krajinou a památkami ohromený,“ odpovídá dirigent, sbormistr a hudební skladatel Koloman Polak. Do Úštěku se přestěhoval před dvěma lety z Vídně. S úsměvem podotýká, že je v současné době nejspíš jediný úštěcký Rom.

Jinak ale o svém romství moc nežertuje. Pochází z Košic, kde vyrůstal v rodině s dlouhou muzikantskou tradicí, ale jeho cesta na konzervatoř vůbec nebyla snadná. Musel si na studia počkat několik let, než přesvědčil přijímací komisi o svém talentu. Problém byl podle něj nejspíš v tom, jak vypadá a jak na první pohled působí: „Když vejdu do místnosti, ožijí staré archetypy.“

Místo, kde může v klidu komponovat

Jeho přísnost už nese ovoce. Letošní festival zahájili úštěčtí Haydnovou Nelsonmesse spolu s Dresdner Barockorchester. A dokonce se dočkali i pochvalných kritik v německém tisku.

Na rodném Slovensku se s rasismem setkával často. V Rakousku, kde studoval kompozici na vysoké škole a kde pak několik let pracoval, zase narazil na jiný problém: „Ve Vídni žádný otevřený rasismus není. Všichni se k vám chovají korektně. Ale když dojde na lámání chleba, nakonec stejně ničeho nedosáhnete.“

V Rakousku Koloman Polak složil a uvedl své sociálně laděné dílo Bingo!Eine Romaspieleroper a 12 let se tam jako lektor podílel na sociálně-hudebních projektech pro mladé Romy, kteří by jinak trávili dětství na ulici. Nakonec ale zatoužil po místě, kde by mohl v klidu komponovat. A našel ho v malém severočeském městě Úštěk.

Hudební společnost Úštěk

Tak začala další kapitola jeho života. Spolu se svou partnerkou, operní pěvkyní Zuzanou Rašiovou založil Hudební společnost Úštěk a také festival, na kterém vystupují špičkoví umělci – letos to byl například americký varhaník Cameron Carpenter. V rámci festivalu připravují i programy pro děti.

Hodně času a energie věnuje dvojice pěveckému sboru, který dali dohromady brzy po svém příchodu. Jeho členy jsou amatérští zpěváci z města i z okolních vesnic a zkouší se v místním kině. Temperamentní sbormistr má na své svěřence vysoké nároky.

Ale jeho přísnost už nese ovoce. Letošní festival zahájili úštěčtí Haydnovou Nelsonmesse spolu s Dresdner Barockorchester. A dokonce se dočkali i pochvalných kritik v německém tisku.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)