Pro a proti – Hranice prezidentské kampaně (2017)
Kde začíná a kde končí kampaň v prezidentských volbách? Připravila a moderuje Veronika Sedláčková.
Hosty byli mediální teoretik a výkonným ředitel Empresa Media Daniel Köppl a marketingový expert Vilém Rubeš.
Natočeno 2017. Premiéra 21. 11. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.
Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Vše je kampaň. A v politické show je Zeman jako ryba ve vodě, tvrdí mediální expert Daniel Köppl. In web ČRo Plus, 21. 11. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Prezident Miloš Zeman podle Daniela Köppla pochopil, že kampaň běží od prvního dne, kdy je politik zvolen do funkce.
Kampaň před lednovými prezidentskými volbami je v plném proudu. Přesto stále panují otazníky, co všechno je možné do ní zahrnout, a co naopak lákáním voličů není. Spory trvají hlavně kolem aktivit současné hlavy státu. „Všechno je kampaň. Ale oddělujme, co dělal Miloš Zeman předtím, a co dělá teď jinak a jaké jsou jeho motivy,“ uvedl v pořadu Pro a proti mediální teoretik a výkonný ředitel Empresa Media Daniel Köppl.
Podle něj je hlavní problém v samotném zákoně o přímé volbě prezidenta. „Politika se změnila, je to víc show. V té je Miloš Zeman jako ryba ve vodě. Přesně ví, čím vyvolá mediální pozornost. Jeho provokace novinářů jsou velmi vděčné, protože většina z nich nepochopila, že mu dělá službu, když reagují a zadarmo.“
„Politika není taková, jaká byla. Dlouhodobé cíle jsou nezajímavé, vytvářejí se krátkodobé, a to reklamě vyhovuje,“ podotýká Köppl.
„Jaká je představa romantiků? Má prezident tři měsíce před koncem mandátu zalézt do jeskyně, nevycházet a jen dělat automatické podpisy? Miloš Zeman udělal to, co by udělal každý člověk: využil mezery v zákoně.“
Daniel Köppl
Snahu o vedení transparentních účtu na kampaně vnímá expert jako hru na demokracii a okázalou čistotu. „Je spousta věcí, které se finančně vyčíslit nedají. Nikdy nejste schopný prokázat nějaké finanční toky.“
Problematické je podle Köppla také určení hranice samotné kampaně. „Když vyvěsím plakát svého favorita z okna ven, započítává se to do kampaně? Hodně velká část kampaně se vede na internetu. Je pozitivní status na sociálních sítích jednotlivce kampaní?“
„Vezměme si počet podnikatelů v české politice a prezidentských kandidátů s jejich podporou. Je evidentní, že české společnosti je tohle už jedno, jak ukazují výsledky voleb s účastí kandidátů s podporou miliardářů a investičních skupin,“ konstatuje Köppl.
Marketingový expert Vilém Rubeš je přesvědčen, že všechno, co Miloš Zeman dělá, je kampaň. „Miloš Zeman říká, že nedělá kampaň, ale kampaň běží.“
„On sám dobře ví, že kampaň dělá. Pro jeho voliče je velmi správné, když říká, že kampaň nedělá, ale dělá ji, protože ho tak mají za chytráka, který se vyhnul podivným pravidlům, které si Praze určují.“
„Miloš Zeman velmi dobře pochopil, že kampaň se začíná dělat první den poté, co předchozí kampaň skončila a on byl zvolen.“
Vilém Rubeš
Rubeš věří, že žádný zákon na světě nemůže srovnat podmínky všech kandidátů. „Může se pokusit srovnat jejich peníze, ale někdo je prostě známější a někdo zase méně známý.“
„Pokud je někdo ve vysoké státní funkci a upírá se na něj zrak médií, má jistou výhodu, a to se nedá oddělit,“ podotýká Rubeš.
Snahu regulovat aspoň financování kampaní expert vítá. „Kdybychom rezignovali na transparentní účty kandidátů a zrušili je, usnadnili bychom politikům přijímání peněz od zdrojů, o kterých bychom jako voliči měli vědět.“
„Teď aspoň musí kandidáti vykonávat složitou činnost, aby se k penězům dostali, takže zákon svou roli nějak plní. Je ale ještě psán myšlením doby, kdy byla komunikace jednostranná, tedy kdy se něco dalo do médií, za to se něco koupilo a hurá,“ upozorňuje na změny ve vedení i financování předvolebních kampaní Rubeš.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku