Host do domu – Jan Thompsonová (2018)
Její Excelence Jan Thompsonová byla od srpna roku 2013 velvyslankyní Velké Británie v České republice. Její mise oficiálně skončila 5. ledna letošního roku, ale ona svůj odjezd oddaluje, jak jen je to možné. Naši zemi si zamilovala. Ovládá češtinu, zdejší silnice brázdila letitým „embéčkem“, hrála u nás divadlo. V rozhoru prozradí jaký je to pocit setkat se s královnou, proč obdivuje Václava Havla, nebo proč se z ní nestala novinářka, ačkoli začínala na slavné BBC. Připravil a moderuje Jiří Holoubek.
Natočeno 2018. Premiéra 12. 1. 2018 (ČRo 2 Praha, 11:04 h).
Lit.: Kuchyňová, Zdeňka: Embéčko bylo skvělou příležitostí k rozhovorům s lidmi, říká Jan Thompsonová, které se bude po Česku stýskat. In web ČRo 2 Praha, 12. 1. 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jan Thompsonová: „Česky rozumím, mluvit dokážu, ale když se potřebuji přesně vyjádřit, tak musím přejít do angličtiny“.
Čtyři a půl roku byla britskou velvyslankyní v Česku. Diplomatická mise skončila, ale Jan Thompsonová svůj odjezd oddaluje, jak je to jen možné. Česko si totiž zamilovala. Zemi brázdila ve stařičkém embéčku, hrála tu divadlo, natočila vánoční video a pořídila si dvě kočky.
„Být velvyslanec je krásná práce. Je důležité dostat se pod kůži země, kam jste byli vysláni.“ Jan Thompsonová se proto naučila i česky. „Rozumím, mluvit dokážu, ale když se potřebuji přesně vyjádřit, tak musím přejít do angličtiny.“
O hudbě Janáčka (sic!) psala eseje
Jan Thompsonová začínala na BBC. Pak nastoupila na ministerstvo zahraničí. Má za sebou mise v Německu, v Radě bezpečnosti, v době válečného konfliktu byla na Balkáně a stála i v čele britského týmu v Afghánistánu. Britům také pomáhala v Thajsku po tsunami.
O Česku slýchala často. „Když jsem byla malá, tak se hodně mluvilo o Pražském jaru. Znala jsem Janáčkovu hudbu, psala jsem o ní eseje. Česko jsem poprvé navštívila v 80. letech, když jsem učila na chlapecké škole ve Vídni. Už tehdy mi přišla Praha jako úžasné město.“
Embéčko s diplomatickou značkou budilo pozornost
Se škodovkou z roku 1968 projela celou zemi. „Níkdy jsem neměla v úmyslu kupovat staré auto. Pak jsem v jednom časopise uviděla embéčko a věděla, že ho musím mít. To auto mi umožnilo setkávat se s obyčejnými Čechy. Když jsem ho někde zaparkovala s diplomatickými značkami, tak se lidé začali vyptávat a začala konverzace.“
Embéčko se nakonec před další diplomatickou misí rozhodla prodat v dražbě. „Já si ho chtěla nechat, pro mě ztělesňuje Československo. Ale 50 let strávilo v této zemi, tak je asi správné, aby tu zůstalo. Výtěžek aukce půjde na charitu, na Domov Sue Ryder. Navíc mám spoustu krásných fotek, takže zůstane v mém srdci.“
Něco si odtud ale odváží. Dvě kočky z útulku, které si tu pořídila. „Naši návštěvníci je měli rádi.“ Jedna z koček ale dokonce narušila důležité jednání. „Já vám ale neprozradím, kdo se stal obětí útoku té zlobivější,“ směje se.
Snažím se spojit svět diplomacie s uměním
Jan Thompsonová má veliký respekt k Václavu Havlovi. „Nebyl tradiční prezident. Dokázal propojit svět umění a politiky. I když to zní domýšlivě, v tomto se cítím jako on. Svět diplomacie se snažím propojit se světem umění, třeba s herectvím. Chtěla jsem ukázat diplomacii z jiné strany.“
A tak s pražskou Shakespearovskou společností hrála divadlo. „Bylo fajn dělat o víkendech něco jiného. Ráda bych zkusila hrát i v češtině. Kromě toho jsme měli příležitost vystupovat na fantastických jevištích: ve Stavovském divadle, na Hradě.“
Na Vánoce spolu se zaměstnanci ambasády natočila i taneční video, kterým zaujala na sociálních sítích. A co říká na divadelní představení Audience u královny s Ivou Janžurovou? „Ona je fantastická. Chvílemi jsem měla pocit, že přede mnou stojí britská královna.“
Má ráda dobrodružství a výzvy? Prozradila nový diplomatický post? Jaké bylo setkání s britskou královnou? Více uslyšíte v archivu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku